Birlik Kuruldu Sıra Atık Merkezinde

Kelkit Vadisi’ndeki İlçe ve Beldelerin Belediye Başkanlarının Katılımıyla Düzenlenen Toplantıda, Kelkit Vadisi Katı Atık Birliği’nin Kurulması Yönünde Karar Alındığı Bildirildi.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde, Kelkit Vadisi’ndeki ilçe ve beldelerin belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda, Kelkit Vadisi Katı Atık Birliği’nin kurulması yönünde karar alındığı bildirildi.

Kelkit Vadisi’ndeki ilçe ve beldelerin belediye başkanları, Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel’in makamında bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Suşehri Kaymakamı Yusuf Özdemir, Çevre ve orman Bakanlığının, katı atık tesislerinin kurulması için coğrafi şartlara göre yer belirlediğini söyledi.

Çevre ve Orman Bakanlığının, Suşehri ilçesine ortalama 70 kilometre uzaklıktaki ilçelerin katılımıyla katı atık birliği kurulmasını öngördüğünü anlatan Özdemir, Giresun’un Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk, Ordu’nun Mesudiye ve Sivas’ın Suşehri, Koyulhisar, Akıncılar ve Gölova ilçelerinin katılımıyla bu katı atık birliğinin kurulacağını söyledi.

Bakanlığın, bu katı atık birliğinin ivedilikle kurulması talebi üzerine böyle bir toplantı düzenlendiğini ifade eden Özdemir, ‘Birliğin kurulması durumunda, ‘birlik başkanı illa Suşehri’nden olacak’ diye bir şey yoktur. Birlik seçimi ile dönüşümlü olarak da başkanlık yapılabilir. Katı atık tesisinin kurulması durumunda ek bir gelir olacak ve hem ülke, hem de birliğin ekonomisine katkı sağlayacaktır’ dedi.

Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel ise katı atık tesisinin bulunmamasının bölgenin genel sorunu olduğunu belirtti.Yasa gereği, yerleşim yerlerinin nüfuslarına göre katı atık tesisi kurulması için süre verildiğini anlatan Sel, 2006 yılında çıkan yasa gereğince ilçelerine 7 yıl süre verildiğini kaydetti.

Suşehri’nin, belirtilen ilçelerin katılımıyla kurulacak birlik çatısı altında 2013 yılına kadar bu tesisi kurması gerektiğini ifade eden Sel, ‘Bu tarihe kadar bu tesisimizi kurmamız gerekmektedir. Bu katı atık tesisinin kurulmasında tek belediyenin altından kalkması mümkün değildir. Bunun, en az 7-8 belediyenin birleşimi ile olması daha uygun olur. Çünkü giderleri fazla. İsim olarak Vadi Katı Atık Birliği (VADİ-KAB) adı altında başkanlarımızın görüşleri ve alacakları meclis kararlarıyla uygunluk istiyoruz’ diye konuştu.

Avrupa Birliği uyum yasaları gereği, herkesin kendi kafasına göre çöplerini istediği yerlere atamayacağını belirten Sel, ‘AB yasaları gereği, çöplerin bertaraf edilmesi gerekmektedir. Belirtilen ilçelerimizin katılımıyla kurulacak olan Katı Atık Toplama Merkezinin ilçemize kurulması halinde, Akıncılar, Gölova ve Çamoluk ilçeleri için bir kamyon, Koyulhisar ve Mesudiye ilçeleri için bir kamyon alınarak çöplerinin kısa yolla toplanması uygun olacağı düşüncesindeyim. Şayet bu tesisin kurulmaması durumunda, her gün Sivas’a 150 kilometre gidiş, 150 kilometre geliş olmak üzere günde 300 kilometre yol gidilerek bu işin zor olacağı düşüncesindeyim’ dedi.

Koyulhisar Belediye Başkanı İlhan Eren ise yaptığı konuşmada, birliğin bir an önce kurulması gerektiğini belirterek, bakanlık tarafından belirlenen belediyelere tekrar bir yazı gönderilmesinin uygun olacağını söyledi.

Çamoluk Belediye Başkanı Özcan Çinici de birliğin kurulmasının kendilerini büyük bir yükten kurtaracağını, bu sebeple Çamoluk ilçesi olarak meclis kararını alan ilk ilçe olduklarını kaydetti. Çinici, Çamoluk İlçesine bağlı Yenice beldesinin de bu birliğe katılmasını istediğini ifade etti.

Mesudiye Belediye Başkan Vekili Nusret Koçyiğit ise katı atık tesisinin kurulmasının çok önemli bir konu olduğunu kaydetti. Tesisin bir an önce kurulmasını isteyen Koçyiğit, bu çerçevede birliğin kurulması için belediye meclis kararlarını aldıklarını söyledi. Toplantıda, katı atık birliğinin kurulması için meclis kararı almayan belediyelerin Ocak ayı meclisinde bu kararları alması kararlaştırıldı.

Toplantıya, Akıncılar Belediye Başkanı Mevlüt Albayrak ve Gölova Belediye Başkan Vekili Tufan Özer de katıldı. Hava muhalefeti dolayısıyla toplantıya katılamayan Zara Şerefiye Belde Belediyesi yetkililerinin ise Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel’i telefonla arayarak, alınan her karara destek verdiklerini ilettikleri kaydedildi.

(FK-AHM-MHD) – SİVAS