Hakkımızda

 TARİHTE  YEŞİLCE – YEŞİLYURT

YEŞİLYURT (eski adı BERİ) Yeşilce merkeze yaklaşık 2 km uzaklığında bir yerleşim yeridir. 1830’lu yıllara kadar Yeşilce’den (YAVADI) ayrı köy olduğu Osmanlı kayıtlarında görülmektedir. 1830-1831 yıllarında Osmanlıda, 11. Mahmut döneminde yakın köy ve mezralar birleştirilerek ilk defa  Muhtarlık birimleri kurulmuştur. 1834 Osmanlı Nüfus Cetvelinde Beri’deki hane ve sülaleler, Yavadı Köyü’nde görülmektedir. Bu durum Beri (Yeşilyurt) Köyü 1830’lu yıllarda Yavadı (YEŞİLCE) Köyü’ne bağlandığı görüşünü kuvvetlendiriyor.

Bölgemizde  Danişmentler, Anadolu Selçuklular ve Hacıemiroğulları Beyliği hüküm sürmüş, 1398 yılında bu topraklar Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır. Genellikle Türklerin Çepni boyu bulunmaktadır. BERİ’de yıllara göre vergi veren hane sayıları şu şekildedir;
1455-9 hane, 1485-11 hane, 1520-0 hane, 1547-14 hane, 1613-18 hane vergi vermektedir.

Osmanlı kayıtlarına göre Beri’de MEZRAA-İ BERİ MALİKHANE VELED-İ MENTEŞE DİVANI TIMAR-I PİR HAMDİ ÇELEBİ HEM KADİMLİĞİDİR VE HEM MEFRUZDUR. Kısacası  kadimlik vardır. 9 sipahi Nefer (Atlı asker) beslemekte. Bu askerler ihtiyaç halinde orduya katılmaktadır. Beri adı da Piri adını zamanla değişmesinden ortaya çıkmıştır. Yavadı’da MEZRAA İ YAVADI MALİKHANE VAKF-I AHİ PEHLİVAN DİVANI TIMARI MAHMUT AĞA. Bu vakfiyede 7 sipahi neferi beslenmektedir. Bu askerler vergi toplama ve o bölgenin asayişini sağlamakla görevlidir.

Beri’ye 1530’lu yıllarda Yeşilce’den (Yavadı) Süleymanbaşoğlu (Aksu ve Kıyanlar) daha sonraları, Gürcistan’ın kuzeylerinden Kösteroğulları,(Çalışan, Çalışkan, Şinel (Şenel), Kahramanlar) Erzurum’dan Ahmedoğulları (Taştemeller, Oskaylar), Beyseki’den İnceoğulları (Şenerler) Yeşilce’den Çavdaroğulları ve Alibeyoğulları (Doğanlar) gelmiştir.
Mıcıkoğulları (Özgüvenler) ve Karahaliloğulları’nın (Karakaya ve Eğricesular) nereden geldiği bilinmemektedir. Yalnız büyüklerimizin söylemlerine göre Karahaliloğulları’nın Süleymanbaşoğulları’nın kardeşi olduğu söylenmektedir. Doğruluğu kesin değildir. 2017 yılı itibarı ile Yeşilyurt’ta 489 hane 1.412 nüfus bulunmaktadır.

Yeşilce ve Yeşilyurt’a ait ilk resmi kayıtlar 1455 Osmanlı Tahrir Defterinde rastlanmıştır. 4.12.1950 yılında Yeşilce’de Belediye kurulunca, Beri Mahalle olmuş ve muhtarlık kazanmıştır. İlk muhtarlık seçimleri 14.6.1951’de yapılmıştır.

Sırasıyla Ali Aksu, Mehmet Karakaya, Abdullah Aksu, Hamdi Karakaya, Abdullah Aksu, Behcet Kıyan, Ali Aksu, Şükrü Taştemel, Mustafa Şinel ve son olarak Mahinur Aksu muhtarlık yapmıştır. 1958 yılında Yavadı adı YEŞİLCE olarak, 20.4.1977 tarihinde Beri adı YEŞİLYURT olarak değiştirilmiştir.

21.03.2013 tarihinde Ordu Büyükşehir kapsamına alınınca belde Belediyeler kapatılması ve kanun gereği beldeler tek mahalle olması sonucu, Yeşilce Belediyesi ve Beri(Yeşilyurt) Muhtarlığı kapatılmıştır. Tarih boyu alt kimliğimiz haline gelmiş, Beri (Yeşilyurt) ismi, idari yapıdan  silinsede, vatandaşlarımızın kalbinde, gönlünde, dilinde sonsuza dek yaşayacaktır. Bunu belirtirken 2 asıra yakın Yeşilce’liyiz kimliğimizi inkar etmiyoruz.

Kaynak Kişi : Kadir AKSU – Eğitimci/Yazar

Yeşilyurt’un Tarihi, İdari yapısı, Eğitim durumu, Kültürü, Sosyal yaşamı, Doğal yaşamı, Soyağacı, Yazar-Emekli Öğretmen Kadir Aksu’nun hazırladığı, Derneğimizin yayınlarından olan DÜNDEN BUGÜNE (Ordu-Mesudiye) YEŞİLCE YEŞİLYURT adlı eserinde detaylı bilgilerle bulabilirsiniz. Bu eşsiz eseri Dernek Lokalimizden temin edebilirsiniz.

Harita’da nerede olduğunu görmek için tıklayınız.
Mesudiye İlçesi Yeşilyurt Mahallesi Sülaleri ve Soyağaçları için tıklayınız.

DERNEĞİMİZ HAKKINDA…

Yeşilce – Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği 1978 Yılında Yeşilyurt’tan göç ederek İstanbul’un Paşabahçe semtine yerleşen bir grup genç tarafından, Yeşilce Beri Mahallesi Gençleri Yardımlaşma Derneği adı altında kurulmuştur.Daha sonraları derneğin adı Yeşilce-Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği olarak değiştirilmiştir.

Derneğimizin kurucuları;

Kadir AKSU Musa AKSU Fuat OSKAY Erol ŞİNEL Muzaffer ŞİNEL Mehmet ŞENER ve Muhsin ŞİNEL’dir. İlk Dernek Yönetiminide oluşturan kurucu üyelerimizin hizmetleri 09.04.1978 – 05.07.1979 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Mevcut tüzüğümüze göre göreve gelen Dernek Yönetimi iki yıl süreyle görev yapmaktadır. İki yılın ardından ilk gelen Mart ayı içerisinde Genel Kurul yapılır ve Yeni Yönetim üyelerimizin katılımıyla belirlenir.
Geçmiş Yönetim Kurullarını görmek için tıklayınız.

Yeşilyurtlu 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımız derneğimize üye olabilir ve genel kurullarımıza katılarak oy kullanabilir.

WEB SAYFAMIZ HAKKINDA…

yesilyurt.org web sayfası 24 Nisan 2006 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Alan adını  ve hosting hak sahibi Suat Aksu, Yeşilyurt Mahallesi için fotoğraflara ve linklere yer verdiği web sayfasını, Erkan Şinel, Akın Aksu ve Gökhan Rıza Şinel’e tüm yetkilerini vererek içerik güncellenmesini ve yenilenmesini sağlamıştır.

Erkan Şinel ve Akın Aksu’nun 24 Nisan 2006 tarihinden sonra, tüm teknik sorumluluğu Gökhan Rıza Şinel’e bırakmışlardır.

İnternet Sayfamıza herkes üye olabilir, Dernek üyeliğinden bağımsızdır.

Kuruluşunda Joomla açık kaynak sistemi kullanan sitemiz, kuruluşundan bugüne smf forum sisteminide bir dönem üyelerinin hizmetine sunmuştur. Ocak 2018 tarihi itibariyle sistemiz WordPress içerik sistemleri olarak güncellenmiştir. Hosting ve alan adının tüm hakları Suat Aksu tarafından Yeşilce – Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği’ne bağışlanmıştır.

Web Sayfamızın güncellemesi ve yönetilmesine istekli kişilerin yesilyurt@yesilyurt.org mail adresinden bize ulaşmaları yeterlidir.

%d blogcu bunu beğendi: