Hakkımızda

YEŞİLYURT HAKKINDA…

Yeşilyurt (eski adı Beri) Yeşilce merkeze yaklaşık 2 km uzaklığında bir yerleşim yeridir. 1530’lu yıllara kadar Yeşilce’den (Yavadı) ayrı köy olduğu sanılmaktadır.

Bölgede Danişmentler, Anadolu Selçuklular ve Hacıemiroğulları beyliği hüküm sürmüş, 1398 yılında bu topraklar Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Genellikle Türklerin Çepni boyu bulunmaktadır. Beri’de yıllara göre vergi veren hane sayıları şu şekildedir. 1455 -9 hane, 1485-11 hane, 1520 – 0 hane, 1547- 14 hane, 1613-18 hane yaşamaktadır.

Beri’ye 1530’lu yıllarda Yeşilce’den (Yavadı) Süleymanbaşoğlu  daha sonraları, Gürcistan’ın kuzeylerinden Kösteroğulları, Erzurum’dan Ahmedoğulları, Beyseki’den İnceoğulları, Yeşilce’den Çavdaroğulları (Alibeyoğulları) gelmiştir. Mıcıkoğulları ve Karahaliloğulları’nın nereden geldiği bilinmemektedir. Yalnız  büyüklerimizin söylemlerine göre  Karahaliloğulları’nın Süleymanbaşoğulları’nın kardeşi olduğu söylenmektedir. Doğruluğu  kesin değildir.

Yeşilce ve Yeşilyurt’a ait ilk resmi kayıtlar 1455 Osmanlı Tahrir Defterinde rastlanmıştır. 1977 yılında Yeşilce Belediyesi Meclis kararı ile Beri adı Yeşilyurt olarak değiştirilmiştir. 1950 yılında Yeşilce’de Belediye kurulunca Beri mahalle olmuş ve muhtarlık kazanmıştır.

2013 yılında Büyükşehir yasasıya Yeşilce Belediyesi kapatılınca Beri(Yeşilyurt) semt olmuştur. Muhtarlık kapatılmıştır. Yeşilyurt’a 1984’de nüfus 1541, ev sayısı 73, samanlık sayısı 66’dır.

2017 yılında ev sayısı  81, samanlık  sayısı 22, hane sayısı 489 ve nüfus 1412’dir. Nüfusun %19.6’sı Üniversite mezunudur.

Yeşilyurt’un Tarihi, İdari yapısı, Eğitim durumu, Kültürü, Sosyal yaşamı, Doğal yaşam, Soyağacı, Emekli Öğretmen Kadir Aksu’nun hazırladığı, Derneğimizin yayınlarından olan DÜNDEN BUGÜNE (Ordu-Mesudiye) YEŞİLCE YEŞİLYURT adlı eserinde mevcuttur. Bu eşsiz eseri Dernek Lokalimizden temin edebilirsiniz.

Harita’da nerede olduğunu görmek için tıklayınız.

Mesudiye İlçesi Yeşilyurt Mahallesi Sülaleri ve Soyağaçları için tıklayınız.

DERNEĞİMİZ HAKKINDA…

Yeşilce – Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği 1978 Yılında Yeşilyurt’tan göç ederek İstanbul’un Paşabahçe semtine yerleşen bir grup genç tarafından, lokalininde halen bulunduğu Paşabahçe’de kurulmuş ve günümüze kadar kendini yaşatmış bir dernektir.

Kuruluşundan bugüne 20 Dönem Yönetim görmüş derneğimizin kurucuları;

Kadir AKSU Musa AKSU Fuat OSKAY Erol ŞİNEL Muzaffer ŞİNEL Mehmet ŞENER ve Muhsin ŞİNEL’dir. İlk Dernek Yönetiminide oluşturan kurucu üyelerimizin hizmetleri 09.04.1978 – 05.07.1979 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Mevcut tüzüğümüze göre göreve gelen Dernek Yönetimi iki yıl süreyle görev yapmaktadır. İki yılın ardından ilk gelen Mart ayı içerisinde Genel Kurul yapılır ve Yeni Yönetim üyelerimizin katılımıyla belirlenir.

Yeşilyurtlu 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımız derneğimize üye olabilir, ve genel kurullarımıza katılarak oy kullanabilir.

WEB SAYFAMIZ HAKKINDA…

yesilyurt.org web sayfası 24 Nisan 2006 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Alan adını  ve hosting hak sahibi Suat Aksu, Yeşilyurt Mahallesi için fotoğraflara ve linklere yer verdiği web sayfasını, Erkan Şinel, Akın Aksu ve Gökhan Rıza Şinel’e tüm yetkilerini vererek içerik güncellenmesini ve yenilenmesini sağlamıştır.

Erkan Şinel ve Akın Aksu’nun 24 Nisan 2006 tarihinden sonra, tüm teknik sorumluluğu Gökhan Rıza Şinel’e bırakmışlardır.

İnternet Sayfamıza herkes üye olabilir, Dernek üyeliği ile bağımsızdır.

Kuruluşunda Joomla açık kaynak sistemi kullanan sitemiz, kuruluşundan bugüne smf forum sisteminide bir dönem üyelerinin hizmetine sunmuştur. Ocak 2018 tarihi itibariyle sistemiz WordPress içerik sistemleri olarak güncellenmiştir. Hosting ve alan adının tüm hakları Suat Aksu tarafından Yeşilce – Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği’ne bağışlanmıştır.

Web Sayfamızın güncellemesi ve yönetilmesine istekli kişilerin yesilyurt@yesilyurt.org mail adresinden bize ulaşmaları yeterlidir.