M E Z A R

39 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Levent KIYAN
      Katılımcı

Bircok Mezarligin cöplüge dönmüs hali, Sizleri rahatsiz ediyormu ?

esra
      Katılımcı

evet yaa cok bakimsizlar,almanlarin mezarlari bile türklerinkinden daha güzel ve bakimli  ??? ???

yasemin
      Katılımcı

mezarliklar ölüler icindirr almanyada sanki
      cicekli park gibi
      yani almanyada mezarliga gitsen sanki tanidiginiz kisi ölmemis gibi geliyor insana ;)
      ama türkiyedeki mezarliklar gercegi söylüyor..
      demek istedigim insanlarin öldügünü gösteriyor
      hem biz milletde dikkat etmemiz lagzim mezarliklarin nasil olduguna
      herseyi hor görmemek lagzim

esra
      Katılımcı

ok canim haklisin sana simdi hak verdim

taner_karakaya
      Katılımcı

ne bu ya HEP ALMANLARALA TÜRKLERİ KARŞILAŞTIRIYOSUN başka işiniz gücünüz yokmu yok almanlar böyle yok türkler şöyle??

yasemin
      Katılımcı

kuzennn  :D
      bak sana bisey diyeyim
      bizim icin türkiyeden baska bir yer yok
      neden diye sorma nedenini kesin biliyorsun
      biz türküz cünkü  :-*
      almanlari sen bosver ya sen kafana takma zaten almanyada
      almanlardan cok yabanci var  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

taner_karakaya
      Katılımcı

o zaman bazıları böyle formlar açmasın boşunada gerginlik olmasın

esra
      Katılımcı

:) :) :) :) :) :) :) :) :)

Levent KIYAN
      Katılımcı

gerginlik yaratmiyacak bir soru yöneltmek (form aciyorum) ihtiyaci duyoyrum ( Taner beyden gelen istek üzerine ).

___ Uyuz köpeklerin kuyrugunda kac kil olur ?

bu önemli konuya yogun katilim bekliyorum !

ERTEKİN
      Katılımcı

o zaman bazıları böyle formlar açmasın boşunada gerginlik olmasın

gerginlik yaratmiyacak bir soru yöneltmek (form aciyorum) ihtiyaci duyoyrum ( Taner beyden gelen istek üzerine ).

___ Uyuz köpeklerin kuyrugunda kac kil olur ?

bu önemli konuya yogun katilim bekliyorum !

bence güzel bir cevap olmuş taner ne dersin gerginlik yaratan konu mudur konuyu tartışma şeklimidir?

saksu
      Ziyaretçi

Bircok Mezarligin cöplüge dönmüs hali, Sizleri rahatsiz ediyormu ?

Beni rahatsız ediyor. Ama açıkçası bugüne kadar bu konuda bir şey yapmadım. Yapılacak şey ne olabilir, belediyeler vb. bu konuda kaynak ayırmalı belkide…

Ülkemizde yabancıların şehitliği ve mezarlıkları da bizimkilere kıyasla çok daha tertipli ve temiz. Gereken para vb. kaynak ayrılarak daha çok dikkat ediyorlar görüntüye ve diğer şeylere. Acaba merak ettim, yurtdışında mezarlıkların bakımı temizliği için devlet mi yoksa dini kurumlar mu yoksa şahıslar mı maddi katkıda bulunuyor? Belki bize de fikir verir nasıl daha temiz olabilir buradaki mezarlıklar….

Levent KIYAN
      Katılımcı

Aslinda;

yurt genelinde ** Temiz MEZAR – temiz Toplum ** diye bir kampanya acip, vatandasi (yerel yönetimleri ) mezarliklardaki pislige odaklayip, cözüm üretmeye, icraata davet etmeli !

gurkansinel
      Katılımcı

İstanbul için mezarlık yeri sorun şu an. Bu yüzden bence mezarlıklar 50 yılda bir RESET lenmelidir. Yok bu olmaz diyosanız şehirden uzağa yapalım ne de olsa 40 yılda bir ziyaret ediyoruz. Mermerden yapılmış ev gibi mezarlıklar ne işe yarıyacak 100 sene sonra???

Levent KIYAN
      Katılımcı

İstanbul için mezarlık yeri sorun şu an

Yok bu olmaz diyosanız şehirden uzağa yapalım

Kalkin bakiyim, bize yer lazim, gereginden fazla yattiniz zaten !!!

gurkansinel
      Katılımcı

;D tabiiki kavacığın en işlek en gözde yerinde mezarlık var bence kaldırılsınya da mümkünse taşınsın

Levent KIYAN
      Katılımcı

Ordu da misiniz Kavacik da mi ?

gurkansinel
      Katılımcı

birinde evim diğerinde okulum var. şu an tatildeyim.  :)

erkan şinel
      Katılımcı

hala memleket olarak biraz göçebeyiz. misal bizim cenazelerimiz hala mesudiye'ye gidiyor. neden burada olmuyor? hala istanbul bizim için geçici bir şehir. özümüzün korunduğu yer orası sanılıyor.
      mezarlık işleri tamamen belediyelerin denetiminde. bizim köyümüzde de artık öyle oldu. isteyen herkes tarlasının kenarına koyamıyor. belediye artık bütün işlemleri hallediyor. siz sadece bir kaç evrak için fotokopi parası harcıyorsunuz o kadar

Levent KIYAN
      Katılımcı

misal bizim cenazelerimiz hala mesudiye'ye gidiyor

o gine iyi,
      Amerikadan, Avrupadan Cenazeyi getirip köye Defnedenlere ne demeli ?

lubimaya
      Anahtar yönetici

Defin işlerinin Yeşilyurt'a yapılması bir bakıma o kişinin çocuklarına bıraktığı vasiyet olabilir mi?En azından kabrimi görmek için buralara kadar gelerek buradan kopmaz düşüncesi geliyor aklıma.bence mantıklı gözüküyor…

gurkansinel
      Katılımcı

ölü bedendeki organik maddeler köyümüzün toprağına iyi katkıda bulunur sanırım  😮

Levent KIYAN
      Katılımcı

Aslinda Cenazeyi binlerce km oraya buraya sürüklemek Allaha saygisizliktir !
      Öyleya, Toprak begenmiyoruz !

gurkansinel
      Katılımcı

belkide şöyle düşünüyo olabilirler biz burda doğduk ölümüzü buraya gösünler (anamızın babamızın yanına) kabir hayatında canımız sıkılmasın :)

lubimaya
      Anahtar yönetici

Sayın Levent KIYAN siz Almanya topraklarına gömülmek istermiydiniz?

Levent KIYAN
      Katılımcı

Aslinda Cenazeyi binlerce km oraya buraya sürüklemek Allaha saygisizliktir !
      Öyleya, Toprak begenmiyoruz !

bunu laf olsun torba dolsun diyemi yazdik ?

Bunu okuduktan sonra kalkipta

Sayın Levent KIYAN siz Almanya topraklarına gömülmek istermiydiniz?
      Gönderen açık: Dün 10:40:40Gönderen

sorusunu sormayi kendinize yakistirabiliyormusunuz ?

lubimaya
      Anahtar yönetici

acaba dedim kendimiz için ne düşünüyoruz.peki öğrendim ben cevabımı.
      sizi alman dostlarınız ziyaret eder artık kabrinizde…

Levent KIYAN
      Katılımcı

Toprak, ALLAH'in topragi

Alman, ALLAH'in kulu

burda, Size batan ne ?

lubimaya
      Anahtar yönetici

bence birazcık uslubunuzu düzeltin ondan sonra sohbete devam edelim.
      kimseye bişey battığı yok.ahirette anlarsız ne demek istediğimi…

Levent KIYAN
      Katılımcı

AHIRET de neyi anliyacagim ?, anlatinda anliyayim !

lubimaya
      Anahtar yönetici

İslamiyette kabir azabı vardır.Biraz araştırma yaparak öğrenebilirsiniz isterseniz.Bu azabı çekenlerden olmayı nasip etmesin Allah ama eğer çeken bir müslüman bu azab için yaşayan insanlardan dua bekler.Arife günleri mezarlıklar ziyaret edilir ölen kişinin tüm yakınları mezarlıklara dolar.Bence de tüm dünyanın heryerinde insan gömülebilir ancak o mezar kaybolacaksa kimse uğramıcaksa oraya ne manası var gömülmenin.Gidip atsınlar denize yok olup gitsin.Onu unutmayan her uğradığında bir duasını eksik etmeyecek kişilere yakın yere gömülmek daha hayırlısı değil midir?

Levent KIYAN
      Katılımcı

Sayin LUBIMAYA;

Ölen kisinin hesabi kapanmistir, mezarina isterse 2 TÜMEN ziyaretci gelsin, dua etsin fayda etmez. Mezar ziyareti ve duasi Allah huzurunda (sevap baglaminda) ne edene nede edilene birsey kazandirmaz, sart da kosulmamistir, anliyacaginiz nafiledir !

lubimaya
      Anahtar yönetici

Kabir azabıyla ilgili olarak İbn Abbas şunu anlatmaktadır. “Resullullah bir mezarlıktan geçerken iki ölünün yattığı bir yerden sesler işitti ve: Her ikisi de azap olunuyor dedi. Sonra bir hurma dalı isteyerek ikiye böldü ve her iki kabrin başına dikti ve: Bu dallar yaş kaldıkça azaplarının hafiflemesi umulur, buyurdu.” Peygamberin bu davranışı dinler tarihi boyunca birçok kültürde görülen mezara ağaç dikme, çiçek bırakma, çeşitli kutsal bitkiler bırakma davranışlarından izler taşımaktadır.

İslamiyet'e göre kabir ahret âleminin başlangıcıdır. Ölümü her canlı tadacaktır. Ölüm, yok olmak değildir. Bir evden bir eve göç etmek gibidir. Ölen her kişi kıyamette, dünyada yaptıklarından hesaba çekilip cennete veya cehenneme gönderilinceye kadar kabirde kalacaktır. Kabirde, hem ruha hem de bedene nimet ve azap vardır. Peygamberler, veliler ve şehitler mezarlarında da diridirler. Kabirde ölü kendini ziyarete gelenleri tanır. Bunun için kabirde bulunan ölülere selam vermek sünnettir. Bir hadiste peygamber” “Bir kimse din kardeşinin kabrini ziyarete gider ve mezarı başında oturursa onu tanır ve selamına cevap verir” demiştir. Ölü, kabrinde bilinmeyen bir hayatla diridir. Müslümanların kabrini ziyaret etmek, peygamberin de yaptığı, tavsiye ettiği bir davranıştır. Bir hadiste peygamber “Kabirleri ziyaret ediniz! Kabir ziyareti, ölümü hatırlatır” ve “Kabir ziyaretini size yasaklamıştım. Şimdiden sonra ziyaret edebilirsiniz. Böylece ibret alır, gafletten uyanırsınız” demiştir.

belki bu bilgiler size yine kalıplaşmış bilgiler olarak gelebilir.Peygamberimizin hadisi şerifleri ışığında dünyadaki yaşamımızı yorumlayabiliriz.Bakın bu yapılan gelenekler inanışlar bir şeye dayanıyor.
      Aklınıza mantığınıza yatmayabilir.Bunun içinde çeşitli kaynaklardan araştırmak gerekir.Size tavsiyem ahiret ile ilgili islami kaynaklara başvurun…

Levent KIYAN
      Katılımcı

Bu yazdiklarinizin benim ifademle alakasi ne ? hani ölüye Sevap nerde ?

lubimaya
      Anahtar yönetici

Size sevap var demedim ki zaten.azap ve nimet vardır.
      “Resullullah bir mezarlıktan geçerken iki ölünün yattığı bir yerden sesler işitti ve: Her ikisi de azap olunuyor dedi. Sonra bir hurma dalı isteyerek ikiye böldü ve her iki kabrin başına dikti ve: Bu dallar yaş kaldıkça azaplarının hafiflemesi umulur, buyurdu.”
      burda olayı özetlediğimi sanıyodum…
      neyse anlamakta diretiyorsanız sizin bileceğiniz iş.
      ben görevimi yaptım.

Levent KIYAN
      Katılımcı

Kadir AZABI ni azaltir demistiniz, ne oldu vazmi geciyorsunuz, azaltmiyormuymus ? umulurmus, buyulurmus birakin bunlari, ölen ölmüstür, isteyen gider ziyaret eder yada etmez, ama bunun Sevap yada Günah hanesine yazilacak bir yani yok !

lubimaya
      Anahtar yönetici

umarım yanılan bendirimde kabirde rahat eden siz olursunuz…

Levent KIYAN
      Katılımcı

Rica edreim LUBIMAYA bey; Siz rahat edin ben zaten yasli ve Hasta bir adamim ! :'(

lubimaya
      Anahtar yönetici

yAŞLI VE hASTA BİR adamın hislerini paylaşırmısınız Levent bey?
      Bizde ileride yaşlanıcaz belki uyarılarınız olur…
      Hani engin tecrübeler vardır ya onlardan yararlansak.
      Bi ayağı çukurda tabirini gerçekten yaş ilerledikçe kullanacakmıyız bizde?
      Duygular hisler yaşantılar nasıl şeklleniyor yaşlandıkça?

Levent KIYAN
      Katılımcı

Bu sordugunuz sorularin cevabi benim; kil, gicik, gecimsiz, uyumsuz, kisa boylu göbekli ve kullanima acik, yaslanilacak adam ( Ilknur hanim duyun beni!)  :'( :'( :'(

erkan şinel
      Katılımcı

öle veya böyle ölcez işte. önce giden görür.acele etmeyin zaman çabuk geçiyor.

39 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.