H A C I

11 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Levent KIYAN
      Katılımcı

Beni uzun zamandir rahatsiz eden bir konuyu Sizler gibi Aydin Insanlarla paylasmak istiyorum.

Tüm Hacca gidenler ( tanidiklarim) Hac dönüsü, isimlerini kullanmiyor ve de kullandirtmiyor, söyleki; Hacca gitmeden önce adi Mehmet olan Vatandas Hac dönüsü ismi * HACI * oluyor. Esi bile kendisine hitap ederken adini kullanmayip * __ Haci * diye hitap ediyor ! Torunlar __ Haci Dede, komsular __ Haci Efendi, evlatlar __ Haci Baba, anliyacaginiz Haci asagi Haci yukari. Haci, Resmi Daireye gittiginde adi gene Mehmet oluveriyor, özel hayatinda sadece ve sadece  Haci olarak adlandiriliyor. aslinda böyle sifatlandirilmaktan pek cok hoslaniyorlar, kendilerine bir nevi  * __ KOMUTANIM * denmis gibi hissediyorlar, gururlari oksaniyor cok mutlu oluyorlar ( hayatlarinda baska sifat elde edemediklerinden olsa gerek !).

Farkina vardiysaniz, ki ben vardim, cok kasiliyorlar ! ve karsisindaki eger Hacca gitmediyse Söyle bir yüksekten yüksekten bakiveriyorlar.

Bu tavirlari beni cok rahatsiz ettiginden hic bir Allahin kuluna HACI diye hitap etmedim ve etmiyecegimde !

Sizlerin görüsleri benim icin önemli, bildirirseniz memnun olurum !

lubimaya
      Anahtar yönetici

Eğer kişi Hac ibadetini yapmış ve müslüman gibi hareket etmiyorsa uzak dur ondan.
      Bırak onun mükafatını Allah versin.
      Ama bu vasfı haketmiş Hacı sıfatına yakışan müslümanlarıda unutmayalım.
      5 parmağın var ve her biride farklı…

ilknur
      Katılımcı

o tip insanlar aldıkları sıfat ne olursa olsun o şekilde davranacaklardır, asker olsalar, öğretmen olsalar, hacı olsalar, hoca olsalar bu insanın karakteriyle ilgili bence, bazı insanlar isimlerinin önüne ünvan konulmasına yada ünvanla çağırılmaya fazla meraklı olabiliyor, mesela bizim denetmen altı üstü bir denetmen ama kendini bankalara finans sorumlusu diye tanıtıyor bunun gibi :)
      sadece hacca gidenlerde rastlanan bir durum değil

Levent KIYAN
      Katılımcı

Peki bu ASAGILIK KOMPLEXIN sebebi Sizce ne olabilir ?

ilknur
      Katılımcı

bizim denetmeni ben hiç sevmiyorum hatta çalıştığım firmada hiç kimse sevmiyor ve sanırım bu adamı hayatı boyunca ailesi dışında hiç kimse sevmemiş yada takdir etmemiş yada daha fazlasını olmak istiyordu hayatta olamadı bunu sindiremiyor hiç değilse bir ünvanım olsun diyor

Levent KIYAN
      Katılımcı

Anlasilan bu Denetmen Yurtdasimiz is yerinde Calisanlarin Performansini olumsuz etkiliyor, aslinda EQ ya önem veren büyük Kuruluslar bu tür ayrintinin farkina cabuk varirlar !

ilknur
      Katılımcı

kimse adamı dinlemiyor adam geliyor odaya oturuyor, görüşmeleri bizim kullandığımız telefonlarla yapıyor sinir bozucu bu bikere, daha sonra ben bankadayken bilmem kime şunu yaptım, ben bankadayken süperdim harikaydım bir numaraydım vs vs

tahammül sınırları zorlanıyor, yokmuş gibi davranıyorum herzaman ama adam anlamak istemiyor
      ilginç bir yaratık

Levent KIYAN
      Katılımcı

Anlasilan sürekli Sinirlerinizi BILEYLIYOR ! Bir nevi Bileyci

gurkansinel
      Katılımcı

hacı olan kişi jendisine hacı denilmediğinde belki haccının boşa gittiğini düşünüyor olabilir , hala ibadetin Allah rızası için yapıldığını anlamamışlar.

mesela bu konuda bi örnek: bir ibadeti yapmayan çocuk annesi veye babasının teşvikiyle (!) birazda yapmak zorunda kalırsa , bu ibadet amacına ulaşırmı? kimin rızası için yapılmış olur?

lubimaya
      Anahtar yönetici

insan aslında ne kadar aciz bir varlık olduğunu anlamalı.büyüklenmemeli ve kibirlenmemeli…

Levent KIYAN
      Katılımcı

Isin tuhaf yani;

bunlari Mekke'de, Diyanet Görevlileri yönlendiriyor (tembihliyor); *__ bundan sonra birbirinize HACI diyeceksiniz, dedirteceksiniz * diye !

Yani emir yukardan, nede güzel kuzu kuzu uyguluyorlar dimi ?

gurkansinel
      Katılımcı

aklıma kaygısızlardaki Hacı Gaffur geldi , hem hacı hem bakkal hemde üç kağıtçı gerisini siz düşünün…

11 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.