Ankara’da Köykent Paneli

Tarımsal Gelişme Eğitim ve Sosyal Dayanışma Vakfı, (TARGEV) 4 Kasım 2019 tarihinde Bülent Ecevit Anısına Yeniden Köykent ve Yerel Yönetimler Paneli düzenleyecek.

Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenecek olan panele; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER, Ayvansaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz EKŞİ, Ank. Ün. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent GÜLÇUBUK panelist olarak katılırken, kıdemli gazeteci Oktay EKŞİ moderatörlük yapacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılarak açılış konuşması yapacağı panelde, CHP’li belediyelerin kırsalda sürdürülebilir kalkınmaya yönelik projeleri de gündeme gelecek.

TARGEV Başkanı Sami DOĞAN, panelin tarihini, merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit’in ölüm yıldönümü olan 4 Kasım tarihine bilerek denk getirdiklerini söyledi.

Doğan; “Bildiğiniz gibi kırsalda bölgesel kalkınma ve sürdürülebilir tarımın en büyük uygulaması Bülent Ecevit döneminde KÖYKENT projesi olarak başladı. Biz de TARGEV olarak, Bülent Ecevit’in anısına yeniden köykent projesini canlandırmak mümkün mü? diye düşündük. Prof. Dr. Aziz Ekşi ve katılımcı belediye başkanlarımız ile konuştuk. Panel fikri kendileri tarafından da çok benimsendi. Panelden çıkacak sonuçların kırsalda kalkınma ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına ışık tutacağını düşünüyoruz. Bu panelin, Türkiye’nin yeni tarım politikasına ışık tutacağından çok eminiz” dedi.

Kırsalda bölgesel kalkınma ve sürdürülebilir tarımın tartışılacağı panelde, Atatürk’ün 1932 yılında tasarladığı Cumhuriyet Köyü projesi ile 1960’lı yıllarda Bülent Ecevit’in uygulanmaya başladığı ancak yarım kalan KÖYKENT PROJESİ’nin tarihsel süreçleri değerlendirilecek.

KÖYKENT NEDİR?

1960’lı yıllarda tasarlanan köykent projesi, ilk kez 1978 yılında iki farklı yörede uygulanmaya başlamıştır. Bunlardan birisi 13 köyü kapsayan Van/Özalap/Dorutay köyü ve çevresidir. Diğeri ise 16 köyü kapsayan Bolu/Mudurnu/Taşkesti köyü ve yöresidir. Fakat bu uygulama Türkiye Genelinde yapılan ara seçim sonucunda 1979 yılında yarım kalmıştır. Seçim sonucunda, Bülent Ecevit iktidardan ayrılmış, gelen iktidar da projeden kamu desteğini çekmiştir.

Köykent projesinin ikinci uygulaması Ecevit’in Başbakanlığını yaptığı 57. Koalisyon hükümeti döneminde Ordu/Mesudiye/Çavdar köyü ve yöresinde başladı. Toplam 9 köyü kapsayan uygulamada ulaşım, elektrik iletişim sistemlerini yenilerken, sağlık merkezi, ilköğretim okulu, ağaç işleme fabrikası kuruldu. Köylüler kalkınma kooperatifi çatısı altında toplandı. Uygulamanın yapıldığı yörede kırsal kalkınma hamleleri gerçekleşti ve köylülerin hayat standartları yükseldi. Ancak, 2002 yılındaki erken genel seçim sonucunda Ecevit’in iktidardan ayrılması ve gelen iktidarın projeye soğuk bakmasıyla birlikte proje yarım kaldı.

%d blogcu bunu beğendi: