Mesudiyeliler, Ekşi’nin Görevlerini Bırakması İçin İmza Topluyor

Ordu Mesudiye’li Gazeteci-yazar Oktay Ekşi’ye Hemşehrilerinin Tepkisi Sürüyor.

 

Ordu Mesudiye’li Gazeteci-Yazar Oktay Ekşi’ye hemşehrilerinin tepkisi sürüyor. Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, belde belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları ortak açıklama yaparak, Ekşi’ye sosyal sorumluluk çağrısında bulundu.

 

57 Sivil Toplum Kuruluşu, Ekşi’nin seviyesizleştiğini ifade ederek, başta Basın Konseyi Başkanlığı ve Mesudiye Kurultayı Onursal Başkanlığı olmak üzere temsil ettiği tüm görevlerini bırakmasını istedi.

Üsküdar İBB Fethi Paşa Sosyal Tesisleri’nde biraraya gelen Mesudiye İlçe Belediye Başkanı İsa Gül, Üçyol Belde Belediye Başkanı Aydın Gündoğdu, İBB Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan B. Ertekin, Mesudiyeliler Vakfı Eski Başkanı ve Ordulular Birliği Hizmet Vakfı Başkan Yardımcısı Sami Bektaş, Mesudiyeliler Derneği Onursal Başkanı Miktat Coşkun, Mesudiye Şoförler Odası Başkanı Recai Koçyiğit, Mesudiyeliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Refik Karademir, Mesudiye Spor Yönetim Kurulu Üyelerinden Salih Yaman ile N. Kemal Tuncer, Pendik Ordulular Derneği Başkanı Sebahattin Kaya, Beykoz Ordu Mesudiyeliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Özer, Mesudiye’li işadamları ve muhtarlar, Başbakan ve bakanları köşe yazısında ağır ithamla eleştiren Gazeteci-Yazar Ekşi’ye “Tüm görevlerini bırakarak köşende anılarını yaz.” diyerek tepki gösterdi.

“Mesudiyeli hemşehrilerini üzen Oktay Ekşi’den sorumluluk bilinci ile hareket etmesini bekliyoruz” diye başlayan 57 Sivil Toplum Kuruluşu başta olmak üzere bürokratlar ve iş adamlarının izlasıyla oluşan tepki dilekçesinde şöyle deniliyor, “”İnsanlar, kendi hemşehrilerinin mevki ve makam sahibi olmalarından “onur” duyarlar. Bizler de, Mesudiye’li iş adamları, yerel yöneticiler ve sivil toplum temsilcileri olarak;

Hürriyet Gazetesi Başyazarı ve yakın hemşehrimiz Oktay Ekşi ile yıllardır iftihar ediyorduk. Fakat, şimdilerde; bir siyasi görüşün mensuplarını “anasını bile satmak”la itham etmesinden, derin bir “üzüntü” duyduk.Çünkü; sosyal ve siyasal tercihi her ne olursa olsun, bu ülkenin ve toplumun hiçbir ferdi, hiçbir nedenle, “anasını bile satma” seviyesizliğine düşmemiştir, düşmeyecektir. Bu gerçeği, Sayın Ekşi’nin de çok iyi biliyor olması gerekir. Buna rağmen böyle bir ifade ve üslup kullanmışsa; ya yaşlılığın, ya da siyasal ve ideolojik fanatizmin sonucudur. Sebebi her ne olursa olsun; eğer diline ve kalemine hakim olamıyorsa, Basın Konseyi Başkanlığı ve Mesudiye Kurultayı Onursal Başkanlığı dahil, “temsil makamı” özelliği taşıyan tüm görevlerini artık bırakmalı; yaşantısının bundan sonraki bölümünü, anılarını yazarak geçirmelidir.Üzüntümüzü kamuoyu ile paylaşıyor; kendisinden, “sosyal sorumluluk bilinci” ile hareket etmesini bekliyoruz.”

(Cihan Haber Ajansı)