Her Günü Kemanıyla Karşılıyor

Ordu’da bir vatandaş, günü kemanıyla karşılayıp, kemanıyla uğurluyor.

Mesudiye ilçesine bağlı Yeşilce beldesinde yaşayan Nihat Şentürk, 52 yıldır kemanıyla Ordu yöresinin ezgileri çalarak yeni günü karşılıyor. 52 yıldır müzikle uğraşan Nihat Şentürk, aynı zamanda beldenin tek keman çalabilen kişisi unvanına sahip.

İlk müzikle uğraşmaya gördüğü bir rüya ile başladığını belirten Şentürk, Ordu yöresinin tüm ezgilerini kemanıyla çalabildiğini dile getirdi. Müziğe, doğaya aşık olduğunu belirten Nihat Şentürk, “52 yıldır müzikle uğraşıyorum. Müziğe ilk adımım gördüğüm rüyanın etkisiyle oldu. Amcamın kemanıyla başladığım müzik hayatım yıllardır devam ediyor. Kemanda hiç bir eğitim almadan kendi başıma çalmayı öğrendim” dedi.

Yaşadığı beldenin saklı bir cennet olduğunu anlatan Nihat Şentürk, “Beldemi, insanları, doğayı kısacası yaşamayı çok seviyorum. Yanımdan ayırmadığım kemanımla isteyen herkese hemen orada mini konser veriyorum. Ben çalarken bazen dinleyenler türküyü söyleyerek eşlik ediyorlar. Sanatıma ilgi göstermesi beni mutlu ediyor. Yıllardır müziğimle insanları eğlendirir mutlu ederken, her günü kemanımla karşılıyor, onunla uğurluyorum” diye konuştu.

Nihat Şentürk’ün sanatıyla beldede tanınan ve sevilen birisi olduğunu belirten İlhan Sevinç Şentürk de, “Her istediğimiz parçayı kemanıyla çalabiliyor. Kemanıyla insanları eğlendirirken unutulmaya yüz tutmuş eski ezgileri de insanların hatırlamasına katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.