Mesudiye’de Mehmetçik Dershanesi Kapandı

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde, Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı’nın destekleriyle 2006 yılında açılan ‘Mehmetçik Dershanesi’ öğretmen yokluğundan kapandı.

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde, Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı himayesinde atıl vaziyette kalan 2 katlı eski Tekel binası onarılarak 2006 yılında Mehmetçik Dershanesi olarak açılıp, ücretsiz hizmet vermeye başladı. 4 sınıfı, öğretmenler odası, kantini, bilgi işlem odası olan dershanede, Genelkurmay Başkanlığı tarafından ilçeye görevlendirilen asteğmen öğretmenler eğitim verdi. İlçede, 2006-2012 yılları arasında toplam 449 kız ve erkek öğrenci Mehmetçik Dershanesi’nde eğitim aldı. Dershanenin 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde açılmaması Mesudiyelileri üzdü.

ASKER ÖĞRETMEN ATANMADI

Ordu Valisi Orhan Düzgün, Mehmetçik Dershanesi’ne öğretmen atamasının Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında olduğunu, bu yıl kısa dönem asker öğretmen atanmaması nedeniyle dershanenin açılamadığını ifade ederek, “Mesudiye ilçemizdeki bu dershane açılmayınca bu yıl 25 lise son sınıf öğrencimiz için İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından kurs açıldı. 8’inci sınıflara yönelik kurs ise bu ay içinde açılacak. Dershane, öğretmen atanırsa yine faaliyetine devam edecek” dedi.