‘Yeşilce’nin Kapatılması Yanlış’

Yeni büyükşehir kanun tasarısına göre nüfusu 2 binin altındaki belde belediyeleri kapatılacak. Ordunun Mesudiye İlçesine bağlı Yeşilce Beldesi de bu gruba dahil olan beldelerden. Yeşilce Belediye Başkanı Fevzi Ünal bu durumu değerlendirdi.

Yeni büyükşehir kanun tasarısına göre nüfusu 2 binin altındaki belde belediyeleri kapatılacak. Ordu’nun Mesudiye İlçesine bağlı Yeşilce Beldesi de bu gruba dahil olan beldelerden.

Yeşilce Belediye Başkanı Fevzi Ünal bu durumu değerlendirdi. Başkan Ünal Ordu’nun büyükşehir olmasına karşı değiliz derken 60 yıllık bir belediyesi olan Yeşilce’de bu tasarıdan sonra herkesin gelip Yeşilce nüfusuna yazıldığını kaydetti. “biz büyükşehir yasasına karşı değiliz. Büyükşehre de karşı değiliz. Hele Ordu’nun büyükşehir olmasına hiç karşı değiliz. Yeşilce 1950’de belediye olmuş. Yani 62 yıllık bir belediye. İnsanlar Yeşilce’de imece usulüyle çalıştılar. Hastanesini, otelini, okulunu, camisini, yurdunu, fabrikasını hep beraber yaptılar. Bu yasa çıkarken 31 Aralık 2011 tarihli nüfus baz alınıyor. Yani kışın tam ortası. Bizim kış nüfusumuz az oluyor ancak yazın burası 4-5 bini buluyor. Yeni çıkacak büyükşehir yasasıyla belediyenin kapanacağını öğrenen Yeşilceliler, buraya gelip nüfuslarını aldırıyorlar. Şuanda nüfusumuz 2 bin 200’ü geçmiş vaziyette.”

Bu konuda çalışmalarının devam ettiğini belirten Yeşilce Belediye Başkanı Ünal ilçede %70 katılımla bir referandum yaptıklarını ve oy kullanan 725 kişinin hepsinin hayır oyu kullandığını açıkladı. “referanduma 725 kişi katıldı. 725 kişinin tamamı da hayır oyu kullandı. Yani katılım yüzde 70 oldu.”

Sadece nüfusun baz alınmasının doğru olmadığını kaydeden Ünal, “bu yasada sadece nüfusun baz alınması yanlış. İçişleri Bakanımız ve Kültür Bakanımız Yeşilce’yi çok iyi biliyorlar. Birde yasada 1 yıl önceki nüfus esas alınıyor. Madem öyleydi. Neden Ordu’nun büyükşehir olması için insanların Ordu’ya gelip buraya nüfuslarını aldırmalarını istedik.” dedi…

haber: http://www.orducu.com/1345-yesilcenin-kapatilmasi-yanlis.html