12 Eylül 2012

Yeşilce, Meslek Yüksekokulu’nu Geri İstiyor

ile admin

Yeşilce Belediye Başkanı Fevzi Ünal, “Türkiye’nin neresinde görülmüş? Belde halkı olarak, 1 trilyona yakın masraf yaptık. Okulu onardık, oteli verdik, yurt yaptık, eski ilkokulu onardık. Tüm olanaklarımızı sunduk ve beldeye yüksekokul yaptık” dedi. 

Mesudiye İlçesi’ne bağlı Yeşilce Beldesi’nde bulunan ‘Yeşilce Turizm Otelcilik Okulu’nun ODÜ yönetimi tarafından ekonomik nedenler nedeniyle ilçe merkezine taşınmasına Yeşilce Belediye Başkanı Fevzi Ünal’dan tepki geldi. ODÜ rektörlüğüne masrafları üstlenmekle ilgili defalarca teklif yaptıklarını söyleyen Ünal, “ Rektörlüğün açıklaması kesinlikle doğru bir açıklama değildir. Biz kendilerine açıkça, “Bir yuvarlak masa etrafında toplanalım. Biz kömürünü alalım, personel alalım, Mesudiye Yeşilce arasına servis koyalım bu maliyetlerinizi düşürelim ya da üstlenelim” dedik. Çok açık ve net. Buna rağmen Yeşilce’de senato toplantısı için yazı yazan benim, davet eden benim. Geldiler biz oturup bunları konuşacağız derken, “okul kapatılmıştır, biz kararımızı verdik” dediler. Yani bu çok anlamlıdır” dedi.

Biz masrafları karşılayacağımızı söyledik

Yeşilcelilere bir açıklama yapılmadan karar alındığını belirten Başkan Ünal, “Maliyetle ilgili sıkıntıları biz önemli ölçüde karşılayacağımızı söyledik. Yani buna siyasi nedenler diyemiyorlar ekonomik nedenler diyorlar. Çok açık ve net olarak kurultayda söyledik, kendisine söyledik. Valimize söyledik, Bakana söyledik. Milletvekillerine söyledik. Daha biz ne yapacağız? Giderleri biz üstleneceğiz dedik. Öğrencilerin büyük bir kısmının Yeşilce diye geldiğini duyuyoruz. Şimdi çoğu kayıt yaptırmıyormuş, daha önce kayıt yaptıran öğrencilerinde bir kısmının kayıtlarını dondurduğunu Mesudiye’de okumak istemediklerine dair duyumlar alıyoruz. Daha yeni kayıt dönemi olduğu için bakacağız, takip edeceğiz. Mesudiye’nin Yeşilce’den daha başarılı olacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

12 yıl sonra sorun olan ne?

Mesudiye kurultayında okulun taşınmasını tekrar gündeme getirdiklerini ifade eden Başkan Ünal, “Ertuğrul Beyin (Bakan Ertuğrul Günay) söylediği YÖK’ün bir tasarrufu şeklinde söylendi ama bizim araştırmalarımıza göre YÖK’ün böyle bir talebi yok. Tamamen rektör beyin kamuoyuna sunduğu açıklamalar gibi ekonomik olduğu söyleniyor. Zaten bu gidişle de Mesudiye’deki Meslek Yüksek Okulu da Orduya çekilir birkaç yıla kadar. Kesinlikle Rektör beyin söylediği, “biz taşrada bunları istemiyoruz, Ordu merkezin güçlenmesini istiyoruz.” Bu rektörlüğün bir politikasıdır. Biz Rektörlüğün politikasına yorum yapacak noktada değiliz artık. Ancak 12 yıldır devam eden, bu zamana kadar ekonomik olarak sorun olmayan bir şey şimdi neden sorun oluyor” şeklinde konuştu.

İlkokulu olmayan yerde yüksekokul vardı

Yüksekokulun Yeşilce için bir prestij olduğunu söyleyen Başkan Ünal, “Türkiye’nin neresinde görülmüş, Yeşilce Belediyesi, Yeşilce halkı, 1 trilyona yakın masraf yaptık. Okulu onardık, oteli verdik, yurt yaptık, eski ilkokulu onardık. Tüm olanaklarımızı sunduk. Biz ekonomik bakmıyoruz da Rektörlük mü ekonomik bakıyor. Aynı tepkileri söyledik. Burada 30-40 öğrencinin olması Yeşilce’ye ekonomik olarak çok büyük bir katkısı yok. “İlk okulu, ortaokulu yok, üniversitesi var” diye bir beldede semboldü. Uzmanların söylediği gibi Orduda turizme açılacak en yatkın yer Yeşilce. “Buradan başlayın Ordunun yüzünü güldürü”n denildi. Uzmanımız, Vali Yardımcımız oradaydı, Genel Sekreter Yardımcımız oradaydı, herkesin huzurunda oldu. Yani Yeşilce turizme kazandırılacaksa Ordu turizmde gelişecekse bu kararın tekrar gözden geçirilerek bunun Yeşilce’ye tekrar alınmasında katkı görüyoruz, fayda görüyoruz, umut görüyoruz. Ayrıca Rektörlüğün ekonomik bir kaygısı varsa, bunu da oturup konuşalım. Tekrar konuşalım” dedi.

Ersin ÖZMEN Ordu OLAY

http://www.orduolay.com.tr/news.php?id=9739

{fcomment}