Sevmeyi Bilmek – “Kadir Aksu”

Sevmek sadece cinsi sevgi değil insanları, vatanını, doğayı, işini, okulunu, evini, hayvanları, bitkileri, canlı cansız bütün varlıkları,kültür değerlerimizi sevmekdir. Sevgi kavramını ne kadar genişletirsek o kadar mutlu oluruz.

Sevmeyen, sevmesini bilmeyen, hayatında sevecek, bağlanacak, ilgilenecek şeyleri olmayan insanlar yaşayan bir ölü gibidir. Sevgi öyle bir kavram ki, küçük bir nesneden ,evrene kadar her şeyi kapsar.

Sevmeyen insan bencil olur. Sevmeyen insan iyi bir yurttaş olamaz. Ağaca kıyar, Sokağın pisliğini aldırmaz, parklardaki çiçekleri koparıyor, yollara tükürür. Çimenleri çiğner, yaşamın tadını bilmez, konulara hep olumsuz bakar, sadece ve sadece eleştirir, güzellikleri keşfetmez, olumlu pozitif düşünmez.

Halbuki seven insan her şeyde bir güzellik yakalar. Yaşamaktan zevk alır. Sorunlara duyarlıdır.
Kurtarıcı ve kalıcı olan yalnız büyük sevgilerdir. Atatürk böyle anıtsal bir sevginin sembolüdür. Onun o büyük sevgisi, heyecanı büyük imanı olmasaydı, Türk Milletinin kalbinde küllenmiş vatan sevgisini korlaştırmasaydı, halka umut sevgisini aşılamasaydı, bu gün Türkiye Cumhuriyeti olmazdı.

Güzeli sevmeyi;
Güzel karşısında heyecan duyma yeteneklerinizi işleye işleye, güzel resimleri göre göre, güzel konserlere gide gide, güzel kitaplar okuya okuya, güzel binaları göre göre, doğayı seyrede seyrede, güzel eşyalar içinde yaşaya yaşaya, temiz havayı koklaya koklaya, temiz denizlerde yüze yüze, kültürel değerlerimizi, müzelerimizi, ülkemizi geze geze, oyunlarımızı oynaya oynaya, türkülerimizi söyleye söyleye, ah ne güzel diye güzellik karşısında hayran kala kala sevme gücümüzü, sevme yeteneklerimizi bileyip çoğaltabiliriz.

Sevin çocuklar. Her şeyde bir güzellik var. Arayın bulun sevin.Seven insanlar kavga etmez. Seven toplumlarda terör olmaz, seven insanlar ülkesine sahip çıkar. Seven insanlarda hoşgörü vardır. Seven insanlar bencil olmaz. Seven insanlar duyarlıdır iyi bir insan, iyi bir yurttaştır.

Her problemin çözümünde anahtar SEVGİDİR.
YENİ YILIN HEPİNİZE SEVGİ DOLU YIL OLMASINI DİLEĞİMLE

Kadir Aksu