Ordu’da Köylüler Hastane Kurana Arsa Verecek

Ordu’nun Mesudiye İlçesine Bağlı Kale Köyü Sakinleri, Köylerine Hastane Kurulması Halinde Kendi Teşvik Sistemlerini Devreye Sokarak Girişimciye Arsa Verme Kararı Aldı.

Ordu’nun Mesudiye ilçesine bağlı Kale Köyü sakinleri, köylerine hastane kurulması halinde kendi teşvik sistemlerini devreye sokarak girişimciye arsa verme kararı aldı.

Kale Köyü sakinleri, suyu ve havasının temizliği ile ön plana çıkan köylerine astım, bronşit, nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisi için hastane kurulmasını istiyor. Kimi astım bronşit hasatlarının kendi imkanları ile Mesudiye’de ev tutarak yaz aylarını geçirdiklerini bildiklerini dile getiren köy sakinleri, sanatoryum için köylerinin ve alanının bire bir uygun olduğuna inandıklarını dile getiriyor. Bunun için köy sakinleri kendi teşvik sistemlerini devreye soktu. Hastane yapmak isteyen bir girişimci çıkması halinde arsa konusunda her türlü kolaylığı sağlayacaklarını açıklayan Kale Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Başalan, “Burası havası, suyu, çam ormanları ile bize göre eşi benzeri olmayan bir yer. Buranın, bir sanatoryum için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyoruz. Köyümüze de bir sanatoryum kurulmasını istiyoruz. Bir girişimci çıkması halinde her türlü kolaylığı da sağlamaya hazırız.” dedi.

Kale köyü sakinlerinden emekli sınıf öğretmeni Murat Mertoğlu da köyün tarihi bir geçmişi, derin bir tarihi olduğuna işaret ederek, “Öyle ki bin yılı aşkın bir kalesi var ismini de oradan alıyor zaten. Ama bunun yanında fevkalade güzel bir havası var. Yapılabilecek bir sanatoryum için de güzel bir alanı bulunuyor. Bence buraya yapılacak bir yatırıma hastalar yanında girişimci de memnun kalacak.” diye konuştu.

Hasan Uzun isimli köy sakini ise, “Aslında çok söz söylemeye gerek yok. Burasını bir görseler neden böyle bir taleple ortaya atıldığımızı anlayacaklar. Havası, suyu, ormanları gerçekten harika bir yer. Tek başına bunlar bir hastane gibi. Nem yok kuru ve temiz bir hava var. Bir tek yol sorunu var gibi, o da küçük bir yatırımla giderilebilecek durumda.” şeklinde konuştu. (CİHAN)