Maziden Bir Damla

Emekli Öğretmenlerimizden eğitimci yazar Kadir AKSU 2. eserini yayınlamıştır. Şiir kitabında Mesudiye Yöresinin Kültür Yaşam ve Geleneklerini dile getirmiştir.

Kültür bölümünde: Şiirlerle yöresel sözlük-kıyafetlerimiz-yemek kültürümüz-değirmen kültürü-çeşme kültürü-fırın kültürü-eğitim-manilerimiz-türkülerimiz-deyimlerimiz-batıl inançlar-dualar ve beddualar- eski zanaatlar-kaybolmuş meslekleri kaleme almıştır. Uygun olanları resimlerle süslemiştir. Kültür Merkezimizi tanıtmıştır.

Yaşam bölümünde: Kendisinin çocukluk,gençlik,öğretmenlik yıllarını-yayla göçleri-Obalarda yaşam-yaylaların çilesini-ekinin ve yünün öyküsünü-kış hazırlıklar-meletin kışlarını-doğal yaşamı-Mesudiye Pazarını-göçleri kaleme almış ve resimlerle süslemiştir.

Gelenekler bölümünde: doğum-sünnet-eski bayramlar-asker uğurlama-köy düğünleri-cenaze kültürü-eski yılbaşılar-koç katımını-Yeşilce şenlikleri ve Mesudiye Kurultayını kaleme almış ve resimlerle desteklemiştir.

Kültürümüzün gelecek nesillere aktarılmasında büyük emek harcayan, mahallemizin tanıtımını bu eserde de yapan yazarımız Kadir Aksu’ya teşekkür ederiz.