Prof.Dr. Turan Karadeniz, C vitamini ve mineral tuzlar açısından kuşburnu meyvesinin çay, pekmez, marmelat ve reçel olarak tüketilmesinin sağlık açısından çok faydalı olduğunu söyledi.
Karadeniz bölgesinin meyve türü ve çeşitliliği açısından avantajlı bir bölge olduğunu, bölgede soğuk iklimden sıcak iklime birçok meyve türünün yetiştiğine dikkat çeken Prof.Dr. Turan Karadeniz, Ordu’nun yüksek rakımlı köylerinde hasadı başlayan kuş burnunun faydalarını anlattı.
Kuşburnu meyvesinden çay, marmelat, reçel ve pekmez yapıldığını, yılın 12 ayı boyunca kullanılabileceğini belirten Prof.Dr.Karadeniz, Kuşburnu içerdiği yüksek C vitamini ve mineral maddeler, mineral tuzlar açısından çok faydalı bir meyve türü. Demlenmek suretiyle çayları içilebileceği gibi kaynatılarak pekmezi, marmelatı ve reçeli yapılabilir.
Marmelatı kaynatıldıktan sonra ezilerek içerisindeki meyveleri değerlendirilebilir. Kışın hem içerdiği mineraller ve vitaminler açısından insanları kış soğuklarından koruyacak hemde mineral tuzlar açısından bünye çok faydalı olacak bir meyve türü. Kış aylarında tüketilmesini tavsiye ediyoruz.
Kuş burnunun sadece kış aylarında değil 12 ay boyunca çayı, marmelatı, pekmezi, reçeli rahatlıkla tüketilebilecek ve bünye adına istifade edebilecek bir meyve türü dedi.Bin 200 metre rakımlı Mesudiye İlçesi’nde ormanlarda organik olarak bol miktarda yetişen kuşburnunun hasadı sürerken vatandaşlarda topladıkları bu meyvenin pekmez, marmelat ve reçelini büyük kazanlarda kaynatarak kış hazırlığı yapıyor.