Beykoz Belediyesi İflas etti

Beykoz Belediyesi’nin temizlik işlerini yapan ‘Yön’ firması, alacağından dolayı belediyenin trilyonluk gayrimenkullerini icraya verirken, Vakıflar Genel Müdürlüğü ise, Vakıflar Bankası’ndaki hesaplarına elkoyması, Muharrem Ergül’ün ilçeyi batağa süreklediğini gözler önüne seriyor.

Beykoz’da sonunda bu da oldu. Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün yönetimi belediyeyi iflasın eşiğine getirdi. Akılalmaz trilyonluk borçlar, belediyeyi zor durumda bırakırken, bundan sonrası için ise daha karanlık günlerin geleceği görüşü hakim. Yerel seçimler yaklaşırken Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün belediyeyi borç batağına sokması, ilçe kamouyunda da tepki alıyor.
Muharrem Ergül ‘Yön’ünü şaşırdı
Beykoz Belediyesi’ne en ağır darbe ise, kendi temizlik işlerini yapan ‘Yön’ firmasından geldi. Yön firması alacağından dolayı Beykoz Belediyesi’nin yaklaşık 11 trilyon ana para (faiz hariç) değerindeki gayrimenkul ve taşınmazlarına icra getirdi. Kendi temizlik işlerini yapan firma tarafından icraya verilmesi belediyenin ne kadar aciz duruma düştüğünü açıkça gösteriyor. Yön Firması’nın halen belediyenin temizlik işlerini yapmasına rağmen, belediyenin gayrimenkul ve taşınmazlarını icraya vermesi, ‘bu kadarı da olmaz’ dedirten türden. Yaklaşık 11 trilyonluk taşınmaz mallara icra gelmesi ve belediyenin bunu ödeyecek gücü olmaması başka bir skandalın altına daha imza atılacağı konuşuluyor.
Beykoz Belediyesi icraya verilen taşınmaz ve gayrimenkulleri kat karşılığı bu firmaya verip, borçlarından kurtulmak amacında. Geçtiğimiz aylarda Beykoz Belediyesi maliyeye ait arazileri, ellerinde tapu tahsis belgeleri olmasına rağmen vatandaştan alıp ihaleye çıkarmıştı. Belediye hazineden devraldığı bu gayrimenkulleri şimdi de borçtan kurtulmak adına kat karşılığı elden çıkarıyor. Belediyenin kendi işlerini yapan firma tarafından icraya verilmesi bir skandalken, bir de borçlarını ödemek için bu yola başvurması ‘çaresizliği’ gözler önüne seriyor.
Belediye hesaplarına el konuldu
Yön Firması’nın borçlarını ödeyemeyen Beykoz Belediye’sine bir kötü sürpriz de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden geldi. Beykoz Belediyesi Vakıf arazisinden yol geçirdiği için buraya daha önce anlaşılan para ödemesi gerekiyordu. Ancak bu parayı bile ödeyemeyen Belediyenin Vakıflar Bankası’ndaki hesaplarına el konuldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün belediyenin bankadaki hesaplarına el koyması, Başkan Ergül’ün bir başka başarısızlığı olarak hafızalara yazıldı.
Hem Yön firmasına hem de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne borçlanan Beykoz Belediyesi, bunun altından nasıl kalkacağı ise şimdiden ilçe kamuoyunda konuşulmaya başlandı. Kasasında para olmadığı gibi bir de üstüne üstlük borçlu olan Beykoz Belediyesi’nin Ak Parti üst yönetimini kızdırdığı gelen bilgiler arasında. Yerel seçimler yaklaşırken belediyenin iyice borç batağına sürüklenmesi kamuoyunda”demek ki Başkan Ergül bir daha seçileceğini düşünmüyor, bu yüzden istediği şekilde hareket ediyor” yorumlarına neden oluyor. Anlaşılan o ki Belediye Başkanı Ergül, ilçeye hizmet olarak ‘borç’ bırakıp gidecek. Beykoz’un bir sonraki belediye başkanı kim olursa olsun, bir enkazı devralacağı kesin.

kaynak : http://www.flashaber.com.tr/article_view.php?aid=3803

Bir cevap yazın