Kolay Yaşamak (ERTEKİN)

Yaşam denilen gizemli oyunda toprakta yeşeren bitkiler gibi kimimiz sarp kayalıklarda kimimiz sulak ovalarda dünyaya geliriz.


Bazen düz ovaları seller ,toprak kaymaları ve insanlar yok ederken, güneşle birlikte en şaşırtıcı rengiyle açar dağların yamaçlarında bir çiçek yok olanlardan habersiz. Bazen de en sert rüzgarlarda tutunamaz dağlarda menekşe dayanamaz yıllarca duran kara, bükülür boynu, kurur kökü ama bilmez bunu tarlada filiz veren papatya yürüyüp gider bahçelere bağlara.

Kimimiz sıcak evlerimizde televizyon başında dizi seyrederek ağlayıp yarışmalarda heyecanlanır televole lerde eğleniriz ve bilmeyiz doğuda bir gece ansızın kapısı kırılarak evin 15 yaşındaki gencini alınıp dağlarda terörist olarak yetiştirildiğini. 15 yaşında gülmeyi beceremeyen boşlukta sürekli çalışmak zorunda kalan ve hayatı hiç tanımayan köyünden dışarı hiç çıkmamış tek kelime Türkçe bilmeyen ve köye gelen en son öğretmenin vurulmasından sonra hiç yabancı birini görmemiş evin varlığı hep iş olduğunda hatırlanan 15 çocuğundan biri.

Biz o sırada derbi seyrederiz.

Biz o sırada arabaların camlarına oturup kornalar çalarak düğüne gönderir gibi asker yolcu ederiz.

Biz o sırada meydanlarda nutuk atar ekonomiden bahseder her şeyin daha güzel olacağı yalanını söyleriz .

Kimimiz dağlarda çobanlık eder koyun güderiz,emmimizin oğluyla şakalaşır akşamları Fadime yi karanlıkta bir kere daha yakından görmeyi hayal ederiz ve bilmeyiz kaloriferli evinde don gömlek yatarken aniden yıkılan duvarların arasında sıkışıp apartman dairelerinde seslerini duyamadıklarımızı.

Oysa biz insanız en önemli özelliğimizin temel dayanağı olan merak etmeyi ve öğrenme isteğini bıraktığımız zaman kendimizle ilgili her şeyi başkalarına ve şartlara teslim etmiş deryadan habersiz balık gibi yaşayan ve bitkiler gibi nereye ekilirsek orada yaşayıp ölen birer canlılar oluruz.

Terörün suyu cehalettir ama en büyük yanılış dağda eli silah tutanın değil hepimizin cehaletinin terörü beslediğini bilmemektir.

Duyarlı sosyal ve iyi örgütlenmiş bir toplum üzerinde oyunlar oynanamayacak tek toplumdur.

LÜTFEN KOLAY YAŞAMAYI SEÇMEYELİM

Saygılarımla