Karadeniz’in Akdeniz’e 2013 Yılında Bağlanması Hedefleniyor

Sivas’ta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Katılımı ile Yapılan ve Ordu’nun 135 Yıllık Rüyası Olan Karadeniz-akdeniz Bölünmüş Yol Toplantısı’na, Ordu Geniş Bir Heyetle Katıldı.

Ordu Heyeti, 135 Yıllık Rüya Olan Karadeniz-Akdeniz Yolu için Gittiği Zirveden Mutlu Döndü. Sivas’ta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile yapılan ve Ordu’nun 135 yıllık rüyası olan Karadeniz-Akdeniz Bölünmüş Yol Toplantısı’na, Ordu geniş bir heyetle katıldı.

Daha önce Tarihi Dereyolu adıyla Ordu-Sivas arasında düşünülen yolun Karadeniz-Akdeniz olmasına öncülük eden Ordu Vali Yardımcısı Turan Çuhadar, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Esnaf Odası Başkanı Mehmet Arslan, Ordu Ziraat Odası Başkanı Nejat Avcı’nın yanı sıra Ulubey, Gölköy ve Mesudiye’den belediye başkanlarının bulunduğu heyet, Sivas’ta Sivas Ticaret ve Sanayi Odası görevlileri tarafından karşılandı. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Karadeniz Akdeniz Bölünmüş Yol Projesi (KAP) toplantısında Ordu ve Sivas’ın yanı sıra Kahramanmaraş’tan da heyetler katıldı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım tek tek Ordu ve Kahramanmaraş’tan gelenlerin adını okuyarak başladığı konuşmasında 2000’li yılların başında Sivas için koydukları hedeflerin hemen hepsinin bir bir yerine geldiğini belirtti.

Yıldırım, “Bu durumdan büyük memnuniyet duyuyoruz. Biz kara, demir ve hava yolu ulaşımı sorunu kalmamış bir Sivas hayal ediyorduk. Bu gerçekleşti. Biz organize sanayisindeki ürünleri marka olmuş bir Sivas hayal ediyorduk. Bu da gerçekleşti ve gerçekleşiyor. Biz denizi olan bir Sivas hayal ediyorduk. Bu henüz olmadı. Bakanım biz denize, limana ulaşmak istiyoruz. Sivas’a deniz getirmek istiyoruz. Biz Karadeniz’e ulaşmak istiyoruz.” dedi.

“Biz İç Anadolu’ya açılmak istiyoruz’ diyerek sözlerine başlayan OTSO Başkanı Servet Şahin ise “Bu yolun mazisi 137 sene öncesine kadar uzanıyor. Bu yol bizim bir asrı aşkın bir zamandır hayalini kurduğumuz, özlemini çektiğimiz, hasreti ile yandığımız bir rüya. Ama aynı zamanda bu yol yalnızca ve sadece Ordu’nun projesi değil. Bu yol üzerinden geçen 5 bölgenin, 40’tan fazla ilin yanı sıra Türkiye’nin iki yakasındaki insanların hayali. Biz Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ekonomileri için bir an önce hayalin gerçek olmasını arzuluyoruz.” diye konuştu. Karadeniz-Akdeniz Yolu ile ilgili bir sunum yapan Ordu Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Turan Çuhadar ise yol sayesinde 17-18 saat süren Ordu’dan Osmaniye’ye Karadeniz’den Akdeniz’e olan yolculuğun 6-7 saate ineceğini dile getirdi.

Güzergâhtan yararlanacak nüfus yoğunluğunun Türkiye’nin yarı nüfusu kadar olduğunu ifade eden Çuhadar, “Bu yol bu şekli ile geniş bir coğrafyayı, birçok bölgeyi ilgilendirdiği gibi Türkiye’nin komşu ülkelerini ve burası ile yapılan ticareti de yakından ilgilendiriyor. Yol sayesinde sağlanacak zaman, yakıt tasarrufu, ticaretin kolaylaşması ve ulaşımın ucuzlaması sonucu kar oranını artması gibi unsurlar bir arada düşünüldüğünde çok önemli fırsatları içinde bulunduran bir proje.” şeklinde konuştu.

“KAP dediniz yolu kaptınız.” diyerek sözlerine başlayan Bakan Yıldırım ise “Biz göreve geldiğimiz de Türkiye’de bölünmüş yol ile birbirine bağlanan il sayısı 7 kadardı. Bugün 75 kadar vilayet birbirine bölünmüş yol ile bağlı. Bu zaman kadar doğu-batı yönündeki yolların yapımı üzerinde durduk. Ama bundan sonra hedefimiz de kuzey-güney hattı var. Türkiye’nin bir hedefi var o da 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde olmak. Biz komşular ile vizeleri kaldırıyoruz. Bütün bunlar için ulaşımı hava, kara, deniz, demir yolu ile tamamlanmış bir Türkiye gerekiyor. Dağları deleceğiz, vadileri köprüler ile aşacağız bu yolu yapacağız. Sivas’a da hem kuzeyden hem de güneyden denizi getireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Bakan Yıldırım, yol güzergâhında bulunan Kahramanmaraş, Göksun ve Andırın’dan gelen aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu heyete dönerek, “Kahramanmaraşlılar bu yolun güzergâhı Göksun, Andırın, Kadirli ve Osmaniye olacaktır. Merak etmeyin kısa sürede bu yolu bitireceğiz.” diye konuştu.

OTSO Başkanı Servet Şahin ve Ordu Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Turan Çuhadar Bakan Yıldırım’a fındık ve fındık ürünlerinden oluşan bir hediye paketi verdi.

Daha sonra OTSO Başkanı Şahin ve Ordu Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Turan Çuhadar tarafından Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’na da fındık ve fındık ürünlerinden oluşan hediye paketi verilirken, Ordu heyeti onuruna Sivas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bir yemek düzenlendi.

İlk temelleri 1873 yılına kadar giden Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun 2013 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı)