Büyükada Gezisi Unutulmaz Manzaralar Eşliğinde Gerçekleşti

Yeşilce – Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Özgür AKSU ve Gençlik Kolları Başkanı Demet ŞİNEL’in organize ettiği Büyükada Gezisi 06.06.2010 tarihinde 25’in üzerinde katılımcı ile yapıldı. Bu unutulmaz geziyle ilgili notlar, fotoğraflar ve videolar haberimizin devamında…

Bu haber geziyi düzenleyenlerin ve geziye katılanların düşünceleriyle hazırlanmıştır.

Büyükada Gezisi saat 10:15’de Adalar İskelesi önünde buluşan katılımcılarla başladı. 10:50’de Büyükada yönünde Vapurumuz hareket etti. Havanın bozuk olması moralleri bozerken, vapur seyahati esnasında yağmurun durması herkesi sevindirdi.

Büyükada İskelesine varıldığında bardaktan boşalırcasına bir yağmur bize süpriz yaptı. Vapurdan inip İskelenin yanında bulunan kafeye geçilip, hem kahvaltımızı yaptık hem de yağmurun durmasını bekledik.

Yağmurun biz kahvaltımızı yaptıktan sonra durduğunu belirteyim. Artık herşey yoluna girmişti. Büyükada’nın tüm güzelliği ile bizleri çağırdığını hissederek yola koyulduk. İlk olarak bisikletle geziyi tamamlamak isteyenler bisikletlerini kiraladı. Fayton ile geziyi yapmak isteyenlerde faytona bindi. Hava serin ve bir o kadarda bisiklet sürmeye elverişli hale gelmişti. Şunu belirtmeliyim ki bu zamana dek hiç bu kadar keyif alarak bisiklete bindiğimi hatırlamıyorum.

İlk durağımız Aya Yorgi Kilise’sine doğru yola çıktık. Bisiklet yolculuğumuz esnasında Adada “Bisiklet Bayramı”nın kutlandığını gördük. 14:30’da Bisiklet Bayramı için tur düzenlenecekti. Ekip olarak bu Tura katılmamayı kararlaştırıp, Aya Yorgi Kilisesi’ne doğru ilerledik.

Bu arada, Saint George adına yapılan Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada’nın en yüksek noktalarından birinde konumlanmıştır. Ortodoks kilisesinin otoritesi sayılan başpiskoposluğun Türkiye’de kabul ettiği kilise olma özelliğinide taşımaktadır.

Yorucu Bisiklet Turu ardından Kilisenin bulunduğu noktaya ulaştık. Fayton ile gelen grubumuzla buluştuktan sonra Kilise’nin içini gezdik. Bisiklet Turu için sabırsızlanan katılımcılar için artık beklenen an gelmişti. Adanın tüm güzelliğini Turumuz sırasında yaşarken, ara ara yağmurun yağışı bizi ferahlatıyor, ayaklarımıza güç veriyordu. Her geçilen noktada muhteşem bir manzara sunan Büyükada Turumuz 17:30 sıralarında Yürüyüş Ekibimizle birlikte artık son buldu.

17:50’de artık gitme vakti gelmişti. Elveda dedik Büyükada’ya… Tekrar görüşmek dileğiyle…

Gökhan Rıza ŞİNEL

———————————————————————————————————-

Kadıkoy Adalar iskelesinde buluştuğumuzda saat sabahın 10:00’u gibiydi. Herkesin yüzünde havada kara bulutların kara imareleri vardı önceleri. Ama herzaman olduğu gibi toplanır toplanmaz üstümüzdeki bütün karabulutları dağıttık:)

Yeşilyurt dışında gezimize Yödader ve Bursadan kıymetli misafirlerimizde katıldı. Hernekadar köyün birbirinden habersiz gençlerini toplamak istesekte elimizden bukadarı geldi.Vapurun neşesi olduk. Hernekadar kaptan birkaçkez vapuru batırma girişimindede bulunsada biz güldük geçtik..Şurası KABAKTEPE burası EĞİRCESU derken büyük adaya geldik.

Tam vapurdan inecekken BARDAKTAN BOŞALIRCASINA dökülen (buna yağmak denmezdi) yağmura yakalandık..Herkes sol tarafı ıslak sağ tarafı kuru, kimisi şemsiyesi ile kimisi yağmurluğu ile beklemem solunana yetiştik.Ve lakin bizim gibi uzak diyarlardan gelen birsürü insan orda yağmurun birazda olsa dinmesini bekliyordu.

Biraz kurumak ve kahvaltı yapmak için hemen yakındaki bir çay bahçesine gittik.Herkes çantasından azığını çıkardığı gibi yemeye koyuldu, etrafın şok etkili donuk bakışları üstümüzdede olsa ,ıslakta olsak güzel bir kahvaltı ettik:) Kimimiz bisikletle , kimimiz yürüyerek Aya Yorgi Kilisesine kadar çıktık.Mum diktik dilek kutusuna dileklerimi attık ağaçlara dileklerimizi astık:)

Dönüş yolunda kaza geçiren 2 turiste yardım ettik.Ambulansla güvende olmalarını sağladıktan sonra gezimizi bitirmek üzere tekrar merkeze indik:) Dönüşteki vapur seyahatimiz daha eğlenceli geçti.Çaylar,börekler , kekler..Gün hakkındaki espriler derken:)

Şimdi hepimiz gezi sarhoşuyuz..Islaksakta gelmeyenlerin nekadar çok şey kaçırdığını belirtmek istedim…

Demet Şinel