BİR KÖY DERNEĞİ MESUDİYE’DE İLK KEZ MADIMAK FESTİVALİ YAPIYOR

Ordu’nun Mesudiye ilçesi tarihinde ilk kez bir köy derneği, kültür ve geleneklerini yaşatmak amacıyla bahar ayında “Madımak Festivali” adıyla, festival düzenliyor. Mesudiye ilçesinin en güney sınırında kurulmuş olan Yuvalı Köyü Dernek  Başkanı Murat Şhin ve yönetim kurulu üyelerince organize edilen Şenlik 11 Mayıs ile 13 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu tarih ayni zamanda Hıdrellez Bayramı’na da denk geliyor

ORMESHA: Ordu’nun Mesudiye ilçesi tarihinde ilk kez bir köy derneği, kültür ve geleneklerini yaşatmak amacıyla bahar ayında “Madımak Festivali” adıyla, festival düzenliyor. Bu köy , bu dernek hangisi diye merak ediyorsanız, sizi fazla merakta bırakmayalım. Ordu Mesudiye ilçesinin en güney sınırında kurulmuş olan şipşirin eski adı Karamelek olan Yuvalı Köyü. Dernek başkanının adı Murat Şahin. Yönetim kurulu üyelerinin tamamı idealist kişilerden oluşuyor. Şenlik 11 ile 13 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu tarih ayni zamanda Hıdrellez Bayramı’na da denk geliyor. Madımak Festivali’ni Yuvalı Derneği gençlik Kolları’ndan Fatih Şahin, Dernek Başkan Murat Şahin ve Yuvalı Köyü Dernek yöneticileri organize ederken, köy muhtarlığı da etkinlik organizasyonunda ortak sorumluluğa katılmış durumda.Yuvalı Köyü Dernek Başkan Murat Şahin Ordu Mesudiye Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; ” Madımak bizim yöremizin en önemli sebzelerindendir. Besin değeri hem çok yüksek, hem de baharın müjdecisi olan faydalı bir üründür. Bundan dolayı adına şiirler, türküler yakılmıştır. Yuvalı Karamelek Köyü olarak gelenek ve göreneklerimizi, kültürümüzü devam ettirmek için bu yıl Hıdırellez Bayramının devamı olan, 11 Mayıs ve 13 Mayıs tarihleri arasında Madımak Festivali adıyla şenlik yapacağız. İstanbul ve diğer şehirlerdeki köylülerimiz ile Mesudiye’nin; Koyulhisar’ın komşu köylerini de davet ediyoruz. Ayrıca Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Mesudiye Kaymakamlığı, Mesudiye Belediyesi, Koyulhisar Kaymakamlığı ve Belediyesi, Reşadiye Kaymakamlığı ve Belediyesi de şeref konuklarımız olacak. Birkaç yıl şenliğimizi pekiştirecek, Türkiye Cumhuriyeti’mizin 100’üncü kuruluş yıl dönümü olan 2023 tarihinde ulusal düzeye çıkararak, tüm Türkiye’den gelen konuklarımız ve devlet büyüklerimizle Mesudiye Yuvalı Köyü Madımak Festivali’ni gerçekleştireceğiz. Ordu Mesudiye Gazetesi aracılığıyla Ordu yöresinin tüm STK’ları, dernekleri, vakıfları ve federasyonlarını festivalimize katılmaya, kültürümüzü ve geleneğimizi yaşatma mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz” diyerek, şimdiden hayırlı olmasını temenni etti.

Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan birisidir. İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olmakla birlikte, İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili bazı tanrılar adına çeşitli tören ve ayinlerin düzenlendiği görülmektedir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır.