4 Haziran 2010

Adalar Gezisi Pazar Günü Büyükada’da Gerçekleşecek

ile admin

Yeşilce – Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği ve Gençlik Kolları tarafından Organize edilen Büyükada Gezisi 06.06.2010 Pazar günü gerçekleşecek. Facebook www.yesilyurt.org Fun Kulübü ile kararlaştırılan geziye herkes katılabilcek. Büyükada Gezimize katılacak kişiler için Gezi ile ilgili Fun Kulübümüzden yapılan açıklamada bazı bilgiler verildi. Bu bilgileri haberimizin devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Gezi başlangıç saati 10:50’de Kabataş İdo’dan Vapura Binilecek. 11:40 – 12:00 gibi Büyükada olunacağı düşünülüyor. Her türlü ulaşım ve sorumluluk kişinin kendisine aittir. Dönüş saatlerini herkes kendine göre ayarlayabilir.

Orada neler yapılacak?

Piknik yapma konusu gündemdeydi. Bu yönde istekler vardı.Lakin Büyükadada bir cumartesi günü piknik yapmak zor ve sıkıcı olabilir. Biz genelde yapılan aktiviteler olan Fayton Turu yada Bisiklet Turu aktivitelerini düşünüyoruz.

İDO Büyükada Sefer saatleri ;

Ayrıca;

NELER YAPABİLİRSİNİZ?
Saat meydanı civarındaki sokaklarda bulunan bisikletçilerden bisiklet kiralayabilirsiniz.
Yürüyerek, bisikletle yada faytonla Küçük Tur yaparak Adanın tabiat güzelliklerini, köşkleri görebilirsiniz.
Büyük Tura çıktığınızda bunlara ilaveten Adanın yerleşim olmayan kısımlarını da görürsünüz.
Birlik meydanına giderek Lunapark gazinosunda çamlar arasında dinlenebilirsiniz.
Birlik meydanından Yüce Tepeye çıkarak Adayı yukarıdan görme imkanına kavuşabilirsiniz.Yemek yiyebilirsiniz. Aya Yorgi Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.
Birlik meydanından ormanın içine girerek Yetimhaneye ve Hristos Kilisesine gidebilirsiniz.
İskeleden Yürüyerek kısa sürede Hamidiye Camii ne varabilirsiniz.
Yürüyerek San Pacifico, Ermeni Katolik, Paragia ve Aya Dimitri Kiliselerine ulaşabilirsiniz.
Faytonla veya yürüyerek Aya Todori Şapeli, Aya Nikola Manastırı, Profitis İlias Kiliselerine giderek ziyaret edebilirsiniz.
Kumsal semtindeki Musevi Sinagogunu görebilirsiniz.
Dil burnuna giderek piknik yapabilirsiniz yada daha ilerideki Aşıklar Gazinosunda çamların altında semaverden çay içebilirsiniz.
Plajlara gidip yüzebilirsiniz.
Çankaya caddesindeki Türing Kültür Evi’ne gidebilirsiniz.
İskele civarındaki lokantalarda yemek yiyebilirsiniz.
Akşam (yaz aylarında) sinemaya gidebilirsiniz.
Otellerden birine yerleşip gecenin keyfini çıkarabilirsiniz.
Adada çok fayton var işi abartmışlar bu yüzden bisiklet kiralamanız tavsiye edilir.
Bisikletlerin fiyatı 10-15 Ytl’dir;daha ekonomik.
önemli hızlı deniz otobüsüne binmeniz tavsiye dilir çünkü normal vapur 1.5 saatte götürüyor ama boğaz manzarasını izleyip martıları simitle besliyeceğim diyorsanız vapur tavsiye edilir.
Ayayorgi Kilisesine giderken çok dik bir yokuş var bu yüzden yanınıza su almanız tavsiye edilir zaten araç geçişine izin verilmiyor; bu yüzden bisikletleri aşağıda bırakmak zorunda kalıcaksınız.

Bunun dışında yemek konusuna gelince ; eğlenmekten yemek yemeye fırsat bulacagımızı düşünmüyoruz ama o konudada şunu diyoruz; çantanıza sandviç yada bisküvi gibi atıştırmalıklarınızı atabilirsiniz yada Büyükadada herhangi biryerde yiyebilirsiniz..Biz azık almanızdan yanayız:)

Demet ŞİNEL