Yeşilce’nin Geleceği Tarım ve Hayvancılıkta

Yeşilce Belde Belediye Başkanı Fevzi Ünal, bölgenin geleceğini turizm ve hayvancılıkta gördüklerini söyledi.

Ordu Olay/ Ordu’nun Mesudiye İlçesi’ne bağlı Yeşilce Belde Belediye Başkanı Fevzi Ünal, turizm ve hayvancılığı canlandırmak için yoğun gayret verdiklerini söyledi. Ünal, “Yeşilce’nin geleceğini turizm ve hayvancılıkta görmekteyiz. Bu ikisini birlikte hayata geçirebilirsek, gelen turistlere organik yiyecek sunma imkanı da elde edeceğiz. Aynı zamanda doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu Yeşilce’yi korumuş olacağız. Mevcut mimari yapıyı koruduğumuz gibi çirkin yapılaşmaya da izin vermeyeceğiz” dedi.

Dereler kurtulacak

Yeşilce’nin kanalizasyon sorununu ortadan kaldırarak derelerin kirlenmesini önleyeceklerini ifade eden Ünal, “Projesi iller bankası bölge müdürlüğü tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde onaylanan kanalizasyon projesinin yapımı ihaleye çıkacak. Bu proje tamamlandığında Yeşilce’de kanalizasyonlarımız ırmaklara akmayacak. Derelerimiz temiz olacak. Turizm merkezi olan Yeşilce’nin çok ciddi bir sorunu böylece çözülmüş olacak. Bu iş bittikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığımız 50 bin TL’lik ödenekle parke, yağmur oluğu, kaldırım taşıyla birlikte öncelikli ziyaret mezarlığı yolumuzu beton parke döşeyeceğiz.” diye konuştu.

Turizm çalışmaları sürüyor

Turizmi geliştirmek için birçok proje hazırlandığını bazılarının uygulamaya geçirildiğini belirten yeşilce Belde Belediye Başkanı Fevzi Ünal, “Yeşilce’nin turizme kazandırılması için DOKA’yla doğa turizminin kapılarını aralayalım isimli bir projeyi uyguladık ve başarıyla tamamlandı. Ev pansiyonculuğu için yaptığımız proje DOKA tarafından kabul gördü. Çukuralan Yaylası’nın içme suyu ve kanalizasyon için yaptığımız başvuru ise kabul görmedi. Yeşilce Çambaşı Yolu’nun 2012’de bitecek olması, Yeşilce için turizm anlamında çok önemli bir gelişme” şeklinde konuştu.

10 ev tescil edildi

Yeşilce’de bulunan 10 evin Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescil edildiğini dile getiren Ünal, “Bunların restorasyon çalışmaları için Ordu Valiliği Özel İdare Genel Sekreterliği’ne yaptığımız başvuru, devam ediyor. 2012 yılı içerisinde proje ve restarasyon çalışmalarının başlaması hedefleniyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörlüğü’yle yaptığımız görüşmelerde kırsal turizmi desteklenmesi anlamında açılacak başlıklara proje sunacağız. Yatak kapasitesini çözmek için 45 yataklı bir otel projesi üzerinde duruyoruz” dedi.

Yeşilce halkına teşekkür etti

Yeşilce’nin mimari yapısını koruyan halka da teşekkür eden Ünal konuşmasına şöyle devam etti; “Yeşilce bugüne kadar mimari dokusu ve çevre açısından korunabilmişse bunda en büyük pay Yeşilce halkınındır. Yeşilce’yi tarif etmek için anahtar sözcüğün İmece (Birlikte iş yapma anlayışı) olduğu kanısındayız. Yeşilce ve bağlı yaylalarımızda vatandaşlarımız çarpık yapılaşmaya karşı aşırı duyarlılar. Kesinlikle kendi içlerinde dahi yörelerinin mimari yapısının bozulmasına izin vermiyorlar. Bu duyarlılığı gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum”

Ordu Olay