İşte O Çılgın Türkler!

Neden Heroğlu’na Bayrak Diktik?
Heroğlu Tepesine dikilen bayrak; köyümüzden… memleketimizden… herhangi birine veya kuruma tepki olarak değil!

Memleketimizde vatan uğruna şehit olmuş insanlarımız ve bu insanların gelecek kuşaklar tarafından unutulmaması adına dikilmiş bir nişanedir ! Heroğlu Tepesine dikilen bayrak; bir siyasi oluşum veya tepki değildir, Heroğlu Tepesine dikilen bayrak; artık gerçek birlikteliğin olması için yapılmış bir eylemdir !

Heroğlu Tepesine dikilen bayrak; Yeşilyurt Gençliğinin memleketine olan sevgisini, ona olan bağlılığını, ülkesine olan tutkusunu gösteren bir sembolüdür…

Alınan tepkiler Yeşilyurt Gençliğini bir kez daha üzmüştür.Belirli bir kesimin Heroğlu Tepesine dikilen bayrak konusunda rahatsızlığı biliniyordu.Tören günü bu rahatsızlık İlçenin En Büyük Mülki İdare Amiri olan Mesudiye Kaymakamı Sn. Yakup TAT tarafından dile getirildi.

”Bayrak dikme hususunda Saddam yönetimiyle hiç kimse yarışamaz.Her taraf bayrak döşeliydi,ama bugün gelin görün ki,yazıktır o bayrak paçavra oldu.Çünkü o bayrağı şehitleri kanlasulamıştı ama, onlar alın teriyle sulamadılar.Değerli Yeşilyurtlular,Değerli hemşehrilerim!Bu bayrağın en iyi dikeleceği yer şu hizmetin üzeridir.Bayrağın altında hizmet olmadıkça biz o bayrağa sahip çıkamayız.O bayrağı hizmet ve alın teriyle yükseltmek lazım.Herhalde herkes ne demek istediğimi tam olarak anlamıştır.”
not: Konuşmasından dikte edilmiştir.

Ama bu yaptığımız işin doğruluğuna inanarak bayrağımızın göndere çekmek istiyorduk.Tepkilerin dimeyeceğini biliyoruduk.Yeşilyurt Gençliğinin ne kadar kararlı olduğunu sayın büyüklerimiz beyinlerine bir kez daha kazıyacaklardır !

13 Temmuz Perşembe günü Yeşilyurdumuza ulaşmıştık.İlk iş olarak bayrak direğinin yanınagitmek orada bir durum tespiti yapmamız gerekiyordu.Dikilen bayrak direğinin uygulamada hatalı olduğunu tespit ederek işe koyulduk. Bayrak direği yerinden sökülerek toprak 1 metre daha derin kazıldı.Üstkapı Meydanında bulunan bayrak direğinin temelini teşkil eden parçayı Heroğlu Tepesine güçlükle çıkardık.

Direğin dibine beton dökülmesi gerekiyordu.Mesudiye İlçe Merkezine giderek gerekli kum ve çimento temin edip Yeşilyurt’a döndük.Sırtımızda Heroğlu Tepesine çıkardığımız inşaat malzemelerini; 2 çuval kumu, 1 torba çimento ve 2 bidon su bizi hayli yordu…

Ancak zamanımız azdı.Hava kararmadan harcı yapıp bayrak direğinin temelini teşkil eden parçayı toprağa gömmemiz ve üzerine beton dökmemiz gerekiyordu. Kararlılığımızdan vazgeçmeden güneşin batmasına dek çalıştık ve temeli teşkil eden parçayı toparağa betonlayarak gömdük.

Ertesi gün açılıştan önce sabahın erken saatinde kalkarak tekrar işe koyulduk.Bayrak direğini göğe kaldırmakta zorluk çekeceğimizi biliyorduk.Birkaç deneme yaparak yalnız kaldıramayacağımızı anladık. Yardım gerekiyordu bize… Ve yardım alarak bayrak direğini nihayet göğe kaldırmayı başardık.

O gün bize yardımlarını esirgemeyen ; Duran ŞİNEL, Yekta ÇALIŞKAN , Musa AKSU, Çoşkun ŞİNEL, Ahmet USTABAŞI, Ufuk KARAKAYA…hepsine teşekkürlerimizi sunarız…

Saatler öğle vaktini gösterdiğinde törene az kalmıştı.Oradan ayrılarak tören yerine ulaştık.Yakamıza Görev kartlarımızı takarak verilen görevleri yerine getirmeyi bildik.Bizim kimseyle herhangi bir husumetmizin olmadığını birkez daha ispat ettik.

Bizi göreve layık gören Fuat OSKAY’a teşekkürlerimizi sunarız. Yeşilyurt Camii ve Sosyal Tesisi Açılış Töreni bittikten sonra Bayrağımızı göndere çekmek için Heroğlu Tepesine intikal ettik.
Artık verilen tepkilerin bir anlam ifade etmediği Türk Bayrağımızın göndere çekilmesiyle tüm insanlara bildirilecekti…
Kamera düzeneği kurularak,yüksek sesle İstiklal Marşımızın eşliğinde, Şanlı Türk Bayrağımızı Yeşilyurt’un en güzel tepesinde göndere çektik!

Bayrak Direğinin temini için Ersin Şinel ‘ e En Derin Teşekkürlerimizle…
Gökhan Rıza Şinel & Erkan ŞİNEL

Bir cevap yazın