‘Pamuk Sütü’ Ağaçları Koruma Altına Alındı

Ordu’nun Mesudiye İlçesi Kale Köyünde vatandaşlar, yörede ”Pamuk Sütü” adı verilen ve ahlata benzeyen armut ağaçlarını koruma altına aldı.

Ordu‘nun Mesudiye ilçesi Kale köyünde vatandaşlar, yörede ‘pamuk sütü’ adı verilen ve ahlata benzeyen armut ağaçlarını koruma altına aldı.
Kale Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Başlan, köylerinde bir zamanlar yüzlerle ifade edilen ağaç sayısının hızla azaldığını belirterek, geride kalan az sayıdaki ağacı koruma altına aldıklarını söyledi.

Mesudiye‘nin hızla göç verdiğini hatırlatan Başalan, “Bizim köyümüzün gerçek nüfusu 3 binin üzerinde ancak köyde yaşayan nüfus ancak 30 kadar. Burada bir zamanlar tarım varken, insanlar varken bu ağaçlar da bolca vardı. Fakat insanların köyden uzaklaşmasıyla birlikte zaman içinde ağaçlar da azalmaya başladı. Biz den dernek olarak iki elin parmaklarını geçmeyecek olan ağaçları koruma altına aldık. Bu ağaçlardan birinin yaşının 200 olduğunu tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Ağacın meyvesinin yumuşak ve çok güzel bir tadı olduğunu, adının pamuk sütü olarak anıldığını kaydeden Başalan, “Bizden sonraki kuşaklara ulaşması için ağaçları koruma altına aldık; ama endişemiz devam ediyor. Çünkü bizimki bir gönüllü çaba. Bu işin uzmanı değiliz. Bilgisine, inceliklerine sahip değiliz. Onun için yöremizde ilgili birimlerin bu ağaç ile ilgilenerek kaybolmasının önüne geçmelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı)

 

Bir cevap yazın