20 Şubat 2011

Neden Yıkıldığı 3 Yıldır Belli Değil

ile admin

Mesudiye’de 2000’li yıllarda Başbakan Bülent Ecevit tarafından açılan Köykent fabrikasının çökmesinin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen, tesisin neden yıkıldığı ile ilgili hala bilgi verilmedi.

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde, dönemin başbakanı Bülent Ecevit, tarafından törenle açılan ağaç ürünleri fabrikası, 3 kış önce çökmüştü. Aradan geçen zamana rağmen fabrikanın neden yıkıldığı ile ilgili, fabrikanın ortakları olan köylüler hala bilgi sahibi değil.

Mesudiye’de Esatlı, Ilışar, Çardaklı, Kışlacık, Türkköy, Göçbey, Dayılı, Çavdar ve Yuvalı olmak üzere 9 köyde 2000 yılında başlatılan çalışmalarla, orman ürünleri fabrikası 2000 yılında inşa edilmeye başlanmasından bir sene sonra tamamlandı.

Başbakan Bülent Ecevit tarafından açılan fabrika, kuruluşunun üzerinden 5 yıl geçtikten sonra zarar ettiği için faaliyetlerine son verdi. Mesudiye’de 3 kış önce ise fabrika çöktü. Mesudiye’de 9 köyden 650 kadar köylü, üretim ve istihdam sağlaması beklenen fabrikaya ortak yapıldığı için aynı zamanda fabrikanın sahibi konumundalar. Ilışar Köyü Muhtarı Yılmaz Yıldırım, üzerinden geçen zamana rağmen fabrikanın neden yıkıldığı ile ilgili hiç bir gelişme olmamasının kendilerini üzdüğünü söyledi. Fabrikanın borçları ile ilgili köylülere tebligat yapıldığını aktaran Yıldırım, tesisin borcu için bilgi verilirken, neden çöktüğü ile ilgili hiç bir şey yapılmamasını anlayamadığını belirtti.

Mesudiye’deki üç kışta 100 yıllık samanlıklar ayakta dururken, 10 yıllık binanın yerle bir olduğunu aktaran Yıldırım, “O zamandan bu zamana kadar hiç bir gelişme olmadı. Biz bu fabrikanın neden yıkıldığını, yapılırken usulüne uygun yapılıp yapılmadığını öğrenmek istiyoruz. Üzerinden geçen bunca zamana rağmen hiç bir şey olmadı. Bu binayı böyle çökmüş görmek bizim gerçekten zorumuza gidiyor. Artık bilmek, gerçeği istiyoruz. Biz artık ‘yapım hatası var, malzeme eksik kullanıldı’ diyenlerin haklı olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Eğer varsa ihmali, hatası, kastı olandan hesap sorulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

ORDU (Cihan Haber Ajansı)