Mesudiye’de Bir Mahallede Seçmen Sayısı, Nüfusundan Fazla Çıktı

Ordu’nun Mesudiye ilçesi Pınarlı Mahallesi’nde Seçmen sayısı, nüfustan fazla. TUİK 2018 Nüfus verilerine göre nüfusu 532 olan Pınarlı Mahallesi’nin 533 adet seçmeni var. Oysa 18 yaşından küçükler dikkate alındığında seçmen sayısının nüfus sayısından daha az olması gerekirken, bu mahallede Türkiye’de olmayan bir durum ortaya çıktı.
Daha ilginç olan ise bir binada oturanların yarısı başka mahalleye, yarısı başka mahalleye yazılmış olması.
Akpınar Mahallesi, Akpınar Sokak 51 numaralı binanın, 2’nci ve 3’ncü kat sakinleri Pınarlı Mahallesi seçmen listelerinde gözükürken,  1’nci ve 4’üncü katlarda oturanlar ise Akpınar Mahallesi seçmen listelerinde yer alıyor.
Karadeniz Temel Fıkralarını aratmayan durum ise Akpınar Mahallesinde iki muhtar adayı var. Ancak iki muhtar adayı, adaylık için gerekli yeterliliğe sahip olmalarına, bilgileri dışında kendi mahalleleri yerine Pınarlı Mahallesi Seçmen listelerinde gösterilmelerinden  dolayı,  kendileri için oy kullanamayacak olmaları.

Çok daha vahimi, bu durum farkedilince, yasal süreç içinde gerekli başvurular resmi kurumlara yapılmasına, düzeltme istenmesine rağmen, yasa ve yönetmelikler hiçe sayılarak, ilgili kurum ve kişiler tarafından düzeltmelerin yerine getirilmemesi.
Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir düzeltme yapılmaması durumunda, seçmen listelerinde kaynaklanan bu hatanın, Ordu’nun Mesudiye ilçesi Akpınar ve Pınarlı Mahallelerindeki Muhtarlık  seçim sonuçlarını etkileyecek boyutta olması,  seçimlerin iptal edilerek tekrar edilmesine sebep olabilecek.

Bu karmaşık durum karşısında  Akpınar Mahallesi Muhtar Adayı İzzet Kara yaptığı açıklamada; “Yüksek Seçim Kurulunun 4 Ocak Günü açıklanan geçici seçmen listelerinde Ordu Mesudiye’- ilçesinin Akpınar Mahallesi’ne kayıtlı 133 seçmenin, Akpınar Mahallesi seçmen listesi yerine komşu mahalle Pınarlı Seçmen listelerinde açıklanması üzerine AKPINAR ve PINARLI Mahalle sakinleri ve yetkilileri yasal süre içerisinde Mesudiye İlçe Seçim Kuruluna gerekli itirazları yapmalarına rağmen, gerekli düzeltmelerin yapılmaması dolayısıyla 1 ŞUBAT’ta açıklanan KESİN SEÇMEN Listelerinde aynı hatanın tekrar etmesi 31 MART’ta yapılacak YEREL SEÇİMLER MESUDİYE’nin AKPINAR ve PINARLI Mahalleleri için ilginç bir hal almış durumda.

AKPINAR Mahallesi sakinlerinde 133 kişinin PINARLI Seçim listesinde açıklanması sebebiyle 228 olması gereken seçmen sayısı, 95 e düşmüş diğer bir yandan TUİK Nüfus verilerine göre Nüfusu 532 olan PINARLI Mahallesinin 533 adet seçmeni olması ilginç bir durum ortaya çıkarmış daha ilginç olan ise AKPINAR Mahallesi Akpınar sokak 51 Numaralı binanın 2 ve 3 kat sakinleri PINARLI seçmen listelerinde 1 ve 4kat sakinleri ise AKPINAR seçmen listelerinde yer almasıdır. En ilginç olan durum ise AKPINAR Mahallesi MUHTAR adaylarının adaylık için gerekli YETERLİLİKLERİ sağlamalarına rağmen PINARLI Mahallesi Seçmen listelerinde yer almalarından dolayı kendileri için oy kullanamayacak olmaları.

Sonuç olarak AKPINAR ve PINARLI Mahallelerinin seçmen listelerinde kaynaklanan bu hatanın bu mahallelerde yapılacak MUHTARLIK seçimi sonuçlarını etkileyecek boyutta olması belki de bu mahalleler de seçimlerin iptal edilerek tekrar edilmesine sebep olabilecektir.” diyerek, kendileri dışında gerçekleşen bu hatanın en kısa zamanda düzeltilmesini talep etti.

Mesudiye Gazetesi