Merve Aydın’da domuz gribi şoku

Milli atlet Merve Aydın’ın domuz gribine yakalandığı ortaya çıktı. Sırbistan’da katıldığı Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası dönüşü hastalanan Merve’nin Haseki Hastanesi’nde yapılan testler sonunda H1H1 (domuz gribi) virüsü kaptığı belirlendi. Doktorların erken teşhis nedeniyle taburcu ettiği 19 yaşındaki genç sporcu evinde karantina altına alındı. Aydın’ın ateşinin düştüğü, durumunun iyiye gittiği bildirildi.

 

Türk atletizminin genç yıldızı Merve Aydın, ‘domuz gribi’ teşhisiyle evinde karantina altına alındı.

Sırbistan’ın Novi Sad kentinde önceki hafta düzenlenen Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’na katılan ve 27 Temmuz’da yurda dönen Aydın, iki gün sonra hastalandı.

Ateşi yükselen ve öksürmeye başlayan milli atlet, ailesinin ısrarıyla önce Florence Nightingale Hastanesi’ne götürüldü. Yurt dışından geldiği için domuz gribine yakalanmış olabileceği şüphesiyle Haseki Hastanesi’ne sevk edilen Aydın’ın, uygulanan testler sonucunda H1N1 virüsü kaptığı tespit edildi.

Doktorlar, erken teşhis nedeniyle hastanede kalmasına gerek olmadığını söyledikleri 19 yaşındaki atleti evde karantinaya aldı. 30 Temmuz’dan bu yana ilaç tedavisi uygulanan ve evden dışarı çıkmayan Aydın’ın dün ateşinin düştüğü, durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Geçen yıl 800 metrede Süreyya Ayhan’a ait Türkiye rekorunu kıran ardından Dünya Gençler Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanarak dikkatleri üzerine çeken milli atlet, birkaç gün daha evde kaldıktan sonra yeniden kontrol edilecek ve tedavisine ne şekilde devam edileceği belirlenecek.

Genç yıldızın annesi Nilgün Aydın, kızında virüs tespit edilmesine rağmen eve gönderilmesine anlam veremediğini belirterek, endişe içinde olduklarını söyledi.

Aydın, “Eşim ve küçük oğlumuz başka evde kalıyorlar. Ben maske takarak kızımla ilgileniyorum. Bize detaylı bilgi vermediler. Sadece ‘İlaçları kullanın ve dışarı çıkmayın’ dediler. Çok şükür kızımın ateşi düştü” diye konuştu.

Merve Aydın’ın virüs kaptığı Sırbistan’daki şampiyonaya, Türkiye toplam 28 sporcuyla katılmıştı. Geçen hafta başında yurda dönen kafilede, bugüne kadar başka herhangi bir domuz gribi vakası tespit edilmedi.

(Habertürk)

Hemşehrimize acil şifalar diliyoruz…

 

 

%d blogcu bunu beğendi: