MELET NÜFUSTA İKİNCİ

Tarihi adı Melet olan Mesudiye 2017 yılı sonu itibariyle nüfusunu en fazla arttıran ikinci ilçe oldu. Altınordu nüfusunu yüzde 3.99 oranında artırarak birinci olurken, Mesudiye 3.34’lük artışla ikinci, Ünye 2.55 artışla üçüncü oldu
ORMESHA- Ufuk Yılmaz: Tarihi adı Melet olan Mesudiye 2017 yıl sonu itibariyle nüfusunu en fazla arttıran ikinci ilçe oldu. Altınordu nüfusunu yüzde 3.99 oranında artırarak birinci olurken, Mesudiye 3.34’lük artışla ikinci, Ünye 2.55 artışla üçüncü oldu. Fatsa’nın 2.25’lik oranla dördüncü olduğu sıralamada; geriye kalan 15 ilçenin tamamının nüfusu azaldı. Nüfus azalışının en fazla yaşandığı ilçe yüzde – 24.59 ile Aybastı olurken, ikinci azalış – 14.07 ile Kabadüz, üçüncü ise – 12.00’lık oranıyla Ulubey ilçesi oldu.
Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, resmi sonuçların açıklanmasından sonra Ordu Mesudiye Gazetesi’ne özel açıklamada bulunarak, “Mesudiye’miz 1858 yılında ilçe olup belediye teşkilatını kurmuş. 1930’lara kadar bölgenin en büyük ve etkili ilçeleri arasında yer alırken, topraklarının verimsizliği, ticaret ve ticaret yollarının değişmesiyle göç vermeye başladı. Türkiye genelinde 400 bin Mesudiyeli yaşıyor. Mesudiye’de ise kış aylarında yaklaşık 20 bin nüfus yaşarken, yazın ortalama 70 bin, bayram dönemlerinde ise 100 bini aşan bir kalabalığa sahip oluyor. Bizim fındığımız, kivimiz yok. Ama insanımız memleketine çok bağlı. Ekonomik geliri olmasa bile memleketiyle bağlarını kesmiyor. Tüm göstergeler, Mesudiye2nin aleyhinde olmasına rağmen, nüfus artışında ikinci olduk. Tüm Mesudiye yöresi derneklerine, muhtarlarımıza, duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek, Karadeniz Akdeniz Yolu’nun açılmasıyla Mesudiye’de fabrikalar kurulmaya başlayacağını ifade etti.

%d blogcu bunu beğendi: