Katı Atık Birliği Çalışmaları

Suşehri ilçesinde, ‘Vadi-Kab’ adı altında katı atık birliği kurulması için çalışma başlatıldı. Bu konuda belediye meclislerinde meclis kararlarını alan belediyeler, Suşehri Belediyesi’nde iyi niyet sözleşmelerini imzaladı.

Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, makamında düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Kelkit vadisinin değerli tarım alanlarının korunması ve ekonomik nedenlerin, bölgedeki ilçelerin katı atık sorununu ortak çözme zorunluluğunu ortaya çıkardığını söyledi.

Bölgedeki belediyelerin katı atıkları düzensiz depoladıklarından tarım alanında büyük tehdit oluştuğunu anlatan Sel, şunları kaydetti: ‘Belediyelerin ortak proje ve tesislerle katı atık hizmetlerini bir yönetim sistemine oturtmalarıyla bu bölgenin hem kısa dönem, hem de uzun dönemde ekonomik ve çevresel çıkarlarının korunması amaçlanmıştır.

Proje kapsamında Suşehri,,Koyulhisar, Akıncılar, Gölova, Çataloluk-Şerefiye belediyeleri ile Ordu Mesudiye ve Üçyol belediyeleri ile Giresun Çamoluk ve Yenice belediyeleri ile katı atık yönetim birliği kurulacaktır.’ Birliğin içerisinde yer alacak belediyelerin katı atık hizmetlerini birlikte çözmek amacıyla bir araya geldiğini anlatan Sel, çözüm için beraber çalışacaklarını kaydetti.

Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül ise birliğin kurulmasının ardından tesis yerinin seçilmesinin de önemli bir konu olduğunu ifade ederek, ‘Katı atık sorunu sadece ilçelerin değil, köylerin de önemli bir sorunu. Bu konuda özel idarelerin de görüşlerinin alınması uygun olacaktır’ dedi. Konuşmaların ardından belediye başkanları iyi niyet sözleşmesini imzaladı.

(FK-EMN-VED) – SİVAS (Anadolu Ajansı)