Karadeniz Akdeniz’e Bağlanıyor

Karadeniz ile Akdeniz Arasında Köprü Konumunda Bulunan Sivas, Ordu Mesudiye Bağlantısıyla İki Liman Bölgesini Birbirine Bağlayacak. Toplam 761 Kilometre Olan Karayolunun 365 Kilometrelik Bölümü Yatırım Programına Alındı. 

Karadeniz ile Akdeniz arasında köprü konumunda bulunan Sivas, Ordu Mesudiye bağlantısıyla iki liman bölgesini birbirine bağlayacak. Toplam 761 kilometre olan karayolunun 365 kilometrelik bölümü yatırım programına alındı.

Temmuz ayında Sivas’a gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in titizlikle üstünde durduğu karayolu bağlantısı için projelendirme çalışmaları devam ediyor. Ordu’dan başlayıp Adana’nın Karataş Limanı’nda sona erecek olan 761 kilometrelik karayolu ağıyla Sivas her iki liman kentine de kolayca ulaşabilecek. Güzergahın Ordu, Uzunhisar, Topçam, Mesudiye, Koyulhisar, Doğanşar, Hafik, Sivas, Kovalımevki, Şarkışla, Kaynar, Pınarbaşı, Sarız, Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, İmamoğlu, Adana ve Karataş Limanı şeklinde belirlendiği ifade edildi. Karayolunun 365 kilometrelik kısmı yatırım programına alındı. Köprü konumunda bulunan Sivas ise uzun yol ağının 289 kilometreyle yüzde 38’lik kısmını oluşturuyor. Doğanşar ile Koyulhisar arasındaki 27 kilometrelik alanda yol yapım çalışmaları devam ederken, Şarkışla Pınarbaşı arasındaki 31 kilometrelik alanda çalışmaların başlaması için bütçe görüşmeleri bekleniyor. Toplam 761 kilometrelik karayolunun tamamının en az 4 yılda bitirilebileceği belirtildi. Ordulu Bakan Hilmi Güler’in üzerinde hassasiyetle durduğu projenin hayata geçmesi halinde, Karadeniz, Akdeniz’e en kısa yoldan bağlanmış olacak. Bunun yanında engebeli yapısıyla bilinen Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya ulaşımı da büyük ölçüde kolaylaşacak. Ulaşımdaki kolaylık şehirler arası ticaret hacminin genişlemesine, bölgelerin liman kentler aracılığıyla yurt dışına daha kolay ulaşmasına da katkı sunacak.

Bütün bu gelişmeler sürerken Karadeniz Orta Anadolu ve Akdeniz Bölgesine bağlayacak olan 221 kilometrelik Fatsa, Başçiftlik, Kurtlapa, Karaçayır ve Sivas karayolu projesi çalışmalarının da Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü tarafından devam ettiği bildirildi. Bu yıl sonuna kadar tamamlanması beklenen proje çalışmalarıyla Sivas, önemli yolların bağlantı noktasında yer almış olacak.

(CİHAN)

%d blogcu bunu beğendi: