Kale Köyüne Müze Kurulacak

Ordu’nun Mesudiye ilçesi Kale köyünde müze kurulacak.Kale Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, müze kurulması için çalışmalara başladı.
Dernek Başkanı Hüseyin Başalan, bir zamanlar köy hayatını anlatan araç gereçleri müzede sergilemek üzere topluyor.
Başalan’ın topladığı eserler arasında 70 senelik tek parça buğday savurmakta kullanılan yaba, dik hızar, sandık gibi araç gereçler bulunuyor.

 

Kale köyünün geçmişte buğday, mercimek, arpa yetiştirerek geçindiğini belirten Başalan, “Köyümüz daha sonra göç vermeye başladı. Bugün 4 binin üzerinde Kale köylü başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinde yaşıyor. Kale köyündeki nüfus ise 30 kişi kadar. Ancak dışarıdaki köylülerin köylerine bağı devam ediyor. Her sene mutlaka geliyor. Biz de bu bağa bir katkı olması için ayrıca yeni gelen nesle bir zamanlar kale köyünün anlatabilmek için böyle bir müze açılmasına karar verdik.” diye konuştu.

 

Kale köyünden olup Çanakkale ve İstiklal Savaşı’na katılanların da tespiti için çalışma başlattıklarını ifade eden Başalan, “Bize, halen hayatta olan yaşlılarımız ile görüşmeler yapılarak sözlü tarih oluşturulması tavsiye edildi. Bunu de değerlendireceğiz. Köyümüzün değerleri kaybolmasın, gelecek kuşaklara aktarılsın istiyoruz. Ayrıca, Kale köyünde bir kale ve bir kümbet bulunuyor. Bunlar da yıkılmak üzere. Bunların kurtarılmasını istiyoruz. Bunun için gücümüz yettiği kadar kendimiz yapacağız, ama yetmediği için girişimler başlattık.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)