Dünya, Mesudiye’de Demokrasiyi Tartışacak

İkinci Davos olmak için yola çıkan Mesudiye Demokrasi Forumu, dünyanın önde gelen entelektüellerini bir araya getirip ‘dünya demokrasisini’ masaya yatırmayı hedefliyor.

“Dünya Demokrasi Forumu Mesudiye 2023”, Dünya ve Türkiye demokrasisini, Ordu Mesudiye’de tartışmayı planlıyor. Proje kapsamında, 2013’te Türkiye Demokrasi Forumu, 2018’de Avrasya Demokrasi ve 2023 yılında da Dünya Demokrasi Forumu yapılacak. Forumlara, Türkiye ve dünyadan siyasiler, demokrasi alanında uzmanlar, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılması hedefleniyor.

Mesudiye’nin önemli projesi olan Dünya Demokrasi Formu’nu hayata geçirmek için çalışmaları başlatan Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Aziz Ekşi Dünya Demokrasi Formunun tanıtım toplantısını gerçekleştirdi. Mesudiyeli CHP milletvekilleri Oktay Ekşi, Süleyman Çelebi, Ordu Turizm İl Müdürü Erkan Gülderen ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Müjdat Özbahçivanoğlu’nun da katıldığı toplantıda “Dünya Demokrasi Formu’nun amaçları anlatıldı. Cumhuriyetin 100.yılında dünya demokrasinin tartışıldığı forumu gerçekleştirmek için çalışmalar başlatan Prof. Dr. Aziz Ekşi, “Dünya’yı Mesudiye’ye toplamayı hedefliyoruz. Demokrasiyi Türkiye’den dünyaya duyuracağız” dedi.

Katılımcılar köy evlerinde kalacak

Mesudiye “Dünya Demokrasi Forumu”, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da destekleniyor. 2013’te Türkiye Demokrasi Forumu’na, 40 il ve 100 ilçeden 2018”teki Avrasya Demokrasi Forumu’na, 20 ülkeden, 2023’teki Dünya Demokrasi Forumu’na, 50 ülkeden temsilcinin katılması planlanıyor. Mesudiye’ye gelecek konukların, köy evlerinde kalmaları hedefleniyor.

Dengesi bozuk anayasayla daha fazla gidemeyiz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ‘’Anayasanın balansı bozuk. Böyle olunca düzenli bir yolculuk yapma şansımız yok’’ dedi. Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘’Yeni Anayasa’da Temel Sorunlar ve Çözüm Önerileri’’ başlıklı sempozyumun açılışında konuşan Çiçek, Türkiye’nin 30 yıldır bir anayasa sorunuyla yaşadığınısöyledi. “Bu anayasa  döneminde çok kuvvetli, çoğunlukla da olsa istikrar elde edilemediğini gördük” diyen Çiçek şöyle devam etti: “Bu anayasayla hukuk istikrarı da siyasi istikrar da mümkün olmuyor. Hatta ve hatta yaptığınız iş ve işlem bu anayasaya uygun olsa bile yine de sorun çıkarmaya devam ediyor. Çünkü anayasanın dengeleri bozuk, balansı bozuk. Böyle olunca düzenli bir yolculuk yapma şansımız yok.’’

Kaynak: Stargazete.com