Derneğimizden Kırsal Mahalle Başvurusu

Ordu’nun Mesudiye ilçesine bağlı olup 1950’den beri bir belde belediyesi ve iki muhtarlık olarak faaliyet gösteren Yeşilce’nin beldeliği ve bir muhtarlığı “Büyükşehir Yasası” ile elinde alınmıştı. “Kırsal Mahalle” Yasası ile yeniden köy, daha doğrusu Kırsal Mahalle yolu açılan Yeşilceliler, yasadan yararlanmak için Yeşilce Muhtarlığı aracılığıyla, Mesudiye Belediyesi’ne doğrudan resmi dilekçe ile başvuruda bulunarak kırsal mahalle olma isteklerini dile getirdiler.

Yeşilce Muhtarı Muazzez Akın
ORMESHA: “Kırsal Mahalle” Yasası ile yeniden köy, daha doğrusu Kırsal Mahalle yolu açılan Yeşilceliler, yasadan yararlanmak için Yeşilce Muhtarlığı aracılığıyla, Mesudiye Belediyesi’ne doğrudan resmi dilekçe ile başvuruda bulunarak kırsal mahalle olma isteklerini dile getirdiler.

Yeşilce Muhtarlığı, İstanbul Yeşilce Kültür ve Dayanışma Derneği, Ankara Yeşilce Kültür ve Dayanışma Derneği ve Yeşilce Yeşilyurt Derneği, ortak bildiri yayınlayarak isteklerini kamuoyu ile paylaştılar.

Yeşilyurt Mahallesi
“İnanıyoruz ki kendi geleceğini kurtarmaya çalışan Yeşilce ve benzeri yerlerin bu haklı istek ve iradeleri “yok” sayılmaz. Verilecek olumsuz bir kararın her şeyden önce etik olmayacağı çok açık. Sonuç olarak biz kamuoyunun sesini bir de Mesudiye Gazetesi aracılığı ile duyurmak istedik” ifadeleri yer aldı.

İstanbul Yeşilce Kültür ve Dayanışma Derneği, Başkanı Cemalettin Yıldırım
Yeşilce Muhtarı Muazzez Akın, İstanbul Yeşilce Kültür ve Dayanışma Derneği, Başkanı Cemalettin Yıldırım, Ankara Yeşilce Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Yıldırım ve Yeşilce Yeşilyurt Derneği Başkanı Kenan Kıyan ortak imzası ile yayınlanan bildirinin tam metni şu şekilde:

Ankara Yeşilce Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Yıldırım
“MESUDİYE BELEDİYESİ VE KAMUOYUNA AÇIK MEKTUP
Ordu ilimizin büyükşehir olması sonucunda Yeşilcemiz de gözle görülür bir gerilemenin olduğu açıkça görülüyor. İliklerimize kadar hissettiğimiz bu gerileme Yeşilce ve çevresinde yaşayanları derinden üzmektedir.
Bu kötü sonuca çözüm yolları aranırken imdadımıza “Kırsal Mahalle” yasası yetişti ve bizi umutlu bir bekleyişe bıraktı. Aşağıda imzası bulunan bizler bu konuda uzun zamandır iletişim halindeyiz. Kırsal mahalle olma yönünde, yöremizde çok güçlü bir kamuoyu desteğinin olduğunu görmek bizi sevindiriyor.
Mesudiye Belediyemize verdiğimiz ve Nisan ayı meclis toplantısında gündeme geleceğini beklediğimiz Kırsal mahalle isteğimizin onaylanarak, büyükşehir belediyesine gönderileceğine inanıyoruz. Yurt genelinde örneğin Menteşe bld., Kahramankazan bld., Ayvalık bld. vb yerlerde bu isteklerin gerçekleştiğini görüyoruz. Zaten biz de belediyede sorumluluk sahibi kişilerin, halkın iradesine karşı tutum içinde olmayacaklarına inanıyoruz.
Bu yasanın uygulanması, sönmekte olan Yeşilce ocağına bir kıvılcım, bir sıcaklık getirecek. Maddi yönden, iş olanakları yönünden orada yaşayanlara, yaşamak isteyenlere ciddi olanaklar doğacak.

Yeşilce Yeşilyurt Derneği Başkanı Kenan Kıyan
İnanıyoruz ki kendi geleceğini kurtarmaya çalışan Yeşilce ve benzeri yerlerin bu haklı istek ve iradeleri “yok” sayılmaz. Verilecek olumsuz bir kararın her şeyden önce etik olmayacağı çok açık. Sonuç olarak biz kamuoyunun sesini bir de Mesudiye Gazetesi aracılığı ile duyurmak istedik.
Çok önem verdiğimiz ve emek harcadığımız bu isteğimize gereken ilginin gösterileceğine, hayırlı sonucu hep birlikte yaşayacağımıza inancımızın tam olduğunu bildiriyor, Mesudiye kamuoyuna saygılar sunuyoruz”

  1. YEŞİLCE MAHALLE MUHTARLIĞI
  2. İSTANBUL YEŞİLCE KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
  3. ANKARA YEŞİLCE KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
  4. YEŞİLCE-YEŞİLYURT KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ