Dünden Bugüne (Ordu-Mesudiye) Yeşilce Yeşilyurt

Değerli Emekli öğretmenimiz Kadir AKSU’nun uzun yıllar düşündüğü, hazırlığını yaptığı, Mahallemizin Tarihi ve kültürünü gelecek nesillere aktarılması çalışmaları, yazılı eser olarak ortaya çıkmış ve basılmıştır.
Yeşilce Yeşilyurt Durmuş Eğricesu Kültür Merkezinin temelini oluşturan “DÜNDEN BUGÜNE (Ordu-Mesudiye) YEŞİLCE YEŞİLYURT” adlı bu eser, her Yeşilce-Yeşilyurtlunun evinde bulundurması gereken bir eserdir.

Bu eserin yazımında katkı sağlayan  Editörü Öğretmen Cengiz Aksu’ya, Gençlik Kolları Başkanımız Anıl Aksu’ya ve Gençlik Kollarında bulunan katkı sağlayan gençlerimize, Bilgi ve görüşlerini esirgemeyen üyelerimize, Basımında gerekli ekonomik katkı sağlayan esnaf ve işadamlarımıza  Yönetim Kurulu üyelerimize, Yazarımız Kadir Aksu’ya teşekkür ederiz.

Bu eser Ordu-Mesudiye’nin kısa tarihi, Yeşilce’nin tarihçesi, değerlerimiz, Örf adet geleneklerimiz, mizah ve yaşantılarımız, Tarım ve ev aletleri, Yeşilyurt’ta Yüksek öğretim yaylalar, güzleler, köy yaşantıları, şiirler, manilerimiz, şehit ve gazilerimiz, esnaf ve sanatkârlarımız, mimari yapılarımız, yaban hayatı ve bitki örtümüz, Yöresel sözlüğümüz ve Yeşilyurt Soy Ağacını, İlkokul fotoğraflarını, Vefat etmiş tüm mahalleniz halkının fotoğraflarını ve pek çok konuyu içermektedir.

Soy ağacında sülaleler 1-2A,3-1C..gibi harf ve sayılarla belirtilmiştir. Soy ağacınızda kızların adının yanında diyelim 5-3A yazılı. O kız 5-3A kodlu aileye gelin gitmiştir. Soy ağacınızda eşlerin yanında diyelim 4-2B yazılı o eş, 4-2B kod nolu sülaleden gelin gelmiştir. Bu kodlamaları takip ederek mahalle içi akrabalarınızı ve derecesini bulabilirsiniz.

Akrabalıkların unutulmaya yüz tutuğu bir dönemde bu soy ağacı gençlerimizin akrabalarını öğrenmeye ışık tutacaktır. Diyoruz ki bu nedenle her eve bu kitap gereklidir.

Saygılarımızla

 
Yeşilce Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu