Yeşilce–Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği Toplantısı – 12 KASIM 2006

Yeşilce – Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği Forumlar Yeşilyurt Serbest Kürsü Yeşilce–Yeşilyurt Kültür ve Dayanışma Derneği Toplantısı – 12 KASIM 2006

• Bu konu 30 yanıt içerir, 15 izleyen vardır ve en son 17 yıl 3 ay önce saksu tarafından güncellenmiştir.
30 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      saksu
      Ziyaretçi

Yeşilce-Yeşilyurt Kültür Dayanışma Derneği Toplantısı – 12.11.2006

Dernek yönetimi 12 Kasım 2006 Pazar günü saat 16:00’da, dernekte panosuna duyuru asarak, SMS (gönderen Akın AKSU) mesajları göndererek ve http://www.yesilyurt.org sitesi ile duyurulmasını sağlayarak genel bir toplantı çağrısı yapmıştır.
      Toplantıya, Yeşilce Belde Belediye Başkanı Yekta AYDIN,  Dernek Başkanı Cemil OSKAY, yönetim kurulu üyeleri ve yaklaşık 60-70 kadar kişi katılmıştır.

Şimdi kısaca aldığım küçük notlardan yararlanarak toplantı izlenimlerini ve gündeme gelen konuları burada özetleyelim.

Bundan sonra yazıda genelde şahıslar ikinci kez yazıldıklarında isim baş harfleri ve soy isimleriyle anılacaktır. Yazıda yorum yazmasam da arada parantez içinde bir iki küçük not eklemeyi uygun buldum. (S.A. Suat Aksu: …………… gibi)

15:57: Dernek Başkanı C.Oskay toplantıyı açtı. Yeni dönemden bahsetti. Köy yollarının yapılması vb. çalışmalara değindi. Durumdan ve organizasyondan Camii açılışından söz edildi.

16:01: Yn.Krl.Üyesi Fuat Oskay söz aldı. Geçmiş 8 aylık dönemde yapılan faaliyetlere değindi, ne zaman ne yapıldığını tarihleriyle söyledi. Bazıları, 9.5.2006 muhtarla toplantı yapılması, 12.5.2006 da muhtarın çağrısıyla gençlerle yapılan toplantı (S.A. Genelde bayrak direğinin tartışıldığı toplantı) 14.5.2006 Anneler günü etkinliği. F.Oskay ayrıca derneğin kaldığı yerin taşınması ile ilgili bir durumun olduğunu, taşınma olayın 2.000YTL masraf doğuracak olması ve yerin satın alınamayacak olması vb. nedenlerle vazgeçildiğini belirtti. Şu anki lokal yeri kirasının da 5?0 den 650 ye çıktığını-çıkacağını söyledi. Yeni yer satın alınmasıyla ilgili bir durumdan kısaca bahsetti, böyle bir yer alınırsa katkı yapanlara katkıları oranında yeni mülkte hisse verilmesi şeklinde olması durumunun düşünüldüğünü söyledi. F.Oskay, derneğin yeni bir rehber çalışması başlattığını söyledi ama ne zaman bitirileceğine dair bir tarih belirtmedi. Yeni yönetimin göreve geldiği 20.03.2006 tarihinden bu yana olan 8 aylık dönemde hesaplarla ilgili bilgi verdi. 11.680 YTL gelir 12.540 YTL gider olduğunu, 8 ayda 860 YTL açık olduğunu söyledi. Ayda ortalama 100 YTL açık olmakta olduğunu söyledi.

Ardından Lokalde bulunan üyeler çeşitli soru, şikayet, sitem ve önerilerini dile getirdiler.

16:05: K.Aksu duyuru SMS lerinin kendisine ulaşmadığını belirtti, ayrıca genel bir durumla ilgili görüşlerini söyledi. Özellikle geçmiş yönetime atfen geçmişte son kongrede belirtilen hesap açığı durumunun yönetimde iken zaman ve emek veren insanları üzdüğü durumunu belirtti.
      16:06: G.Şinel: Yayla daki yapılaşmadan söz etti.
      16:07: M.Şinel: Yayladaki eski konaklama yerlerinin yenilenmesinin dışında bir de yanı sıra  kamuya ait olan yerlerin etrafının çevrilmesi konusunu gündeme getirdi.
      .
      .
      .
      16:14 : E.Karakaya: Yönetimin yeni yıla, geleceğe dönük bir etkinlik planı olup olmadığını sordu. …………………..(S.A.gerisini unuttum)
      16:15: A.Şener söz aldı ve o da SMS lerin kendisine ulaşmadığını söyledi (S.A. Akın’ın dikkatine)
      16:17: Y.Çalışan söz aldı. Kendisi yeni yönetiminin 8 aylık açığına atıfla, yorumda bulundu ve geçmişte yaşanan durumda söylenenlere atfen sitemini dile getirdi.
      16:18: Dernek Başkanı C.Oskay söz aldı. Hesap açığı çıkmasını dile getirenlere cevaben, kendilerinin niçin derneğe gelmediklerini, başka bir deyişle derneğin gelirlerinin artmasına niçin katkıda bulunmadıklarını sordu. Sitem etti. Gençleri çağırdıklarını iki kez toplantı yapıldığını, diğer derneklerle-biriYKKD (S.A. ) toplantı olduğunu belirtti. Arada camii açılışından bahsetti.
      16:30: K.Aksu tekrar söz aldı, SMS lerden ve diğer konulardan, gelme sayısı-vb. bahsetti.
      16:31: F.Oskay tekrar söz aldı (S.A. kendi kendisinden :) , oturum başkanı sayılır ne de olsa ).
      SMS konusuna değindi, arada Akın AKSU da söz alıp ek bilgi verdi. F.Oskay, gençlerden hiçbir talep gelmediğine dair v.b. eleştiri yaptı. (S.A. Aslında kendisinin de üye olduğu, gençler tarafından kurulan yesilyurt.org sitesinin gençlerin çabasıyla kurulduğunu hatırlayabilirdi. Gençlerden gelecek talep örneğin internet v.b. faaliyetlerde destek olabilirdi.. neyse..) F.Oskay. Yönetime geldiklerinde kasada 80 YTL para olduğunu söyledi. (Katılanlardan, cevaben kendisine yönetimde-devlette devamlılık esastır denildi.) 

16:40: T.Aksu söz aldı. Aslında bu toplantının amacının henüz 8 aylık olan yönetimin hesap açığı değil diğer geneli ilgilendiren konular olması gerektiğini söyledi. Burada verilen gelir gider bilgisinin yönetimin keyfiyetten beyan ettiği bir bilgi olduğundan atıfla toplantının konusundan kaymasına olan sitemini dile getirdi.

16:42: Bir önceki dönem dernek başkan Yüksel AKSU söz aldı. Yaklaşık bir on dakika kadar kendisine ve önceki yönetime atfedilen sözlere sitem ederek açıklamalar yaptı. Kendilerine benzer olarak yeni yönetimin de hesap açığı verebildiğini söyledi. Geçmiş kongrede, kendisine yöneltilen yersiz sözlere cevaben görüşlerini bildirdi. Camii yapımındaki eski yönetimin katkılarına dair ve açılış konusundaki gereken-gerekmeyene plaket verilmesi v.b. tespitler yapıp görüşlerini belirtti. Bir de bu yönetimin göreve gelmeden önce derneğe mülk alınacağının söylendiğini belirtti.

16:50: C.Oskay da kendi yönetimi adına camii açılışının başarı olduğunu belirtti.

16:53: F.Oskay söz aldı. Aslında camii açılışında kimlere plaket verileceğini yönetimin belirlemediğini söyledi.

16:54: N.Oskay söz aldı. Önce bir giriş yaptı, kişisel sözlere cevap vermeyeceğini belirtti ve genel bir konuşma yaptı. Ertekin Karakaya’nın enerjisini Yeşilyurt’a ve gençliğine daha çok aktarmasını isteyerek görüş belirtti. Konuşmasının sonuna doğru eğitimle ilgili ingilizce, bilgisayar kursu açılması v.b temennilerini dile getirdi. Bitirirken de, Herkesin birbirine sevgi ve saygı göstersin, Camii açılışına da gölge düşürmeyin dedi.

(Bu arada U.Karakaya da söz almak için birkaç kez elini kaldırmıştı, ama F.Oskay daha önce listeye ismini yazdırması gerektiğini söyledi.. konu değişti..kaynadı söz isteği..)

Bundan sonra Dernek Başkanımız C.OSKAY sözü toplantıda hazır bulunan Yeşilce Belde Belediye Başkanı Yekta AYDIN’ a verdi. Bundan sonra yazıda Yekta AYDIN Başkan sözleriyle anılacaktır.

17:00: Yekta AYDIN söz aldı. Başkan konuşmasına başlarken, aslında İstanbul’a gelişinin sebebinin bu toplantı olmadığını söyledi. 11 Kasım 2006 tarihinde cenazesi kalkan Eski Başbakan ve kendi partisi DSP eski genel başkanı Bülent ECEVİT’in cenazesine katıldığını oradan da İstanbul’a geldiğini söyledi. Bu arada İstinye’de oturuyormuş İstanbul da iken. Kendisi de Yeşilce den ECEVİT’in kabrine toprak götürmüş. Daha önce Faldaca gecesine katıldığından bahsetti, Faldaca’lıların birlik beraberliklerinin yüksek olduğunu, toplantılarına Dünya Basın Konseyleri Başkanı Oktay Ekşi’nin de katıldığını belirtti. Kendisinin şiirler yazdığını, Yeşilyurt ve Yeşilyurtluların da şiirlerinde geçtiğini söyledi. Daha sonra Hz.Ali’nin Suriye’deki bir komutanına yazdığı şiir benzeri bir mektup okudu bir iki dakika.
      Ardından Belde belediye başkanlığı döneminde yapılan çalışmalardan bahsetti. Belde (Yeşilce-Yeşilyurt-….) de 5 km ye yakın yol kaplama çalışması yapıldığını belirtti.
      Bir üye de kendi kavaklarının kesildiğini ve kalanların ziyan halde olduğunu söyleyerek kendilerine önceden haber verilmesi gerektiğini söyledi. Başkan da derneklere haber gönderildiğini söyledi .(S.A. Kavak kesim haberini http://www.yesilce.com da okumuştum sanki) Başka bir üye de kendilerinin meşe ağaçlarıyla sorunu olduğunu söyleyip belediyeden yardım istedi. Bu da küçük bir espri gibi herkesi neşelendirdi.
      17:21 Başkan, kendisinin kimsenin arasında taraf olmayacağını olmadığını söyledi. Burada yapılan konuşmaları, tartışmaları, dostun dostuna olan sitemi olarak değerlendirdiğini belirtti. Cuma günü Ankara’da görüşmeleri olmuş. E.Fatsa ile görüşmüş ve Karayolları Gen.Müdürlüğüne uğranmış. Geçmişte, 2005’te 12 km lik 3.sınıf il yolu olan Yeşilce – …??? yolunun iyileştirilmesi için istek dilekçesi yazılmışmış. Bu konu E.Fatsa’ya sorulmuş, 2007 de yapılacağı söylenmiş. Konu hakkında Samsun Karayollarına da yazılmış. Başkan E.Fatsa’ya iller bankası gelir paylaşımının sadece nüfusa göre olması gibi durumun doğurabileceği zararlardan bahsetmiş. Şu anki belde resmi nüfusu 2896 imiş, bu rakam geçmişte 4000’e kadar çıkmış. Yazın 60.000 YTL lik yer döşemesi yapılmış. Ayrıca İstanbul’dan Kadıköy ve Şişli gibi belediyelerden yardım alınmış. Belde’nin şu an bir Mercedes Kamyonu varmış. Son iki yılda Çambaşı arası yolu, Gürpınar Hocadeğirmen taşlığı yolu…v.b yapılmış. Yetkili yerlerdeki Orman işletmeleri olsun, Karayolları olsun kişilerin yardımları sağlanmış. Orman işletmesinden Greyder ödünç alınarak Yeşilce-Yeşilyurt arası yolu genişletilme çalışması yapılmış. Ayrıca belediye de Yeşilyurt ta yapılan cami ve açılışı için destek vermiş. Toplam 12 belediye çalışanı varmış.
      Devlet politikası gereği, önce orman yerlerine sonra da köydeki arazilere kadastro geldiğinden bahsetti. 2007 yılı içinde kadastronun geleceğini söyledi. 2009 yılı seçimleri için kazanayım anlayışında değil ama halkın isteği talebi doğrultusunda hizmet etme için aceleleri olduğunu söyledi.

18:00: Belediye ve kendisi hakkında bir haber duyduklarında veya herhangi bir konuda  kendisini 24 saat açık olan telefonundan arayabileceklerini söyledi. (S.A. Ama cep telini orada söylemedi, söylememekle de iyi etti bence, yoksa burada yazacaktım..)
      Toplumda büyüklere, katılanların eşlerine saygı, küçüklere sevgi dileklerini belirtti. Kendisinin gücü nispetinde çalıştığını çalışacağını, insanlara hizmete gitmesinin hem hoca olmasından hem de yapısından da kaynaklanan özelliği olduğunu söyledi ve teşekkür etti. (S.A. Tam bir saat süren konuşması boyunca Başkan Y.AYDIN, gerek Hoca gerekse de Başkan olarak, herkesin dikkatle dinlediği bir konuşma yaptı.. Sonunda da alkış geldi…Güzel bir konuşmaydı, beğendim, ama keşke azıcık daha kısa olsaydı..)

18:01: Başkan ayrıca, Bardağın dolu tarafını görmeyen, eksi-negatif düşünme, olumsuz görüşler bir kenara bırakılmalı dedi. Hepinizi saygıyla selamlıyorum diyerek sözüne ara verdi.
      18:04: 2007 Haziranında nüfus sayımı olacağını da belirtti. Arada yaylaya elektrik gittiği, su gideceği de söylendi. 
      18:07: Kıyıyurt yaylalarındaki yapılaşma ve telle etrafını çevirme fiili tekrar gündeme geldi. Başkan bu yerlerin belediyenin ve şahısların malı olmadığını milli emlak a ait olduğunu söyledi. Bazı üyeler de yayla da eski konaklama yerini onaranların, sadece onarmalarının normal olduğunu ama, etrafını çevirerek kamuya ait yerin başkalarını yolunu engellemesinin doğru olmadığını belirtiler. Bu konudaki 3091 sayılı mera kanununun kamu yerinin çevrilmesi, amacı dışında kullanılmasına izin vermediği ifade edildi. Toplantı’da hakkımız olmayan yeri çevirmeyelim denildi. Birden fazla kişi tarafından dile getirildiği şekliyle, “Vatandaş kamu hakkına tecavüz etmiş” tepkisi seslendirildi….

18:15: Bu arada bir kişi kendi kapısına beton-asfalt-v.b gelmediğinden şikayet etti, evi de aşağıdan yukarıdan gelirken arada imiş…(?) Toplantıda olan kişiler kendisine, son durumun farklı olduğunu, asflt-vb. kaplamanın 100 numara kapısına kadar gittiğini söylediler…

Toplantı 2 saat 15 dakika da sona erdi.

Sonuçta kısa bir özet yapalım. Bir önceki dönem yönetimine atfen son kongrede belirtilen sözlerin yol açtığı gücenme dolayısıyla verilen tepki ve cevaplar bu toplantının ilk bir saatinin  %50 ye yakın zamanını götürdü. Bu yazıda aldığım kısa notları yazdığımdan karşılıklı sözleri azaltarak ve hatırladığım kadarıyla yazdım.

SMS konusu çok popülerdi. Ama ben şahsen de biliyorum SMS sistemi nasıl işler. Bazen gönderilse de SMS ler gitmeyebilir. Artı 3 farklı GSM operatörü var, bu da SMS lerin başarıyla hedefe ulaşmasını geciktiriyor. Kendilerine SMS gelmemesi kimi üyeleri gücendirmiş, herkese giden SMS kasten onlara gitmiyormuş gibi bir hava doğmuş izlenimi uyandı bende. SMS sistemini kuran Erkan Şinel, şu anda Internetten gönderen Akın Aksu. SMS hizmetinin kullanımı da bir maliyet getiriyor; 250 kişiye giden mesaj adam başı 6-8 YKR maliyete sahip, aynı cep tellerde olduğu gibi.
      Tabii bir kişiye SMS hiç gitmiyorsa, o zaman kesin olarak gönderi listesinde değildir. Gönderilen kişi listesinin güncellenmesiyle bu konudaki şikayetler sona erecektir.
      Bu yazıda olumlu yönleri ön plana çıkarak biraz da yanlı davrandım.

Not:Bu yazıda olabilecek yanlışlıklardan peşinen bir özür dileyeyim. İsteyenler bana forum üzerinden özel mesaj göndersin, gereken düzeltmeyi yaparım… Espri olarak yazılan yerler de hoş karşılansın diyorum…
      Düz: Yazım hataları için.

lubimaya
      Anahtar yönetici

Evet toplantıda bizde iştirak ettik.Haberlerimizdeki yaylalarımızın işgali konusunu o anda orada tesadüfen iştigal eden Belediye Başkanımıza ilettik.Kendisinden bu iş için söz almaya çalıştıysakta kaçamak cevaplar verdi.Bu işin takipçisi olucağımızı kendisine hatırlattık ve istenilen sonuca ulaşılmadığı taktirde hukuki haklarımızı kullanarak bu olayı çözüme ulaştırmayı hedeflediğimizi söyledik.Umuyoruz gereken ilgiyi gösterirler ve yayalarımızın doğal güzelliği bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılır.Kıyıyurt insanınada bu konuda üzerine düşen görevi yapması yönünde temenniler toplantıda dile getirildi.Umuyoruz ki bu toplantı hayırlara vesile olur.

gurkansinel
      Katılımcı

Çok teşekkür ederim Suat abi çok güzel not almışsın , toplantıya katılmış kadar oldum.

taner_karakaya
      Katılımcı

ellerine salık suat abi bende gitmedim toplantıya gitmiş kadar oldum… ;)

ERTEKİN
      Katılımcı

Bende toplantıya katılmış bir kişi olarak dikkatli çalışmasından dolayı site yönetiçimiz Suat Aksu arkadaşıma teşekkürlerimi belirtip kendi düşüncelerimi belirtmek istiyorum.

1-Genel olarak çok medeni ve az gergin bir ortamda geçen toplantının çok faydalı olduğunu daha da faydalı toplantılar yapılarak görüş ayrılıklarının olumlu enerjiye dönüştürülerek paylaşımın artabileceğini gördüm.

2-Toplantıda sormuş olduğum 2007 dernek çalışmaları ile ilgili soruyu ve nedenlerini kısaca burada açmak istiyorum. Çeşitli şekillerde imkan buldukça ve ihtiyaç duyuldukça katılmak istediğim yeşilyurt ile ilgili faaliyetlere daha sık ve daha donanımlı  (önceden çalışarak) katılabilmek amacı ile gündemi ve programı belli önceden planlı peryodik (her toplantıya katılabilmek için) toplantılar yapılması beklentilerimden dolayı sormuş olduğum bir soru olup.bu konu ile ilgili dernek yönetimimizin önerdiği 2007 programını görüş ve önerileriniz ile birlikte belirliyelim önerisini daha sonraki toplantılarımızın 1, maddesi olarak kabul ediyor ve bu konuda dernek yönetimimiz ile birlikte yesilyurt gençliğinin bulusma noktası olan yesilyurt.org üyelerinin geniş katılım sağlayacağı yeni bir toplantı talep etmeyi teklif ediyorum.

Belediye başkanımız Yekta Aydın'a toplantımıza katılımından dolayı derneğimizin bir üyesi olarak teşekkür ediyorum.Bundan sonraki toplantılarımızın geçmiş ile bir hesaplaşma değil gelecek için bir yapılanma toplantısı şeklinde geçmesini ve dernek yönetimimizin TÜM üyeleri anlayabilen dinleyebilen ve kucaklayabilen gerektiğinde özürdileyebilen birleştirici bir yaklaşım sergileyebileceğini biliyor kendilerine toplantı için teşekkür ediyorum.

lubimaya
      Anahtar yönetici

Dernek yönetimi tutum hal ve hareketlerini bu şekilde sürdürdüğü sürece bu gençliğin orada bulunması zor abi.Öncelikle toplantıdada anlaşılacağı gibi hiç hatalarını kabul etmeyen hep biz biliriz biz biliyoruz mantığı devam ediyor.Sizin sorunuz varsa alalım gereğini biz yaparız havası esti.
      Senin soruna umarız yakın bir gelecekte cevap gelir ama sanmıyorum böyle bir program yapacaklar ??? neyse bekleyelim görelim.

ugur
      Katılımcı

malesef pazar toplantıya bende büyük umutlarla ;)katıldım.Birinci toplantının seyri hakkında,o an orada bulunan Belediye Başkanımız Sayın Yekta AYDIN a toplantı sonunda söz verilmesi.Toplantının gündeminin olmaması Dernek Başkanı Cemil OSKAY ın çok kısa bir konuşmasından sonra hemen soru cevap şeklinde sözlü atışmalara başlanması.Dernek üyelerin sordukları sorulara tam cevap verilmemesi geçiştirilmesi.Sn. Fuat OSKAY 8 ayda 800.00 YTL açık oldugunu belirtti. Acaba  Sn.Cemil OSKAY 2 yıl sonunda 19 MART da (bahsedip bizleri zan altında bırakarak) 40 -45 000.00 YTL nasıl toplayacak.SMS leri ulaşmadıgını belirten ALİM ŞENER bu defalarca belirtmiş ama sonuç degişmemiştir.(kasten ;D ;D)Cami alışının başarısı kişilere göre değişir.Kimileri çevresine 150-200 kişi toplar buna başarıder.Kimileri bunu 500 kişi olarak gerçekleştirir buna başarı der.(Düşünce farkı)Cami aliş organizasyonu orda belirtildiği gibi muhtarlıga ait degildir.çünkü dagıtılan davetiyelerde Dernek yönetim kurulu başkanının ve muhtarlıgında adı geçmektedir.

ÖZGEN
      Katılımcı

Toplantıya katılmayan insanları aydınlattığı için SUAT ABİ ye çok teşekkür ediyorum..
            ÖNCELİKLE BENİM ÇOK MERAK ETTİĞİM BİR KONU VARDI AMA BU KESİNLİKLE BİR ART NİYETTEN DOLAYI DEĞİL YAŞIMIN GENÇ OLUŞU VE TECRÜBEMİNDE BU DOĞRULTUDA AZ OLUŞUNDAN KAYNAKLANAN BİR KONU OLABİLİR DİYE DÜŞÜNDÜM? ..
            GEÇTİĞİMİZ DERNEK GENEL KURULUNDA OLAN SEÇİMDEKİ BÜYÜKLERİMİN DAVRANIŞLARINDAN BİRİ BANA HAYATIMDA BAZI ŞEYİ ÖĞRETECEKTİ EĞER DEDİKLERİ OLSAYDI AMA SUAT ABİNİN YAZDIKLARINI OKUDUKTAN SONRA ÇOK ÜZÜLDÜM. DEMEKKİ BÜYÜK LOKMA YE AMA BÜYÜK LAF KONUŞMA LAFI BİR KEZ DAHA AYAKTA ALIŞLANILACAK CÜMLE HALİNE GELDİ… :D ….
            FAZLA MERAKLANDIRMADAN BEN OLAYLARI VE KİŞİLERİ İSİM VEREREK ANLATMAK İSTİYORUM.
        — DERNEK SEÇİMİNDE TABİKİ ESKİ YÖNETİM GÖREVİNİ TESLİM EDERKEN ÖNCELİKLE DENETLEME KURULUNDAN VE DERNEK ÜYELERİ TARAFINDAN DOĞAL OLARAK BİR SORGUYA ÇEKİLİYORDU ASLINDA ÖYLE DEMEYELİMDE ÜYELER MERAK ETTİKLERİNİ SORUYORLARDI. EN ÇOK SORULAN VE MERAK EDİLEN KONU ;  PARA NERDE? :)  NE KADAR PARA İLE GÖREVE BAŞLADINIZ NE KADAR PARA BIRAKTINIZ?. NEDEN EKSİLDİ? EN DOĞAL SORULAR BENİM DE MERAK ETTİĞİM SORULAR. HERŞEY GÜZEL. YÖNETİM AÇIKLIYOR ŞÖYLE OLDU ŞURAYA BORÇ ÖDEDİK ŞURAYI YAPTIRDIK,ŞURADAN PARA ALDIK FİLAN GİBİ..BELGELERİDE GÖSTERİYORLAR(DİVAN BAŞKANI OKUSAYDI DAHA İİ OLACAKTI) O SIRADA BİR SÖZ İSTENDİ BU KİŞİ CEMİL OSKAYDI (CEMİL AMCAMIZ) ..
        — KENDİSİ HEM GEÇMİŞ DÖNEM DENETLEME KURULU BAŞKANI VEDE  DERNEK BAŞKANLIĞINA ADAY DI. DERNEĞİN BÜTÇESİ HAKKINDA KONUŞMA YAPACAĞINI BELİRTTİ VE DEVAM ETTİ….
      —(tam rakamları hatırlamıyorum.ama tahmini yazacağım)
           ___ derneğin 10 milyar parası vardı faize koyulsaydı ayda şukadar yılda şukadar iki yılda şukadar oluyor.
          ___ lokalde çay içiliyor günlük 60 ytl kar ederse ayda 1800 ytl yapar yılda 21600 ytl yapar. iki yılda 43200 ytl yapar. iki yılda 12000 ytl kira gideri olur YANİ SONUÇ OLARAK DERNEĞİN 40000 YTL CİVARINDA PARASI OLMASI GEREKİR  NERDE BU PARALAAAAAAARRRRRRR…

EVET BUNLARI DUYUNCA İLK BAŞTA ÇOK SEVİNDİM DEDİMKİ DERNEK HARBİDEN KAR EDEBİLİYOMUŞ NERE GİDİYOR PEKİ BU PARALAR DEDİM İÇİMDEM… (DAHA SONRA BU PARALARIN HİÇ DERNEĞE GELEMEYECEĞİNİ 2 DAKİKA SONRA ANLADIM AMA DİĞER ÜYELER BUNU ANLAMAYARAK ESKİ YÖNETİME ADETE SUÇLAYICI GÖZLERLE BAKTI VE BUNU HALA GERÇEK ZANNEDENLER VAR. BU ESKİ YÖNETİMDEKİ İNSANLARI ZAN ALTINDA BIRAKMAKTAN BAŞKA BİRŞEY OLMADIĞI GİBİ ÇOCUKCADIR.)

EVET seçim oldu ve KAYBEDEN GENÇLER OLDU…. :( :( :(
          YANİ BİZ YANİ YEŞİLYURT OLDU BENCE…..
        YAZIMIN BAŞLARINDA MERAK ETTİĞİM KONU BU İDİ SEÇİLEN CEMİL AMCANIN YÖNETİMİNİN
      , SEÇİMDE DEDİĞİ O KADAR PARALARIN GELDİĞİ DERNEĞİMİZE BU PARALARLA GÜZEL ŞEYLER YAPTIRACAKLARMIYDI YADA O PARALARI DERNEĞİMİZE GETİREBİLECEKLERİMİYDİ. KEŞKE GELSEYDİ DİYORUM AMA SUAT ABİNİN YAZILARINDAN BU PARALARIN GELMEDİĞİNİ HATTA VE HATTA HER AYDA 100 YTL DE İÇERİ GİRDİĞİNİ ÜZÜLEREK OKUDUM.  VE SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM OLAĞAN GENEL KURULU BU YÖNETİM DERNEĞİ TESLİM EDERKEN BÜTÇEYİ NASIL AÇIKLAYACAKLAR….   TEŞEKKÜR EDİYORUM .

Evet en eski dernek olan koy dernegimizin neden 32 yildir bir arpa boyu ilerlememistir, yoksa yillar oncede mi genc beyinleri dernege almamak icin ozamanin buyukleri ellerinden geleni yaptilar dogru ozamanin gencleri simdinin buyukleri: onlarda simdi bizleri dernege sokmuyorlar…..demekki bu boyle akip gidecek bizde buyudugumuzde ayni seyleri yapacagiz.KIM BILIR….

AMA BEN HERZAMAN YESILYUT DERNEGMIZIN YASADIGIM MUDDETCE UYESI OLACAGIM AMA KöRÜ KöRÜNE CAHILCE ELESTIREN DEGIL HERZAMAN SORGULAYICI BILIMDEN ILIMDEN AYRILMAYAN KULTURUNU GELECEK NESILE AKTARAN VE (KAHVE KULTURUNU, DEDIKODUYU DEGIL) …   
               YAZIMDA ACIK VE NET KONUSMAYA CALISTIM AMA AKLIMDAN GECENLERI ELLERIM OKADAR HIZLI YAZAMADI EKSIK YAZDIGIM SEYLER COKTUR VE YAZILARIM DEVAM EDECEKTIR… 
              HERNE KADAR DERNEGE GIRMEMIZI ENGELLEYEN BUYUKLERIMI SAYGIYLA SELAMLAYARAK YAZIMA SIMDILIK SON VERIYORUM …. SEVGILERLE YODADER.

NOT:  DERNEK YÖNETİCİLERİNİN BU SORULARA İNTERNET ORTAMINDAN CEVAP VEREREK TÜM YEŞİLYURTLULARI BİLGİLENDİRİRLERSE ÇOK MEMNUN OLURUM…
             VE herseye ragmen BIZE BU ORTAMI SAGLAYAN SITE YONETICISI GENC ARKADASLARIMA TESEKKURU BIR BORC BLIRIM ve bu hareketler yine herseye ragmen beni umutlandiriyor…..
                                                                                             OZGEN AKSU

Ceyhun
      Katılımcı

Öncelikle böyle bir yere gidilemez.Herkes konuşmaya gelince konuşuyor ama icrata gelince yok. Bu dernek nasıl açık verir.Daha önce kendileri yönetim de olan büyüklerimiz son seçimlerde kazanamayınca ne kendileri ne de kendi taraflarından olan insanlarımız büyüklerimiz artık derneğin yerini unutmuşlar.Ancak sadece toplantılarda gelip eleştiri yapmaya ve derneği yıkmaya çalışıyorlar.Böyle olacaksa zaten kapansın.Dernek dediğin insanları bir araya getiren ve barış içinde toplanılan yer demektir. Ama bizde öyle değil. Bu olaylar gençleri bile daha şimdiden birbirine küstürdü.
          Daha yazın  köyümüze bayrak diken  milliyetçi olan ama bir kere derneğe uğramayan arkadaşlar ancak cıkıp gereksiz eleştiriler yapıyorlar.
           Asıl milliyetçi kim onlarmı yoksa Yekta abinin bir otobüs şirketine hissesi var biz onunla yolculuk yapalım diyenler mi…
           Uzaktan davulun sesi hoş geliyor bazı arkadaşlara.Dernek halen yapılan caminin boçları için kapı kapı dolaşıp para topluyor.75 80 yaşındaki insan ailesinin sorunlarına bile bazen bakamazken. Hafta da  2  3 defa karşıya gelip derneğiyle ilgileniyor.
           Böyle bilip bilmeden kimse ön yargılı davranmasın.Koskaca dernek üyerinede gençlerimiz olup olmadık kelimeler kullanmasınlar.
      SAYGILARIMLA

ozguraksu
      Katılımcı

bu sitede dernek hakkında iyi yada kötü yazı yazılmayacak diye biliyordum ama yanlış biliyormuşum demekki!

ÖZGEN
      Katılımcı

ÖNCELİKLE SENİ TANIMIYORUM AMA CEYHUN YİNEDE BÖYLE TARTIŞMA ORTAMINDA DA TANIŞMAK GÜZEL DİYORUM VE SENİN YAZMIŞ OLDUĞUN YAZININ BİR BÖLÜMÜNE AÇIKLIK GETİRİYİM..
        —‘‘Daha yazın  köyümüze bayrak diken  milliyetçi olan ama bir kere derneğe uğramayan arkadaşlar ancak cıkıp gereksiz eleştiriler yapıyorlar.’’
      DEMİŞSİN..  ŞU ANDA YAZILARIMIZI YAZDIĞIMIZ BU SİTEYİ YAPAN BİZLERE SUNUN VE GEÇMİŞ DÖNEM YÖNETİMKURULU ÜYESİ OLAN ARKADAŞIMIZDIR O BAYRAĞI DİKEN MİLLİYETÇİ GENÇ ARKADAŞIMIZ. O GEÇMİŞ DÖNEMDE DERNEK İÇİN GECELERE KADAR LOKALDE HESAP KİTAP YATARKEN SEN NE YAPIYORDUN..YADA BEN NE YAPIYORDUM.. AMA O KİŞİ DERNEK İÇİN UĞRAŞIYORDU. ADI :ERKAN ŞİNEL . ONUN ADINA KONUŞUYORUM AMA KUSURA BAKMASIN …
        BİRDE BU DERNEKÇİLİK FEDAKARLIK İSTEYEN BİR İŞTİR…İNSANLAR BUNU BİLE BİLE SEÇMİŞTİRLER DİYE DÜŞÜNÜYORUM.GÖREVİDİR..
          ŞİMDİLİK BU KADARA CEVAP VEREBİLDİM TEŞEKKÜRLER…(YEKTA ABİ OLAYINI DA ANLAYAMADIM AÇIKLIK GETİRİRSEN SEVİNİRİM.)

ÖZGEN AKSU

kadir aksu
      Katılımcı

Sevgili Gençler  Siteyi kişileştirip.şahıslarla  eleştirilere girmezseniz daha güzel olur. Eleştirilerin yapılacağı yer toplantılardır.Elbette doğruyu bulmak,daha güzeli yakalamak için birbirimizi eleştireceğiz,hatalarımızı söyleyeceğiz,varsa hataları kabul etmesini bileceğiz.İNTERNET Ortamında mümkün olduğu kadar kişisel eleştirilerden uzak durun. Gençler olarak birbirinizi tanıyın,bütünleşin,kısır çekişmelerden uzak durun. Site Derneğin alternatifi gibi gürünmemeli.olamazda.Dernek yönetimini eleştirebilirsiniz ama yeri burası değil.Eleştirilerde büyüklerinize sayğı sınırını kaçırmayın.Yapılan hizmetler içinde tebrik etmesini bilmelisiniz. Dernek yönetimleri maddi ve manevi olarak  derneğe gönüllü olarak katkı sağlayan, zamanını ayıran kişilerdir.Hep eleştiri değil,fikir ve önerilerde  sunulmalı. Dernek seçimlerine katılan adaylarda ,sırf kazanmak için karşı tarafa çamur atmak için ,her şeyi mübah saymamalı  kişileri zan altında bırakmamalı. Gerilimlere gerek yok.Yönetimler gelip geçicidir,hiç birimize baki değil,bu nöbet değişimidir.Dernek bir kurumdur ona zarar vermeyelim.Kişileri dernekten soğutmayalım. sağ duyulu olalım, küsmeyelim,Genç arkadaşlar ,heycanlısınız  bazı şeyleri zamana bırakın,geleceğinizi tartişın. Herkese sayğı ve sevğiler.                                                           Kadir AKSU

ERTEKİN
      Katılımcı

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil,
      onlar kendi yolunu izleyen hayat’ın oğulları ve kızları.
      sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler
      ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller.

Onlara sevginizi verebilirsiniz, düşüncelerinizi değil.
      çünkü onların da kendi düşünceleri vardır.
      bedenlerini tutabilirsiniz, ruhlarını değil.
      çünkü ruhları yarındadır,
      siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz.
      siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları
      kendiniz gibi olmaya zorlamayın.
      çünkü hayat geri dönmez, dünle de bir alışverişi yoktur.
      siz yaysınız, çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar.

Okçu, sonsuzluk yolundaki hedefi görür
      ve o yüce gücü ile yayı eğerek okun uzaklara uçmasını sağlar.
      okçunun önünde kıvançla eğilin
      çünkü okçu, uzaklara giden oku sevdiği kadar
      başını dimdik tutarak kalan yayı da sever.

Lübnan'lı filozof-şair Halil Gibran

yazılanları okuduktan sonra yazacaklarımı düşünürken başka bir bölümde okuduğum bu yazıya rastladım ve tekrar gibi olacak ama ben iki kere okudum belki sizde tekrar okumak istersiniz diye buraya da tekrar yazdım
      saygılarımla

yekda calisan
      Katılımcı

Sevgili kardeşim ceyhun;

Başında bu böyle gitmez demişsin güzel söylemişsin  herkes konuşmaya gelince konuşuyor kelimelerinden yola çıkacak olursak  senin bile 19 Mart seçimlerinden sonra yazdığın yazıyı hatırlıyomusun?Yazdığın yazıyı okuyan arkadaşların bana ilettiğinde ceyhunun böle bir yazı yazmıyacağına adım gibi emin olduğumu arkadaşlara sölemiştim ama gördüm ki ceyhun kardeşimin böyle bir yazı yazdığını üzülerek okumuş bulundum hemde dernek hakkında.Bilgi sahibi  olmadan demekki herkes dilediğini konuşuyor veya yazıyorumuş.12 Kasım 2006 toplantısında benimde içinde bulunduğum yönetime sorulan soruları cemil amcaya  sorduk. Bu işler cemil amcanın ogünkü yaptığı hesaplar gibi olmuyormuş.  Demek ki  dernek  söylenilen gibi ticarethane değilmiş.
                 Bayrak sorununa gelince keşke o bayrağın oraya neden,nasıl,niçin dikildiğini öğrensen de bayrak hakkında atıfta bulunsaydın.Derneğe uğramayan milliyetçi arkadaşlar dediğin arkadaşların  kim olduğunu bilmiyorum ama o bayrağı oraya diken arkadaşların 2 sene boyunca bu derneğe okadar güzel hizmet yaptılarki onalara çok teşekkür ederim. Otobüs konusunda ise nedemek istediğini anlayabilmiş değilim.Eğer kastettiğin maddiyat ise yeşilyurt mahallesi halkının nede yeşilyurt gençlerinin buna ihtiyacı yoktur.Yekdağ abinin otobüsünü çok dikkate alma.Ama eğer mahellemiz insanlarından böyle bir talep gelmesi halinde bunu seve seve karşılayacağımı bilmeni isterim.

lubimaya
      Anahtar yönetici

Ceyhun kardeşimizin aramıza katılıp konu hakkında bizimle fikirlerini paylaşmasını taktirle karşılıyorum.Yorumlarını fikirlerini sitemize gelip bizimle paylaşmasını Yeşilyurt Gençliği diye kendisini ifade eden bu topluluğa katılmasını arzu ediyorum.
      Fakat yapmış olduğu yorum hakkında bizimde söz hakkımızın doğmasından dolayı cevap vermek zorunda kaldığımı hissettim.Her zaman çok seslilikten yana olduğumuzun ve eleştirilere açık olduğumuzu üzerine basa basa vurguladık ve vurgularızda.Şuan bu konuşmaların yapıldığı sitenin kurucularından ve Heroğlu'na dikilen bayrağın mimarlarından biri olarak değil Yeşilyurt Genci olarak seni aydınlatmak istiyorum.
      Derneğin paraları nerede sipekülasyonunu Dernek Başkanımız Cemil Oskay ortaya atmış ve bugüne dek önceki yönetimdeki arkadaşlarda kendilerini temize çıkartmak adına şuan halen görev yapmakta olan Dernek Yönetimine ve Başkanına sorular sormuştur.Bu onların en doğal haklarıdır.
      Dernek toplantısında olay hakkında yöneltilen eleştiriler haklı yada haksız taktir tabiki Yeşilyurt Halkının.Fakat geçen seçimde yapılan iftira niteliğinde açıklamalar önceki yönetimi zan altında bırakmıştır.Onlarda kendilerinin bu konudaki haklılığını yapılan toplantıda vurgulamak adına zarar eden derneğin açıklanmasının ardından dile getirmişlerdir.
      Bu olayın asıl başlangıcını hatırlatmak adına sizlere bir video izletmek ve söylenen miktarı açıklamak istiyorum.O seçimde orada bulunanlar hatırlayacaklar.Daha sonra taktir siz değerli Yeşilyurt Halkının…linke tıklayın ve izleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=s-aX0RuZi20

Görüntülerden anlaşılacağı gibi olayın başlangıcı burada olmuştur.Ve şuana dekte devam etmektedir.Bunun devam etmemesine adına Yeni yönetimimizden bir adım bekledik.O gün yanlış yapılmıştır yada özür niyetinde bir konuşma yapılabilirdi.(Genel Kanı)
      Fakat olayın dahada uzaması;
      bizim daha 8 ayımız geçti daha var göreceksiniz zarar etmeyecek…
      lafı sebebiyet vermiştir.Bu inanın banada hala inandırıcı gelmiyor. ???

Ben derneğe giden bir kişi değilim evet.Dernekteki ortam ilgimi çekmiyor.Benim yaşayışıma benim hayat tarzıma hitap etmeyen bir hizmet sunulması buna en büyük etken.Bugün oraya bir internet bağlantılı bilgisayar… bir santranç takımı… bir dvd film izleme etkinliği… bir turnuva yada yarışma niyetinde etkinlik… bir konu hakkında tartışma… bir konu hakkında bilgilendirecek kişinin vereceği konferans… ne bilim gençleri oraya çekecek bir etkinlik olmalı ki bugün ben oraya gidip para bırakayım.Ben dünde gitmiyordum bugünde.Bayrak dikenlerden biri olarak.
      Köyümüze hizmet diyorsun yarar diyorsun.Bunu hangi kriterlere göre belirliyorsun bırak halkımız yapsın taktirini…Bizim bayrak dikmemizin sebebini hala anlamış değilsiniz bir kere.
      öncelikle sen ve senin gibi düşüncenenler bizi bir karşı duruş amaçlı bayrak diktiler diye lanse ediyorlar.Buna cevaben haberimizi okumaya davet ediyorum…işte sana haberin linki…

http://yesilyurt.org/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=2

umarız haberi okuyup bizim neden bayrak diktiğimizi herkes anlamıştır.Biz hep şunu dile getiriyoruz buradaki oluşum Dernek Yönetimine yada Muhtarımıza karşı bir oluşum değildir.Haberlere yorum yapanlar eski yönetimden olabilirler fikirleri sizlerle uyuşmuyabilir.Ancak saygı ve sevgi çerçevesinde yapılan yorumlar ve eleştirilerin hiç bir zaman silinmeyerek bu sitede kalacağı ve bunlara saygı gösterileceğini temin ederim.Şuanda senin yapmış olduğun yorum gibi.
      Başkanlık mevkini seçmiş insanlar eleştirilere hazır olmalıdırlar.Neden hazır olmalıdırlar dersen seçimde seçmenlerine bazı vaadler vererek seçilmiştirde ondan.işte hatırlamak adına onuda sizlere sunuyorum izleyin ve yapılanlarla yapılmayanları ayırt edin ve isteyin.

http://www.youtube.com/watch?v=Dm5XhUEoDsE

Verilen sözler tutulmazsa , verilen temenniler yapılmassa elbet insanlar eleştireceklerdir.Biz gençler olarak toplantı salonunda sesimizi çıkartmadan dinledik ve bir soru yönelttik.Oda Ertekin abimizdi dediki;
      Gelecekte yapacağınız toplantılar yada etkinliklerin tarihleri var mı?Varsa bizlerle paylaşır mısınız?

Şimdi bunun neresinde acımasız eleştiri gördün yada bizim sitemizde gençler olarak nerde acımasız eleştiri yapmışız?Bizi tanımadan bizim hakkımızda yorumlar yapılıyor.Gençlik sıfatı altına eski yönetimde olan arkadaşlar zannedilip diğer gençlerimizede ön yargıyla yaklaşılıyor.
      Bu gençler neler yapmıştır şöyle bir sıralayalım…ve içinde birliği beraberliği bozucu birşeyler var mı düşünelim…
      Yeşilyurt İnternet Sayfası… (Yeşilyurdun Tek İnternet Sayfası)
      Radyo Yeşilyurt   (Yeşilyurdun ilk ve tek radyosu)
      Yeşilyurt Forum (Yeşilyurt İnsanın Fikirlerini Özgürce paylaştığı tek alan)
      1.yesilyurt.org pikniği (Yeşilyurt.Org ' un düzenlemiş olduğu birliktelik adına yapılmış bir piknik)
      Bayrak dikilmesi… (açıklaması haberde anlatıldı)
      Yeşilyurt Sosyal Tesisi Açılışı (Bayrağı diken kişiler olarak bizde orda iştigal ettik orda yardım etmek adına yaka kartlarımızı taktık ve yardımcı olduk… Sitemizde haberi ve resimleri yayınladık)
      http://yesilyurt.org/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=2

Gençlerin kaynaşması adına gece gündüz demeden sitemizde hizmet vermekteyiz.
      Bunların içinde Birlikteliği Bozucu bir art niyet gören var mı?
      Yada varsa söylesin siz şurada yanlış yapıyorsunuz desin.
      Biz yönetimi eleştirmek için kurmadık bu siteyi.
      Yeşilyurt İnsanının birbiri ile olan iletişimi gelişsin diye kurduk.
      Bugün sadece sitemizi takip ederek Yeşilyurt'tan haberdar olan insanlar var.
      Bunları gördükçe biz hedefimize doğru gidiyoruz.Herkes herşeyden haberdar olsun diye burdayız.
      Ancak bize önyargı ile yaklaşıp bu siteye gelmeyen şuan yönetim yanlısı yada karşıtı insanlar olabilir.Onlarında gelip aramıza katılması adına samimiyetimize inanmaları adına bu mesajı yazıyorum.
      Gelin tartışarak konuşarak Yeşilyurt'un sorunlarını konuşalım ama birbirimiz kırmadan iftira atmadan.
      Büyüklerimizin(bazı) yaptığı gibi edişmeyelim. />:(” title=”>:(” class=”bbcode_smiley” /> Efendice konuşalım tartışalım.Dostuluğumuza yansıtmadan fikirlerimizi paylaşabiliriz.Bunu yapabiliriz evet çünkü biz Genciz…<br />Okuyoruz düşünüyoruz tartışıyoruz izliyoruz çünkü biz genciz…<br />Yapıcı eleştiriler yapalım ( mesela yaylalarımız ) Birbirimiz eleştirmektense çözüm yolları arıyalım.<br />Eleştiriler olacak tabi ancak suçlayıcı olmasın.Yöneticilerimiz ve benim mesajları düzenleme hakkımızın ortaya çıkmamasını sağlayalım.(Bugün yesilce.com 'da olduğu gibi)</p><p>Son olarak sizlere Haziranda katılmış olduğumuz Yödader derneği gösterisinden bir görüntü ile veda ediyorum.Herkese saygılarımı sunar paylaşımlarınızın devamını dilerim…</p><p><a href=http://www.youtube.com/watch?v=NJ_KnLW2jHI

ÖZGEN
      Katılımcı

gökhan çok teşekkürler öncelikle o kadar güzel açıklamışsınki herşeyi belgelerle olması dahada güzel dahada aydınlatıcı.
        ve tekrara teşekkürler YÖDADER 'i (Yöre Dansları Gençlik ve SPOR Kulübü Derneği)'nin gecesinden bir görüntüyü sitede yayınladığın için..bizide unutmadığın için .

aslında sorunda bu noktada diyorum.  hazır kurulmuş devam eden yılların oluşumu bu her konuda ne olursa olsun, ister bir siyasi parti, ister dernekeler, ister kulübler, yada en basitinden arkadaş grupları, yani devam eden bir olguda herhangi bir sorun lans edilirse hemen yeni bir oluşum arıyoruz ve eskisini her ne pahasına olursa olsun ölümüne kötülüyoruz.. buna bir çok örnek verebiliriz.
            ERKAN MUMCU; AKP de bakanlık görevini bırakarak ANAP da genel başkan oldu ve görev yaptığı insanlara vaad ettiklerini unuttu, bakanlar kurulunda teskere için oy kullandı şimdi lübnan için hayır diyor..akp yi en çok eleştirenlerden…….
            İsmail Cem, DSP'den ayrılarak Yeni Türkiye Partisi'ne girmiş ve partinin genel başkanı seçilmiştir.
            bu verdiğim örnekler kötü örnekler değildir belki fakat insanlarda birleşme yerine hep bölünme izlenimleri seziyorum. belki çok geniş bir örnek vereceğim ama; TÜRKİYE ;; bu örnek verdiğim insanlar herhangi bir siyasi partiden ayrılıp kendileri baş olmak koşulu ile yeni bir isimle farklı düşüncelermiş gibi gösterilen partiler kuruyorlar .. ayrıldığı partiyi kötülüyorlar…  ne farkı olabilirki eğer herşey TÜRKİYE içinse hiçbir düşünce farklı değidir ama HERŞEY TÜRKİYE İÇİNSE…demekki farklı boyutta düşünceler varsa bence bunlar o kadar masum değildir diye düşünüyorum ya insanların hırsıdır diyebilirim yada art niyetli düşünceler dış kuvvetler..
           uzattım biraz ama TÜRKİYE olarak çok genel örnek verdim. bunu indirgeyelim köy derneğimize. köy için aklın yolu birdir diye düşünüyorum. eğer birilierini kırıyorsak bu iş için demin dediğim gibi ya insanların hırsı yada art niyetli düşünceler.
            eğer cidden insan bir araya gelmek istiyorlarsa bir işler yapmak istiyorlarsa aklın yolu birdir diyorum ve bunun için hiç birşey engel değildir.
                nerden geldim bu konuya bilmiyorum ama yesilyurt.org benim yönetim kurulu başkanlığını yaptığım YÖRE DANSLARI GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ nin duyurularını ve gençlik için örneklerinde yer vermen beni hem sevindirdi hemde umutlandırdı. inan bende dernek üyelerimize sitenin adresini veriyorum çünkü üyelerimiz kendilerini yesilyurt.org da izlediler. aslında güç denen şeyde böyle oluşur diyorum insanların bir araya gelmesiyle, konuşmasıyla, tartışıp doğrularını kendileri çıkarmasıyla… şu anda günümüz türkiyesinde ve köyümüz derneğinde olmayan şeyde bu diyorum.. tekrar teşekkür ediyorum. YÖDADER den sevgiler diliyorum..

ÖZGEN AKSU
           Yöre Dansları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği 
                    YÖNETİM KURULU BAŞKANI

ugur
      Katılımcı

Keşke dernegimizi ve köyümüzü düşünen Ceyhun arakadaşı dernek toplantılarında ve dernegimizin veya köyümüzün organizasyonlarındada görebilsek.Buradan konuşmakla görev almış ellerini taşın altına sokan  insanlara iftira atmakla olmuyor.Bir seçimi kazanmak için insanlara iftara atmak zan altında bırakmak gururlarıyla oynamak çok mu hoş.

Biz 12 kasımdaki toplantıda Yönetim kuruluna 8 ayın icratının bilgisini almak için bir kaç soru sormak istedik.Caminin borcu oldugundan bahsetmişsin,bu konuları buradan yazmak yerine yüz yüze gelip konuşalım.Belki birbirmizi daha iyi anlarız. Ben hemen hemen her pazar PAŞABAHÇE de bulunan dernek lokaline ugramakda bir kaç saatimi orada geçirmekteyim.İnşallah orada kendi akrabalarının arasında görür bukonuları daha iyi tartışabiliriz.Cami borcunda  nacizene fikrim,SAMİ BEKTAŞ 14 Temmuz da plaket alırken taahüt etmişti( orada olanlara sora bilirsin.) ondan yardım alabilinir kapı kapı dolaşmaktansa

Daha önce dernek yönetim kurulunda bulunan arkadaşlar dernege katkıda bulunabilmek için [maddi manevi]bir ilk olan takvim ve ajanda bastırtıp ücret karşılığı kapı kapı dolaşarak satmıştır.[bazıları parasını vermemiştir.halen]Birlik beraberliği pekiştirmek için iftar yemegi düzenlenmiş yemegi daha az maliyet için kendi insanlarımızla birlikte hazırladık Şubat ayı içerisinde organize ettiğimiz dernek gecemiz bir çok kişi tarafından takdir edilmiştir.[o gece için 250 kişi gelmez diyenler çoktu.onlar bile şaşırmiştı.]Burada bu bahsettiğim organizasyonlarda bizlere yardımcı olan herkese  TEŞEKKÜR EDERİM.İftira ile suçlanan yönetim kurulu bunları gerçekleştirdi.Bu dernek yöneticiliği bu kadar önemliydi.2 yıl önce bu insanlar nerede idi ;) ;) ;)

ERTEKİN
      Katılımcı

20/11/2006

Dernek üzerine inceleme 1

Kültür ve dayanışma derneği ;

Yöremizin zor yaşam koşulları altında kendine özgü yaşama biçimi geliştirmeyi başarmış köyümüz insana karşılaştıkları sorunları bir kısmın yerel yönetimlerin imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle yeterli yardımı alamadıkları ve tek başlarına aşamayacaklarına  gördükleri ve de özgün adaptasyon yeteneklerini ve kültürlerini kaybetmemek ve gelecek kuşaklara aktarabilmek için kurdukları kültür ve dayanışma derneği bu güne kadar faaliyetlerini kısıtlı imkanlarına rağmen sürdürmeyi başarmıştır.

Kısıtlı İmkanlar

Yoğun bir şekilde göç yaşayan mahallemiz yıllarca boş kaldıktan sonra, insanların gerek doğal güzellikleri gerekse geçmişe bağlılıkları ve yaşam anlayışlarının büyük şehirlerde karşılaştığı sorunlar nedeniyle bir kısmının emekli olması ve asgari yaşam kaygısı duymaması sebebi ile alışık oldukları göç hayatının da etkisiyle tekrar köye dönmeye başlamış bir kısmı da yazlarını köyde kışları da büyük şehirlerde(İstanbul)  geçirmeye başlamıştır. köyümüz insanı dörde bölünmuştür

1- Yaz kış köyde yaşayan insanlarımız
      2- Kış aylarında başta İstanbul olmak üzeren çeşitli illerde yaşayan, yazları köyde yaşayan insanlarımız
      3- Sürekli büyük şehirlerde  yaşayan ve sadece bir ay tatile giden çalışan insanlarımız.
      4- Yurtdışında yaşayan senede sadece bir ay Türkiye ye gelip bir yada iki haftalarını köyde geçirmeye çalışan insanlarımız.

Derneğimizin kültürünü korumaya ve dayanışma içerisinde tutmaya çalıştığı insanların yurdun her yerine ve hatta yurt dışına kadar ulaşan karmaşık yaşam biçimleri ve zorlukları göz önüne alınırsa ne kadar zor bir misyon üstlendiği anlaşılacaktır. Böyle büyük bir yapılanma hem finansman olarak sürekli bir gelir gerektirir hem de tamamen kendini bu işe adamış tüm zamanını bu işe ayıracak güçlü ve gönüllü yöneticiler gerektirir

İnsanlarımızın karekteristik özellikleri

Birey olarak bakıldığında küçük evlerde üç yada dört ailenin birlikte yaşadığı on ila onbeş kişilik evlerde küçük tarlalardan elde edilen kısıtlı ve verimsiz hasatın ve doğanın (orman) sunduğu yasal kısıtlamalarla dolu imkanlar çerçevesinde rekabetin çok yoğun olduğu ve erken kalkanın yol aldığı geç kalanın aç kaldığı bir ortamda çevresine karşı kalın bir zırha ve kirpi gibi oklara bürünmüş dirliksiz fakat her şeye rağmen birlikte çalışarak ayakta durabileceği için yumuşacık karnı olan duygusal bir insan karakteri oluşmuştır.

Hızla değişen dünya ve insanımız üzerindeki etkisi;

Gençlikleri köyümüzde geçen ve türkiyenin hızlı kentleşme sürecinin bir parçası olarak büyük şehirlere ilk göçen kuşak (bu gün 40  ila 70 yaş arası) kendinden önceki nesillerin ve hatta kendilerinin bile hayal edemeyeceği gelişmelere çok kısa zamanda ayak uydurmak zorunda kalarak kara sabandan kara lastikten katıksız yenilen arpa çorbasından saate 260 km hız yapan otomatik camlı merkezi kilitli klimalı abs li arabalara hava tabanlı 150-200 ytl lik spor ayakkabılara ve bir duble rakının 150 ytl (yemeğin ne kadar olduğunu siz tahmin edin artık ) olduğu alakart yemekler çağına geçiş yapmış belkide binlerce yılın en hızlı gelişimine(!) şahit olup bireysel olarak çok büyük ancak insanlık tarihi olarak çok küçük bir adımı başarıyla atmış oldular.

İmkansızlık içerisinde kendi imkanlarını yaratan çalışkan yöremiz halkı  daralan köy imkanları sebebiyle çıkış ve kurtuluş noktası olarak gördükleri büyük kentlerde felekle olan mücadelerinde evler yaparak arabalar alarak bir adım öne geçmiş gibi görünmelerine karşın büyük kentin kendine özgü sorunlarıyla karşılaşmış ve kendileri gibi imkansızlık içerisinde yaşamasın diye kendi hayatlarını hiç düşünmede feda etmek pahasına yetiştirdikleri çocuklarının kentlerin kalabalık ve karanlık sokaklarında yada evlerinin dört duvarlarının arasında kaybetme gerçeği ile yüz yüze kalmışlar en başarılı olduklarını düşündükleri noktada yeni fakat sinsi bir yozlaşma düşmanı ile tanışmışlardır.

Derneğimiz; korumaya çalıştığı kültürümüz ve dayanışma içinde tutmaya çalıştığı ,çok değişik çoğrafi yelpazede yaşadığı gibi çok hızlı ve dejenerasyonun çok olduğu bir çağda Türkiye için çok önemli bir süreçte hayata karşı duruşlarını belirlemeye  ve var olmaya çalışmakta olan  gençlerimizin .kültürel ve sosyal beslenme yeridir

Dernek ile ilgili çalışmalara ve gelecekte olası toplantılarımıza geçmişi bir kenara koyarak ve gelecekte yeni tartışmalar ve ayrışmalar yaratacak açıklamalardan kaçınarak yukarıda belirttiğim önemli sorumluluğun bilinciyle katılırsak sanıyorum geleceğe attığımız ok ayağımıza değil hedef tahtasının tam ortasına isabet edecektir.
      Bir sonraki yazımda buluşmak üzere herkese saygı ve sevgilerimle.

Ertekin Karakaya

BİR SONRAKİ YAZI KONUSU

–    Hızlı değişimin yol açtığı sorunlar – çelişkili davranışlar ve kuşak çatışması

–    Birbirimizin hata yapmasını kenardan izleyerek mi beklemeliyiz yoksa hep beraber bir yol haritası mı belirlemeliyiz.?

–    Dernek seçimleri  neden köyü ikiye böldü ? Seçimler bizi gelecekte geri dönülmez yanlışlardan mı korudu yoksa ,gelecekteki başarıları mı erteledi?

–    Bayrak olayı toplumsal bir uyanışın yöremiz gençliğine yansıması mı  ? yoksa birkaç gencin kendi ideolojilerini köye dayatmasımıdır.?

erkan şinel
      Katılımcı

Aziz kardeşim Ceyhun’a ;

Sevgili kardeşim, mektubunu büyük bir heyecanla açtım ve senin hasret dolu satırlarını yüreğim çarparak okudum. Fevkalade ismindeki mana gibi çağlayan gönlün, ıssız ellerimden gönlüme usulca sokuldu.

Mektubuma başlamadan önce satırlarında adı geçen veya geçmeyen büyüklerimin ellerinden öperim. Kaç zaman geçti görmedim onları da. Konuşmadık uzun uzun. Anlatmadılar bana eski halleri. Dinlemedim onların dilinde kültürümü, örfümü, âdetimi. Anlatmadılar bana bir köy düğünü nasıl olur? Yayla göçüne nasıl olur? Bu topraklarda. Bir fidan baharı nasıl bekler dağın derinliklerinde? Ama yakındır ziyaretim onlara. De ki hepsine “gönül koymasınlar” bu gençliğime…

Dostun olarak sitem etmişsin bana. Haklısın sonuna kadar. “Öncelikle böyle bir yere gidilmez.” Seninde dur dediğin gibi başkalarının da dur demesi gerekir-di. Ama geç kaldın aziz dostum. Senden önce su aldı memleket fidanları. Dur dediler zalim ormancıya. Baltası indikçe ormancının çelik kesildiler demire. Sende kurtulsan üstündeki poturlardan güneş alacak gelişecek dalların. Suyu çektikçe bedenin sende çelik olacaksın demire.

Demişsin ki satırların birinde “gençler bile birbirine küstü” hiç küser mi dostu dostuna? Yapmaz dedim içimden okudukça. Olamaz dedim. Her zaman minnet duyduğumuz büyüklerimizin çocukları, torunları (daha hiç tanışmadan) birbirlerine küsemezler dedim. Aklım kaldı sende. Oralarda neler oluyor? dostum, kardeşim. İki satır daha fazla yazamadın mı? Yüreğime su serpmen için bir ay daha mı bekleyeceğim? Daha dayanacak mı bu feryada bu yürek? Her dinlediğim türküde neden gönlüm ki iki genç cız etsin?  Hissiyatımı anla ne olur. Beni habersiz koyma bu ellerde… Selamından ziyade acısı da olsa gençten yaz bana…

Dün gece rüyamda iki genç gördüm. İlki karadan daha açık yağız bir oğlan, diğeri ak yüzlü, güleç bir delikanlı. Esen rüzgârların altında yönlerini dönmüşler dağın birine seyrediyorlar uzun uzun yamaçları. Ama yamaçlara öyle bir sis çökmüş ki her yer kaplı. O iki genç yine de kıpırdamadan izliyorlar sisli toprakları. O kudretine teslim olunan dağlardan aşan güneş birden aldı götürdü sis perdesini. Gençler izledi biraz daha yamaçları. Baktılar ki hiçbir bacadan duman çıkmıyor yanlarındaki kazmalarla bir şey yapmaya başladılar. Sen de 100 metre ben deyim semaları yırtan yükseklikte bir sancak direği…. Sonra uyandım ki boğazım kurumuş kan ter içinde kalmışım. Hayırdır inşallah deyip hayra yordum gördüğüm düşü. Sahi dostum anlayamadım hayır mıdır şer midir ?

Seninde dediğin gibi zor iş memleket meseleleri.  İtiştire kakıştıra gel iktidara. Birde ne göresin herkes seni eleştiriyor… ama iktidar değil midir muhalefeti yaratan? Ki muhalefet nedir bilinmez bu memlekette. Ocağında çayın kaynıyorsa, sobanda yanıp kira paran çıkıyorsa iktidarsın işte bu memlekete.
      Ben şimdi uzak denilen yerin kenarında oturuyorum. Buralara havadisler pek ulaşmıyorlar. Ya yolda yoruluyorlar ya da benim kapım çalınmayacak kadar perişan. Buranın adı uzak olmasına rağmen yinede gelmiyor davul seni. Ki o mereti de ne çok severim. İçini titretir adam olanın.
      Satırlarıma burada son verirken sana olan tek ön yargım dostluğumdur. Acıtır mı hiç dostun dosta sözleri? Bir memleket türküsü gibi okudum mektubunu. Kimi yerinde titredi sesim. Kimi yerinde öfkelendim. Ama yine metanetli davrandım. Mektuplarından mahrum etme beni. Bir satırda olsa yaz bana. Dostluğumuzun baki kalması ümidi ile…

Kardeşin; ERKAN ŞİNEL

Paşabahçe/İSTANBUL

ozguraksu
      Katılımcı

Erkan kardeşimiz o kadar güsel yazmış ki kim daha ne diyecek.. “Ben şimdi uzak denilen yerin kenarında oturuyorum. Buralara havadisler pek ulaşmıyorlar. Ya yolda yoruluyorlar ya da benim kapım çalınmayacak kadar perişan. Buranın adı uzak olmasına rağmen yinede gelmiyor davul seni. Ki o mereti de ne çok severim. İçini titretir adam olanın.”olayı en güzel şekilde cevaplıyor. Biz davulu dinlemek değil davulu çalmak için uğraş verdik.    Bizim neler yaptığımızı yapmak istediğimizi buralarda anlatmak istemiyorum. Biz bu savaşımızı bu kavgamızı uğranılmayan denilen dernekte verdik. Biz  uğranılmıyo denen derneğe birşeyler yapmak için seneler önce arkadaşlarımızla daha lise yıllarındayken gençlik bültenleriyle girdik. Biz  davulun sesini bir kez daha beraberce dinletmek için dernek gecesini hazırlamak maksatıyla derneğe gittik. Daha önce anlamsız hesaplaşmalar bize bile yapıldığı halde o dernekten kopmadık. Seneler önce bayrağımızı da diktiğimiz köyümüzün şenliklerine foklor ekibimizle gittik. Hatta ve hatta genç ve tecrübesiz olmamıza rağmen dernek birlik olsun tek listeden seçimler olsun diye kendi kadromuzu kurup sadece başımıza karar alsın,bize hükmetsin diye değil bizim çalışmalarımızda büyüklüğünü kullansın diye çalışmalar yaptık. Cemil amcamıza ve Yüksel amcaya bu isteğimizi bildirdik ama bunu yaparkende tecrübesizliğimize yenildik. Sebebi insanların nasıl alicengiz oyunlarını oynayabileceğimizi düşünememizdi. Biz hile yapamadık, biz yalan dolan yapamadık, biz insanların arkasından konuşamadık, biz tansiyon yükseltemedik.
      Biz bunları yaparken ben bir çok genç arkadaşımı hiç aramızda göremedim. Aslında onlar da haklı olabilirler çünki bu dernek hiçbir gence hitap etmiyor. İlgilenmeyenlere aslında çokda lafım yok.
      Ama hiçbir ortamda tanışamadığım, görüşemediğim bir arkadşımın bizi böyle bir ortamda  eleştirmesini içim elvermiyor.
      Bize söylenen; bunlar derneği kapatır, bunlar yeşilce ile birleşir, bunlar dernek lokalini kapatır, bunlar dernek gecesinde başkana ülkücü işareti yaptı,bunlar para hesabı yapamaz söylemlerine cevap veremedik çünkü bu sözler bizim hep arkamızdan söylendi.
      Bu arada ilk defa bu konu hakkında yazı yazmam dolayısıyla söyleyecek çok şeyim var. Bazı büyüklerime birşeyler söylemek istiyorum. Seçim olmadan önce bizimle çok sıcak ilişkiler içinden olan ama daha sonra sebebini bilemediğim nendelerden dolayı bizi soğuk davranan büyüklerim. Sizlerin anlayamadığınız şeyler bizi hala büyük olarak görememeniz. Seçimler hakkında bizimle konuşacağınız yerde annelerimiz, babalarımızı arayıp onlarla konuştunıuz. Ama o seçime biz kendi düşüncelerimizle kendi isimlerimizle en önemlisi kendi imzalarımızla katıldık. Listemizi oluştururken hiçbir hesaplaşmaya maal vermedik sadece düşüncelere önem verdik. Kimseyide küçük hesaplar için liste başı yapmadık!Biz aylarca yaşı 35 dolayında olanın bile yerine daha genç düşüneni kanı deliyi aradık. Ama ailelerinden onay çıkmadı.
      Biz yapacak vaadlerimizde klaşeleşmiş şeyleri söylememek için gecelerce uğraştık. Ne yapabiliriz ne proje sunabiliriz diye. Yurt dışına genç götürme fikri attık ortaya ama kimileri bıyık altından güldü. Ufku geniş olmuyor herkesin. Ama suç bizde her seçimde söylenen sıradan şeyler varken neden biz farklı olmak istedik. Halbuki söylenecekler belliydi ve çok kolaydı. Ama önemli olanın zoru yapmak olduğunu biliyoruz vede biz bu yaz yurt dışına gitmek için kollarımızı çoktan sıvadık. Ama bu olayı maalesef Yeşilyurt derneği altında yapamıyoruz. Biz kendi derneğimiz olan YÖDADER de bu çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz bunları yapıyorduk zaten…..

PINAR AKSU
      Katılımcı

Selam Arkadaşlar;
      Uzun zaman olmuştu ben yazmayalı.. işlerim yoğundu bu aralar ama içimde hep bişeyler vardı yazmak istediğim bunları sizlerlede paylaşmak istiyorum;

Öncelikle Özgen söylediklerine tamamen katılıyorum;

Ve geçen akşam bizim evde geçen bir olayı anlatmak istiyorum izlinizle…

Fuat OSKAY (fuat amcacım) bana yine kızacaksın biliyorum ama bunu yinede yazacağım :)

Ben bir yazı yazmıştım arkadaşlar hatırlayanınız varsa sevgili Muhtarımızın bizi toplantıya çağırdığı zaman.. ve Fuat amcada bana bir cevap yazmıştı sona konu kişiselleştiği için kitlendi falan

İşte geçen akşam yine bu konu açıldı üstünden 5 ay geçmesine bu konuya cevap vermeme rağmen..
      Ve Fuat OSKAY'ın bana söylediği sen kesinlikle haklısın demek oldu.. ee bende haklı olarak ben haklıysam benimle neyi tartışıyorsun o zaman dedim.. tartışmıyorum dedi ama tarşıyordu :)

Erkan arkadaşımıza övgü dolu sözler yağdırdı; cesaretine hayranım gibi…

Bende dedimki; tamam yani olay bumu şimdi cesaretini kutluyorum bana (bize) Erkan gibi gençler lazım. hepiniz böyle olmalısınız diyorsun bunu destekleyen en ufak bir hareket yaptın mı dedim evet dedi..
        Bunun cevabı evet olsaydı şu anda burda bunu konuşuyor olmazdık ve şu anda dernek yönetiminde o Erkan ve Erkan gibi dediğin gençler olurdu dedim..
        Uzaktan uzağa ben seni destekliyorum demekle olmuyor..
        Görüyorum ki üzülerek bunu söylüyorum hata üstüne hata yapılıyor..

Babamın bir lafı var çok sevdiğim bir lafı İKİ YANLIŞ BİR DOĞRU YAPMAZ…

Özgeninde dediği gibi bizi istemeselerde biz derneğimize kültürümüze sahip çıkacağız..

Sevgi ve saygılarımla…

ugur
      Katılımcı

dil çok şeyler söylemek istiyor fakat malesef söyleyemiyorum.Çok degerli Turan AKSU bana seni dernek yönetimine düşünüyoruz yönetime gir ve insanları tanı ögren diyerek dernek yönetim kuruluna girdim.Köyümüzdeki insanları gördüm. ??? ??? ???Yanlız şaşırdıgım bir nokta var Ceyhun arkadaşı dernekte görememize ragmen bu konulara vasıf olmasını takdire şayandır.Bunların sonu gelecek gibi degil o yüzden geçmişde yaşananları bir kenara koyup gelecege bakmak gerekir.Gelecege neler yapılabilinir bunu taşılması gerekir.

PINAR AKSU
      Katılımcı

Uğur abi doğru söylüyorsun geleceğe bakmak gerekir.

Ama biz ne kadar geleceğe bakmaya çalışıyorsak bir takım insanlarda o kadar geriye bakıyor..
      Yinede şundan eminimki yapılan yanlışlar er yada geç anlaşılacak. tek endişem çok geç olmaması..

ugur
      Katılımcı

insanlarımızın hata yaptıklarını kabul etmedikleri özür dilemesini ögrenmediğimiz sürece bu geçmiş olaylar herzaman karıştırış karıştırıp tekrar eder mehteran yürüşü yapar bir arpa boyu yol alamayız.öylede olmuyormu?

Hakan
      Katılımcı

Herkeze en icten selamlarimi ve sevgilerimi ileterek bir kac satir da ben yazmak istedim.

taniyanlar bilir bilmeyenler icin de yazayim

Ben Rahmetli CEVAT AKSU´nun en büyük Torunu Hakan AKSU 1976 Almanya Dogumlu.

Evet suat cim sana cok tesekür ederim ben böyle bir zahmette katlanip bunlari evvela kaleme ve ardindanda ekranlarimiza döktügün icin benim toplantiya katilma imkanim yoktu yurtdisinda oldugum icin Yekta baskani cocuklugumdan beri tanirim eskiden istinyede ikamet etmekteydik camli sokak ta !
      cemil oskay yani cemil enistem zaten cocuklugumun ve hayatimin bir parcasidir halen de öyle cok seker ve tatli bir insanligin yaninda genclere ve genc fikirlere deger veren bir insandir Cemil enistemin bu konuyla ne kadar bilgilendirildigini bilmiyorum ama o toplantida bu siteyle ilgili bir söz olmadi denildi bence bu konuyu birinizin acmasi gerekirdi ve gereken yardim her ne sekilde olursa olsun istenebilir ve muhakkak ki karsiligi alinabilirdi !! bizim insanimiz henüz butür gelismelere acik degil bunlari siz acabilir veya yardim da bulunulabilir ben orda olmayi cok isterdim sadece toplanti icin degil genel olarak ben bu isin kavgasini yapardim siz yapin bunlari arkadaslar ve bence her toplantida yapilan gecen dönem sölye teslim etti bu dönem böyle oldu ya bu degildir konu konu nasil ve ne yapmak gerekirki biz bizlikten cikmayalim ve biribirimizden kopmayalim burda bir cogunuzun ismini görüyorum ama kim kimdir kimin nesidir bilmem tanidik bir kac isim var ör. Fuat Oskay Ertekin Karakaya ama digerleri sahsen tanimam insallah tanisiriz konuyu uzatmadan gencler siz verin bu isin kavgasini sizvermesseniz kimse almaz önlemini !!!!!!!!!

üye olarak gecen arkadasim Ugur su yazit sana ait

Sn. Fuat OSKAY 8 ayda 800.00 YTL açık oldugunu belirtti. Acaba  Sn.Cemil OSKAY 2 yıl sonunda 19 MART da (bahsedip bizleri zan altında bırakarak) 40 -45 000.00 YTL nasıl toplayacak.

bak arkadasim yigenim abim kardesim artik bunlarin hangisi dogruysa onu kabul et !

CEMIL OSKAY kimseyi zan altinda birakmaz sen bu sahsi tanimiyorsun bence git ellini öp ve tani ondan sonra bu konuyu bu sekilde yaz !!!!

hepinize hayirli aksamlar dilerim

ALMANYADAN Hakan AKSU / ESKIYA

saksu
      Ziyaretçi

Bu konudaki yazımdaki yazım v.b. yanlışlarına rağmen takdir edenlere teşekkürler. :)

Bir şeyi unutmuşum. Belde Belediye Başkanı Yekta AYDIN tarafından getirilen, 10 tane kadar CD zarfı toplantı bitiminde dağıtılmıştı. Bir zarfta ben aldıydım, zarf içinde 2 CD var ama 2si de aynı idi. CD de ORT tarafından çekilen bir program vardı. Sanki ORT programı + başka şeyler, neyse ???. Başlangıçta Yeşilyurt da çekilmiş, ardından Yeşilce sonra başkan tekrar şiir okuyor, Yeşilce sakinleri ile röportajlar, sonlara doğru Yeşilce yaylaları da çekilmiş. Yeşilyurt Kıyıyurt yaylasında Yeşilyurt Mahalle muhtarımız Mahinur AKSU da bir kaç söz söylemiş, Yekta Hoca ile beraber. 
      Bu CD zarfını alan başkası da varsa, sormak istiyorum sizin zarftaki CD lerin ikisi de aynı mı? Ayrıca bu CD yi bende almak isterim diyen varsa, çoğaltıp verebiliriz. Ben de bir kaç tane fazla var.

ugur
      Katılımcı

SUAT o akşam bende aldım.Benim aldıgım CD ler senin söylediğin gibi ikiside aynı CD.

Hulusi
      Katılımcı

Sayin Yönetim Kurulu ve Üyeleri.
      Mutluluk, Saglik, ve Esenlik Dolu Bankasi  2007 Nolu Subesine ayri ayri herkesin hesabina 365 gün Yatirilmistir. Herkesin Bunu Gönlünce vede sevgi, saygi, uzlasmaci, ön yargisiz olarak kullanmasini temenni ederim. ( Tabi bir kisi haric ) 2007 Yilinda dernegimizin gecesi ne zaman ve nerde olacagini kararlasdirdinizmi bilgilendirilmek isterim. Ayrica Yönetim Kurulu üyeleri ve Baskanin Dikkatine Tüm üyeler icin Bankamatik karti seklinde kimlik karti düzenledim. Resimli olacak sekilde Kalip halinde TC.Kimlik Nr. ve Vergi Nr. Dail olmak üzere Bu konu hakkinda görüs ve fikirlerinizi bekliyorum.Saygi ve Sevgilerimle Hulusi Aksu

ugur
      Katılımcı

dernek Başkanın veya yönetim kurulunun bu siteyi ziyaret ettiklerini pek düşünmüyorum.

ERTEKİN
      Katılımcı

Sayin Yönetim Kurulu ve Üyeleri.
      Mutluluk, Saglik, ve Esenlik Dolu Bankasi  2007 Nolu Subesine ayri ayri herkesin hesabina 365 gün Yatirilmistir. Herkesin Bunu Gönlünce vede sevgi, saygi, uzlasmaci, ön yargisiz olarak kullanmasini temenni ederim. ( Tabi bir kisi haric ) 2007 Yilinda dernegimizin gecesi ne zaman ve nerde olacagini kararlasdirdinizmi bilgilendirilmek isterim. Ayrica Yönetim Kurulu üyeleri ve Baskanin Dikkatine Tüm üyeler icin Bankamatik karti seklinde kimlik karti düzenledim. Resimli olacak sekilde Kalip halinde TC.Kimlik Nr. ve Vergi Nr. Dail olmak üzere Bu konu hakkinda görüs ve fikirlerinizi bekliyorum.Saygi ve Sevgilerimle Hulusi Aksu

Hulusi bey Gönderdiğiniz iyi dilekleri bankadan bu sabah çektim teşekkür ederiz . Dernek üyesi olarak çalışmanız için teşekkür ederim.Bu konuda eklemek istediğimiz birşey kartlara herkesin kan gurubunu da yazarsak daha güzel olur.Ayrıca bu bilgiler internet ortamında tüm üyelerin yararlanabileceği şekilde kayda alınabilr.
      saygı ve sevgilerimle

Ertekin Karakaya

saksu
      Ziyaretçi

Resimli olacak sekilde Kalip halinde TC.Kimlik Nr. ve Vergi Nr. Dail olmak üzere Bu konu hakkinda görüs ve fikirlerinizi bekliyorum.Saygi ve Sevgilerimle Hulusi Aksu

Hulusi bey sitemize hoş geldiniz, yaptığınız çalışmalar ve iyi dilekleriniz için teşekkürler…
      Yakın zamanda gazetelerde 2007 yılında ayrı bir vergi nosu alınması uygulamasının kalkacağı, herkesin TC kimlik numarasının aynı zamanda vergi numarası olacağı belirtiliyordu. Uygulamanın şu anki yürürlüğünü sanırım muhasebeci üyelerimiz daha iyi bilirler. Dolayısıyla, hazırlamış olduğunuzu  söylediğiniz kimlik kartında ayrı bir vergi nosu hanesi gerekli olmayabilir.

Bir kaç şey de site ve internet kullanımı hakkında yazayım. Son zamanlarda medyada ülkemizde 2.850.000 adet ADSL kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Ayrıca da yaklaşık 17 milyon kişinin de internet kullanıcısı olduğu söyleniyor ülkemizde. Bununla beraber, şu bir gerçek, bilgisayar okur yazarlığı, internet kullanımı her yaş grubunda aynı oranda yaygın değil. Başka sebeplerin yanında bu tip bir internet vb. kaynakların belli yaş grubunda kullanılma oranı azlığı vb. sebeplerle dernek yönetimi ve yetkili büyüklerimiz belki okuyucu olarak olsalarda katılımcı olarak site vb. konularda kendilerini azıcık uzakta tutmayı uygun görmüşler.
      Saygılar
      Suat Aksu

30 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.