ESKİ BİR BORDO BERELİ SUBAYIN ANLATTIKLARI…( alıntıdır )

Ana sayfa Forumlar Genel Gündem ESKİ BİR BORDO BERELİ SUBAYIN ANLATTIKLARI…( alıntıdır )

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #44397
   ozan
   Katılımcı

   1 ) Amerika bize f-16 ları ilk gönderdiğinde mühendisler hemen işe koyuldular. Planları yapıyorduk ama hatalı çıkıyordu. Aksamında sorunlar vardı. Yapıp yapıp bozduk. Onlarca defa denedik. Amerikayı aradık ellerinden bir şey gelmeyeceği gibi laflar zırvaladılar. Bu ise o zamanın hava kuvvetleri komutanını o kadar kızdırmıştı ki mühendisleri bu iş için ayrı olarak görevlendirdi.2 aylık bir uğraşla amerikanın gönderdiği f-16 ların üzerinde öyle bir oynandı ki şu anda Amerika dahil diğer ülkelerin ellerinde bulunan f-16 ların 3 katı daha teknolojik ve güçlü.
   2) Amerikanın ünlü stratejik keşifçisi hürriyete bir açıklamada bulunmuştu. Türkiye’nin bütün gizli üstlerini biliyoruz diye. Bende dahil bütün askeriye zamanında buna gülüp geçmiştik. Yıllar önce boşalttığımız yerleri bunlar sizin gizli yerleriniz diye önümüze koyuyorlardı. Sadece elle tutulur Boluda yeriniz var diyorlardı. Müsade istediler hiçbir zaman o müsadeyi alamadılar. Yıllar boyunca yalan olaylarla orayı bulabilmek için araştırma ekibi gönderdiler her seferinde asker onları ordan geri gönderiyordu. Bir gün Boluda vatandaşlarımız kayboldu dediler valilikten izin aldılar ve orayı araştırdılar. 2 hafta sonra arkalarına baka baka geldiler ve mızmızlandılar. Biz sizin müttefikiniziz niye bize söylemiyorsunuz diye.

   3) Türkiye’de çoğunlukla gençler ve yeni nesil TSK’yı güçsüz buluyor. Araştırma yapılmadığını amerikanın şusu busu var bizim niye yok diyorlar. Ama hiç yazılanlara ve duyduklarına inanmıyorlar. Askeriye bir şey keşfettiğinde veya icad ettiğinde bunu direk açıklamaz. İnsanlar dedikodu dedikleri şeyler bazen gerçek olabilir. Kim demiş ki amerikada var bizde yok diye makine kimyada çok yönlü araştırmalar yapılıyor. İsrail teknolojik olarak güçlüdür ama demek ki Türkiyede güçlü ki köşe dönen füze ve silahları bizle birlikte üretip geliştirmek istiyorlar. Dünyanın ilk uzun menzilli topunu yaptık(35 km.). Bunu üzerine atom ve nükleer silahları soruyorum verdiği cevap bende dahil çoğu yetkili bu silahların bizde olup olmadığını bilmez. Bunlar en üst düzey yetkililerin bileceği çok gizli konulardır. Ama savunma bakanımızın hatırla dünyanın bir yerinde açıklanamayan füze denemeleri yapılıyorsa, kimse diyemez bunu Türkler yapmıyor diye.

   4)sana kısaca Türk askerinin başarılarını, gerçek dış ülkelerde konuşulanları ve olası bir savaşta Türklerin ne yapacağını söyleyeyim.

   a)Türk askeri dünyanın en iyi ve ciddi ordusudur(dünya ülkelerinin ortak yaptığı bir araştırmada Türkiyenin bu dalda ödülü var ve bunu alan baksa ordu yok)

   b)Türk hava kuvvetleri dünyanın en iyi pilotlarına sahiptir. NATO ve birçok ülkenin pilotlarını eğitiriz. Amerikada düzenlenen gerçek savaş simülasyonunda(bu bir pc oyunu ama tam bir savaştır ve en üst derece dünya ülkeleri tarafından onaylıdır.) Burada dünyanın her ülkesinin en iyi pilotları savaşırlar. Bu stratejik simülasyon o kadar zordur ki 1 düşman uçağı indirmek bile çok zordur. Ama biz ne yaptık bizim bir pilotumuz tek basına iken 8 düşman uçağı indirmiştir. Bu başarısı amerikada olay oldu ve başkan Bush onu amerikan ordusuna alabilmek için neler neler yaptı ama alamadı.

   c)Deniz kuvvetlerine yatırımımız çok yoktur. Deniz kuvvetlerimiz çok güçlü değildir ama buda bir stratejidir. 3 yanı denizlerle kaplı bir ülkede soruyorsun kendine değil mi? Nasıl bu ülkenin deniz kuvvetleri çok güçlü değildir diye. Onunda bir çaresini genel kurmay bulmuştur sana Rusların gemilerle boğaza girmek istediğinde karsılarına aniden çıkan o denizaltı olayını hatırlamanı istiyorum(bu olay karadenizden boğazlara geçmek istediklerinde karsılarına aniden çıkan denizaltıyla kaçmaları olayı. Dağın altında mağaralardan koskoca bir filo cıktı.

   d) Profesyonel ve gerilla askerliğini en iyi bilen ordu bizdedir. Hala İsrail dahil birçok ülkeye dersler veriyoruz bu alanda. Kısaca şu zamanda Türkiyeye bir ülkenin saldırma olasılığının nerdeyse sıfır olduğunu ve TSK nın gücünün tüm dünyaca bilindiğini söyledi ve şu örnekle devam etti ihtilal bile olsa şu anda Türkiye dünyada en çok askeri çıkarabilen ülke ne Amerika nede 1.5 milyarlık Çin nede başka ülkeler. Türkiye 19.5 milyon asker çıkarabilir. Ben ona zamanında bordo bereli olmayı istediğimi söyleyince oda bordo berelilerden söz etmeye başladı.

   Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dahil birçok yasa dışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 yarışma hariç hep birincilikle dönmüşlerdir. Ne Amon’u ne Delta Force’u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dahil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30’u o ülkelere gösteriliyor. Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerlerdir. k.lock dedikleri kilitleri Delta Force dahil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

   200 metrede hala nokta atışı 400 metredede bir kâğıda her çizgisi 5cm’lik üçgen çizebiliyorlar. Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Sen karını, çoluğunu çocuğunu, ananı babanı yok sayabilir misin Erhan? Bak oğlum bordo bereli bildiğimiz askerlere benzemez tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar.

   O askerlerin eğitiminde duygusallık diye bir şey yoktur. Ben onların komutanı olsam ve onlara beni vurun emri versem ikinci bir emri beklemez vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstündeki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İşte bordo bereliler bunun için bir numaradır. Komando ve piyade birlikleri PKK lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar ve belki 6 saattir süren çatışmalar maksimum 20 dakika içinde son bulur.

   PKK lılara bir soru sorarız yakaladığımız zaman:’Türk askerinin geldiğini nasıl anlarsın? Şarjörlerini üstümüze boşaltırlar ‘peki komandonun geldiğini nasıl anlarsın’ yarım şarjör atarlar isabetli atarlar. ‘peki, bordo berelilerin geldiğini nasıl anlarsın’ tek atış duyduysak ve isabetliyse veya hiç atış olmadan adamlarımız azalıyorsa biliriz ki etrafta bordo bereli vardır ve sadece kasaturayla bizi harcıyordur. İşte oğlum bordo bereliler böyledir. Sana 3 olay anlatacağım o olaylar biraz daha detaylı açıklar sana kim olduklarını.

   (olay 1)doğuda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa çıkıyorlar. Dağda gezinirken PKK lılarla çatışmaya giriyorlar. Ama PKK zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen bordo bereli timi(3 kişi). Komandoların hepsi şehit düşüyor. Bordo berelilerde ise hiç kayıp yok… Olaylar öğrenildiğinde komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor. Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce boş kovan görüyor. Bölgeyi araştırdıklarında 275 metre aşağısında 12 boş kovan buluyorlar. Bu şu demek tak tak ve tak…

   (olay2)11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor. Halk onlara çok sıcak ve samimi davranıyor. PKK lılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor ve kıyafetleri dahil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor. O köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var. Aylarca korudukları o köyden bir hain PKK lılara bilgi sızdırıyor. Köyün komple PKK lı olduğu sonradan ortaya çıkıyor. PKK lıların bu yaptığı olayın ikinci ayında ortaya çıkıyor ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor. sonuç:2 saat sonra 178 kişilik köyden tabiri caizse eser yok oğlum.

   (olay3)amerikanın askerlerimizin kafasına çuval geçirdiği o olayda orda 8 kişilik bir bordo bereli timi vardı. Eğer orda komutanları emir verseydi ne oradaki 45 Amerikalı asker ne diğer 20 kişilik Kürtler hiçbiri sağ çıkamazdı. Orayı öyle bir savunurlardı ki çok kanlı biterdi. Hiç olmadı o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı. Güvenlik için orayı havaya uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu. O olaydan sonra orda bordo bereli olduğunu Amerikalıların o zamanki komutanı öğrendi ve genelkurmayı aradı ’’askerlerinizin gösterdiği anlayış ve merhametten dolayı çok teşekkür ederim. Tanrıya bin şükür ki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağ salim gönderdi.’’ Bu anlattıklarından sonra gerçekten gurur duymaya başladım ve komutan konuyu Sas ve Sat’a getirdi ve devam etti. Bordo bereliler dışında TSK nın birçok birimi vardır. Bunların her biri birbirinden değerli askerlerdir. Sas ve Sat’ı duymuşsundur. O askerlerde çok ağır eğitimden geçerler. Al sana bu eğitimden 2 örnek…

   1)Sas’a veya Sat’a gidecek olan adaylar boş bir araziye götürülür. Üzerlerinde don ve atlet dışında hiçbir sey bulundurulmaz. Bu adaylara bir yol gösterilir. Bu yolun sonunda onları bir kulübe bekler. Onlardan 6 km’lik yolu 1 saatte almaları istenir ve oraya gitmek için yola koyulurlar. Adaylar çıktıktan 10 dakika sonra her biri için özel sırf öldürmek için eğitilmiş köpekler bırakılır. 1 saat olduğunda komutanlar ve denetçiler yola koyulurlar. O yolda o köpeklerin cesetlerini bulurlar. Genelde adamlar çıplak elle veya dişleriyle köpekleri parçalamıştır. Hemen sordum peki komutanım hiçmi eğitim zayiatı olmuyor diye hemen cevap verdi. Olmaz olurmu….

   2)Diğer bir eğitimde de adayların hepsi Zodyak botlarla denizin ortasına götürülürler ve bırakılırlar. Belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onları almaya geleceğini bildirip ayrılırlar. Dirençli olan yaklaşık 3 saat o suda hayatta kalmayı başarır. Eğitim zayiatı çok olur bu eğitimde. Bot geri geldiğinde kesinlikle durmaz. Yanlarından geçer tutundun tutundun tutunamadın bir 3 saat daha beklersin.

   Her seferinde böyle olur ve Sas ve Sat bu yüzden alanlarında 1 numaradır daha ne eğitimler görürler ki bir insanın imkansız dediği şeyler. Türk silahlı kuvvetlerinin stratejistleri yüzlercedir. Komutanların altında çok önemli ve kıdemli insanlardır.

   Biz boşuna demedik PKK ya yardım ettiği için suriyeye 15 dakikada kuzeyinizden girer güneyinizden çıkarız diye.(Bu lafa bayıldım) İşte TSK nın sadece bir bölümü bu kadar kuvvetlidir. Sadece bordo bereliler birçok Avrupa ve dünya ülkelerinin bütün ordularına denk sayılır.

   Saygılarımla…

   Bordo Bereli diye tabir edilen Özel Harekât Birliğinin asli görevi, Ülkemizin herhangi bir işgal altında kalması durumunda, Gayr-i Nizam-ı Harb usullerini kullanarak, halk içinden direniş maksadıyla milis kuvvetleri hazırlayarak, düşmana zarar verip yıldırmaktır. Almış oldukları eğitim sayesinde düzenli olmayan savaş biçimini çok iyi bildiklerinden dolayı, Güneydoğu bölgesinde, gerilla taktiği uygulayan PKK’ya karşı fazlasıyla etkili olmuşlardır.
   Çok fazla fedakârlık isteyen Bordo Bereli olmak, bir meslek değil, bir yaşam biçimidir.

   Özellikleri

   1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
   2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
   3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.
   4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
   5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

   A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI

   -Muharebe temel eğitimi
   -Göğüs göğüse muharebe
   -Uzak mesafeli keşif devriye
   -Sızma
   -teşhis ve tanıma
   -Hayatı idame
   -kaçma kurtulma
   -Hedef atrifi,Ateş tanzimi
   -Psikolojik Harekat
   -Tahrip
   -Paraşüt
   -Kurbağa adam
   -Gayri nizami savaş
   -Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

   B-İHTİSAS KURSLARI

   -yer ekip komutanlığı
   -tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
   -İlk yardım
   -Cerrahi müdahale teknikleri
   -Mühimmat imha
   -Hafif ve ağır silah uzmanlığı
   -İstihbarat uzmanlığı
   -Muhabere kursları
   -psikolojik harekat kursları

   C-YURT DIŞI KURSLARI

   Ranger
   -Hava İndirme
   -Sivil İşler
   -Halkla İlişkiler
   -Hayatı İdame
   -Psikolojik harekat

   Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

   “””Makale Adresi: http://www.eno7.org/genel/eski-bir-bordo-bereli-komutaninin-roportaji.pl”””

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.